13,5 gigapikseli Warszawy - największa gigapanorama w Polsce!

13,5 gigapikseli Warszawy - największa gigapanorama w Polsce!

Kadr z gigapanoramy na warszawa360.pl
Kadr z gigapanoramy na warszawa360.pl
Piotr Dopart
31.07.2011 12:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:34

Polskich fanów gigapanoram i miłośników naszej stolicy czeka nie lada gratka. W Sieci pojawiła się panorama składająca się z 1428 zdjęć o rozdzielczości 6048 x 4032 pikseli każde - to największe takie przedsięwzięcie w Polsce!

Zdjęcia wykonywane przez Radosława Piotrowskiego 26 maja 2011 roku z dachu biurowca Dominanta Praska złożyły się obraz o rozdzielczości 329485 x 10769 pikseli - łącznie około 13,5 gigapiksela. Obróbka oraz złożenie zdjęć zajęły ponad miesiąc pracy. Panorama 360 stopni powstała przy współpracy z salonami Sigma ProCentrum (firma udostępniła obiektyw, którym wykonano fotografie - Sigma 300 mm f/2,8 EX DG HSM APO) oraz z redakcją Optyczne.pl.

Aparat wraz z obiektywem Sigma zamocowany został na automatycznej głowicy Gigapan EPIC Pro, ustawionej na 15-metrowym maszcie, a wykonanie kompletu ujęć zajęło dwie godziny nieprzerwanej pracy. Ze względu na rozmieszczenie zestawu fotograf nie miał możliwości korekty ekspozycji.

Jak mówi sam autor, wydruk panoramy z rozdzielczością 300 dpi mógłby mieć wymiary 28 na 3,5 metra. Wielkość pliku to 53 GB - jak mówi Piotrowski:

Nie istnieje w tej chwili program graficzny pozwalający na otwarcie i edycję obrazu o tak dużym rozmiarze.

Szczególną uwagę autor zwrócił na dwa ustawienia ekspozycji, które muszą być wspólne dla wszystkich zdjęć, oraz na głębię ostrości, która musi zmieścić się w całym zakresie panoramy. Dlatego też zdjęcia wykonane zostały w formacie RAW, a podczas ich wywoływania uwzględniono m.in. korektę balansu bieli wynikającą z długiego czasu robienia zdjęć. Efekty można zobaczyć na stronie www.warszawa360.pl.

Radosław Piotrowski, zapytany o plany na przyszłość, mówi:

Jak to zwykło się mawiać, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po pierwsze w Warszawie jest sporo jeszcze do pokazania, a po drugie lubię nowe wyzwania. Ilość problemów związanych z wykonaniem większych panoram rośnie w postępie geometrycznym i dlatego bardzo chciałbym wykonać nowe, jeszcze bardziej szczegółowe. Jednym z pomysłów, które z czasem chcę wcielić w życie, jest powtórzenie panoram z tych samych miejsc po kilku latach, tak aby można zobaczyć, jak Warszawa się zmienia. Postęp informatyczny również ma bardzo duże znaczenie, ponieważ często coś, co jest niemożliwe do wykonania dzisiaj, w przyszłości nie będzie już problemem.

Trzeba przyznać, że projekt jest wyjątkowo imponujący i pozostaje tylko czekać na kolejne - oby zrealizowane z równie wielkim rozmachem!

Źródło: Sigma ProCentrum

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)