10 najlepszych polskich internetowych magazynów o fotografii

10 najlepszych polskich internetowych magazynów o fotografii

10 najlepszych polskich internetowych magazynów o fotografii
Krzysztof Basel
18.04.2013 07:30, aktualizacja: 26.07.2022 20:17

Fotoreportaż i klasyczna dobra fotografia nie umarły, jak przepowiadali niektórzy. Po prostu zmieniły formę i przenoszą się z drukowanych gazet i albumów do Internetu. Oto 10 najlepszych polskich elektronicznych magazynów o fotografii, które każdy może pobrać za darmo. Potężna dawna świetnych zdjęć, wywiadów i felietonów.

doc! photo magazine

doc! photo magazine to jeden z najnowszych i najlepszych polskich internetowych miesięczników fotograficznych. Znajdziecie w nim głównie wysokiej próby fotografię dokumentalną i fotoreportaż, ale twórcy magazynu są otwarci również na inne formy fotografii. W doc! publikowane są materiały zarówno uznanych fotografów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tą sztuką. Własne propozycje można wysyłać za pomocą strony.

Fot. Alex Coghe (okładka doc! photo magazine) oraz Roger Ballen (okładka contra doc!)
Fot. Alex Coghe (okładka doc! photo magazine) oraz Roger Ballen (okładka contra doc!)

Szata graficzna miesięcznika jest specyficzna, utrzymana w charakterystycznym dla tego wydawnictwa stylu. Dominują oczywiście zdjęcia o różnych rozmiarach, ułożone w różny sposób. Są także ciekawe wywiady z niektórymi autorami publikowanych prac, opisy sylwetek czy materiałów. Całość w dwóch językach – po polsku oraz angielsku. doc! photo magazine można pobrać za darmo w formacie PDF lub przeglądać w formie internetowego albumu ISSUU.

Fot. Robby Cyron
Fot. Robby Cyron

15 kwietnia zadebiutował też pierwszy z serii numerów specjalnych doc! photo magazine, które są w całości poświęcone fotografii artystycznej - contra doc!

W ramach tego cyklu prezentować będziemy znanych i raczkujących fotografów działających w obszarze szeroko pojętej fotografii, która wymyka się spod dokumentalnego podejścia doc! photo magazine. Pierwszy numer kwartalnika contra doc! to 8 fantastycznych prezentacji 8 wyjątkowych fotografów, którzy swoją fotografią demonstrują różnorodność technik oraz nieskrępowaną wyobraźnię. Ich lista jest naprawdę imponująca: Roger Ballen, Krzysztof Pruszkowski, Anita Andrzejewska, Paweł Żak, Wacław Wantuch, Robert MacNeil, Konrad Adam Mickiewicz oraz młodziutka Vincci Huang.

Aorta
Obraz

Aorta to jeden z młodszych magazynów w polskim Internecie. W chwili pisania tego artykułu dostępnych było zaledwie 6 numerów wydawnictwa. Każdy kolejny jest lepszy od poprzedniego. Na początku w magazynie Aorta były publikowane tylko zdjęcia analogowe. Od 2013 roku zobaczycie tam także fotografie cyfrowe.

Nie jest dla nas istotne medium, na którym zdjęcie zostało wykonane, lecz jego przesłanie – piszą wydawcy.

Już teraz mogę Wam śmiało polecić regularną lekturę oraz przeglądanie magazynu Aorta. To jedno z najciekawszych polskich wydawnictw tego typu. Bardzo cenię dobrą selekcję autorów oraz fotografii, prosty i przejrzysty layout, w którym królują duże fotografie bez zbędnych opisów.

Obraz

Magazyn został doceniony przez Tomasza Tomaszewskiego (udostępnił w nim swój najnowszy materiał „Sugar Town”) czy renomowany GUP Magazine. Fotoblogia również poleca. Magazyn Aorta jest dostępny za darmo w formacie PDF lub na stronie jako elektroniczny album ISSUU.

Pokochaj Fotografię!
Obraz

Polski magazyn elektroniczny Pokochaj Fotografię to weteran w tym młodym towarzystwie. O pierwszym numerze bardzo pochlebnie wypowiadał się nasz bloger Mateusz Gołąb pod koniec grudnia 2008 r.:

Wrażenie, jakie zrobił na mnie magazyn Pokochaj Fotografię, jest ogromne – żałowałem, że nie mogę poczuć pisma w dłoni, wydrukowanego na pięknym, błyszczącym papierze. W środku od strony fotograficznej – doskonale. Pięknie wyeksponowane, duże zdjęcia – jak to w fotograficznym magazynie powinno być, tekst jest zawsze tylko dodatkiem do zdjęć.

Redaktor naczelny magazynu a zarazem jego pomysłodawca Michał Mrozek zadbał o to, żeby wiele się zmieniło. Serwis pokochajfotografie.pl stał się miejscem, w którym czytelnicy mogą się zapisać na różnego rodzaju warsztaty, egzotyczne, zagraniczne plenery oraz wziąć udział w projektach typu Autoportret, 365 dni czy Uliczne Bitwy Fotograficzne. Magazyn Pokochaj Fotografię dojrzał, nieco ewoluował, zmienił się na lepsze.

Obraz

Obecnie oprócz dobrych zdjęć znajdziecie w nim sporo tekstów: wywiady z autorami prezentowanych zdjęć, felietony, materiały dotyczące konkursów czy warsztatów. Tekstu jest zwykle nie za dużo, a rozmowy wiele wnoszą do prezentowanych obok fotografii. Można wiele się nauczyć, poznać twórczość fotografów mniej znanych, ale też tych dobrze rozpoznawalnych. Magazyn Pokochaj Fotografię jest dostępny za darmo w formacie PDF. Żeby zamówić prenumeratę, trzeba na stronie podać swoje imię oraz adres e-mail. Wydawcy przysyłają co miesiąc mail z linkiem do pobrania najnowszego wydania.

Fotoindex

Fotoindex to jeden z ciekawszych polskich magazynów internetowych o ambitnej fotografii. Ostatni numer jest poświęcony fotografii portugalskiej. Od 2008 roku wydano 9 numerów magazynu Fotoindex. Każdy jest dostępny do pobrania za darmo w formacie PDF.

Obraz

Esencję stanowią ułożone przejrzyście fotografie. Każdy kadr zajmuje jedną poziomą stronę. Nie ma tu typowych dla mediów drukowanych fotografii dzielonych na dwie strony (jeśli przegląda się strony na tablecie, na którym mieści się tylko jedna strona, jest to duży plus). Każdy autor jest opisany na jednej stronie wstępnej – tradycyjnie już po polsku i angielsku.

5klatek
Obraz

5klatek, a od jakiegoś czasu 5shoots, był niegdyś chyba najlepszym polskim elektronicznym magazynem o fotografii dokumentalnej oraz reportażowej. Obok uznanych polskich autorów swoje prace prezentowali w nim młodzi fotografowie. Nie zabrakło też miejsca na interesujące wywiady i felietony. Niestety, od dłuższego czasu nie są publikowane nowe numery. 5klatek otrzymał pod koniec 2010 roku aplikację na iPada, jednak w tej chwili nie jest ona dostępna ani w polskim, ani amerykańskim App Store. Jeśli jednak jeszcze nie mieliście okazji przejrzeć 5klatek, to koniecznie przejdźcie na stronę projektu. Za darmo można z niej pobrać archiwalne numery w formacie PDF. Jest w czym wybierać i co oglądać.

Fotogea
Obraz

Największy w Polsce magazyn internetowy o fotografii i podróżach, z naciskiem na podróże. Autorzy tekstów dzielą się swoimi fotografiami, doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat fotografowania i podróżowania po różnych częściach świata. Jest też sporo praktycznych rad.

Redaktor Fotogea Marek Waśkiel:

Niewielka część spośród nas zawodowo zajmuje się lub zajmowała fotografią i różnymi sprawami wydawniczymi. Jednak większość osób, których zdjęcia i artykuły się u nas pojawiają, to pasjonaci podróżowania i fotografowania. Łączy nas jeszcze jedna wspólna cecha: nieustanie traktowanie fotografii, pisania i podróżowania jako wspaniałej niekomercyjnej zabawy.

Prezentowane zdjęcia są interesujące, często piękne, chociaż odnoszę wrażenie, że to podróże są dla ich autorów najważniejsze. Magazyn Fotogea jest dostępny za darmo w formacie PDF. Aby otrzymywać linki do najnowszych numerów, wystarczy zamówić prenumeratę na stronie wydawnictwa.

Camerapixo
Obraz

Camerapixo w tym zestawieniu to również weteran. Magazyn jest wydawany przez Artura oraz Anetę Hellerów z Polski, ale to prawdziwie międzynarodowe, nowoczesne wydawnictwo. Camerapixo stawia na promocję ambitnych fotografów, modelek, kamerzystów, stylistów czy wizażystów. Główne miejsce zajmują w nim różnego rodzaju fotografie – od portretów, przez krajobrazy, po fotografie makro. Są też wywiady z fotografami. Magazyn jest dostępny za darmo wprost z przeglądarki, w postaci PDF lub w wersji na urządzenia z systemem iOS i Android. Twórcy podają, że Camerapixo pobiera co miesiąc ok. 200 000 czytelników.

Dolnośląski Magazyn Fotograficzny
Obraz

Nazwa Dolnośląski Magazyn Fotograficzny wskazuje, że jest to lokalny magazyn, jednak warto się nim zainteresować ze względu na ciekawe treści.

DMF jest magazynem ukazującym uroki Dolnego Śląska i talenty jego mieszkańców. DMF to także fotorelacje z ważnych wydarzeń, odkrywanie najciekawszych miejsc czy indywidualności regionu.
Obraz

Szata graficzna DMF z pewnością przypadnie Wam do gustu. Jest prosta, przejrzysta, z dobrze dobranymi czcionkami. W środku duże fotografie na całą stronę przeplatają się z mniejszymi klatkami, które ilustrują teksty – głównie krótkie, ale interesujące wywiady oraz sylwetki fotografów.

Frames Factory
Obraz

Frames Factory to debiutant na scenie internetowych magazynów poświęconych fotografii – pierwszy numer ukazał się w lutym 2013. Twórca projektu Przemek Ledwoch tak go opisuje:

Fotografię traktujemy tam [w magazynie] jako podróż w przestrzeń świata i ludzi. Obecny w niej czas pozwala odkrywać na nowo konteksty zdarzeń i myśli. Fotografia to także wyprawa w głąb siebie, korespondencja z niespełnieniem i wiara w obraz który wyzwoli, zaspokoi, sięgnie ideału.

Magazyn ma ukazywać się w formie kwartalnika i będzie dostępny do pobrania za darmo ze strony www.framesfactory.pl w formacie PDF.

50mm magazyn fotograficzny
Obraz

Na koniec drugi debiutant – magazyn 50 mm.

Magazyn kierowany jest do fotografów, zarówno tych zawodowo zajmujących się robieniem zdjęć, jak i tych, dla których fotografia dopiero może stać się źródłem zarobku. Chcemy pokazywać nowe trendy, wspominać wielkich fotografów i chwalić się polskimi twórcami.

Magazyn jest przyjemny w odbiorze, pozbawiony zbędnych ozdobników, ma prostą formę. Jego główną treścią są duże fotografie dobrej jakości opatrzone krótkim tekstem na temat autora na początku każdego materiału. Dobór treści jest interesujący – nie jest to przegląd fotograficznych trendów i mody, ale mądrze dobrana mieszanka klasyków (Elliott Erwitt, Patrick Demarchelier) z młodymi twórcami (Tomasz Lazar i jego nowy project). Jest też sporo miejsca na zdjęcia czytelników.

Obraz

Pierwszy numer magazynu 50 mm jest dostępny do pobrania za darmo w formacie PDF lub przejrzenia online w formie elektronicznego albumu ISSUU.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)