5 ciekawych propozycji amatorskich lustrzanek do 2500 zł

5 ciekawych propozycji amatorskich lustrzanek do 2500 zł

Lustrzanki do 2500zł.
Lustrzanki do 2500zł.
Jakub Kaźmierczyk
01.06.2011 13:13, aktualizacja: 01.08.2022 14:39

Na forach fotograficznych pytanie "Jaka lustrzanka do 2500 zł?" wywołuje wręcz białą gorączkę wśród użytkowników. W tym zestawieniu przedstawiam 5 propozycji różnych firm. W tej cenie możecie kupić całkiem ciekawą lustrzankę, wprost idealną do rozpoczęcia przygody z fotografią - jest w czym wybierać i nad czym myśleć.

W przeglądzie uwzględniłem tylko aparaty, które są najnowszą propozycją danego producenta. Podstawowym zestawem będzie korpus aparatu z jednym, kitowym obiektywem o ogniskowej 18-55 mm. W przypadku Olympusa ogniskowa wynosi 14-42 ze względu na mniejszą fizycznie matrycę. Myślę, że poniższe zestawienie pomoże Wam w wyborze odpowiedniego dla Was modelu.

Obraz

Canon od pewnego czasu dedykuje modele trzycyfrowe (np. 600D) bardziej zaawansowanym użytkownikom, tworząc przy tym lustrzanki tzw. entry level poprzez modele trzycyfrowe, np. 1000D. W ostatnim czasie pojawił się jego następca - Canon 1100D. Aparat jest wyposażony w 12-megapikselową matrycę zapewniającą bardzo dobrej jakości wydruki w formacie nieco większym niż A4. EOS 1100D umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości HD (720p) oraz wykonuje zdjęcia z prędkością 3 kl./s dla formatu JPG oraz 2 kl./s dla formatu RAW.

Zalety:

[plus] Duża liczba obiektywów w systemie

[plus] Popularny system

[plus] Rejestracja filmów w HD

Wady:

[minus] Niskiej jakości wyświetlacz (tylko 230 tys. pikseli)

[minus] Tylko jeden krzyżowy punkt autofocusu

[minus] Częste problemy ze współpracą obiektywów firm niezależnych (Tamron, Sigma, Tokina)

Obraz

Po udanym modelu D3000 japoński producent wypuścił na rynek jego następcę. Nikon D3100 to propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Lustrzanka ma 14-megapikselową matrycę oraz szybkostrzelność na poziomie 3 kl./s. Generowane filmy mogą mieć rozdzielczość Full HD.

Zalety:

[plus] Filmy w Full HD

[plus] Szybki autofocus pracujący w trybie LiveView

Wady:

[minus] Niskiej jakości wyświetlacz (tylko 230 tys. pikseli)

[minus] Tylko jeden krzyżowy punkt autofocusu

Obraz

Pentax K-r to następca bardzo dobrze przyjętego na rynku Pentaxa K-x. Jest przedstawicielem nowej linii aparatów japońskiej firmy, która zastąpiła m.in. Pentaxa K-2000D czy Pentaxa K-m. Lustrzanka została wyposażona w 12-megapikselową matrycę. Wyróżnia się szybkostrzelnością i stabilizacją matrycy. Niestety, Pentax w Polsce jest mało popularny i nieco trudniej kupić używane obiektywy ten marki.

Zalety:

[plus] Aż 6 kl./s

[plus] Filmy w Full HD

Wady:

[minus] Brak tanich obiektywów (np. 50/1.8)

[minus] Mały wybór używanych obiektywów (w porównaniu np. z markami Canon czy Nikon)

Obraz

Sony zaprezentowało w 2010 r. nową linię aparatów o dwucyfrowym oznaczeniu. Podstawową różnicą jest półprzepuszczalne, nieruchome lustro. A-33 ma 14-megapikselową matrycę, przy filmowaniu wspiera rozdzielczość Full HD i oferuje prędkość wykonywania zdjęć na poziomie 6 kl./s lub nawet 7 kl./s w krótkiej serii. Konstrukcję wyróżnia również ruchomy wyświetlacz LCD. Dla niektórych aparaty Sony A33 oraz A55 to nie lustrzanki, jednak zdecydowanie bliżej im do tradycyjnych lustrzanek niż np. aparatom typy EVIL (bezlusterkowcom).

Zalety:

[plus] Filmy w Full Hd

[plus] Nawet 7 kl./s

[plus] Ruchomy, dobrej jakości wyświetlacz

Wady:

[minus] Bardzo szybka rotacja modeli [minus] w efekcie szybko tracą na wartości

[minus] Tendencje do przegrzewania się w trybie filmowania

Obraz

Olympus E-620 to najstarszy z aparatów w tym zestawieniu. Wyróżnia go 12-megapikselowa matryca, która jest fizycznie mniejsza niż w prezentowanych wyżej aparatach. Przelicznik ogniskowej wynosi x2, co jest zaletą np. w fotografii przyrody, gdzie używa się dużych ogniskowych. To również najtańsza propozycja z wymienionych. Warto rozejrzeć się za tzw. dual kitem - można dostać obiektyw Tele.

Zalety:

[plus] Niewielkie wymiary

[plus] Odchylany wyświetlacz

[plus] Ciekawa oferta obiektywów Systemu 4/3

Wady:

[minus] Niskiej jakości wyświetlacz

[minus] Brak zapisu wideo

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)