Canon EOS M - bezlusterkowiec z matrycą APS-C i ekranem dotykowym

Canon EOS M - bezlusterkowiec z matrycą APS‑C i ekranem dotykowym

Canon EOS M
Canon EOS M
Krzysztof Basel
23.07.2012 07:10, aktualizacja: 26.07.2022 20:29

Od kilku lat w sprzedaży są już bezlusterkowce marki Panasonic czy Olympus. Przedstawicieli w tym segmencie mają też Sony, Samsung czy Nikon. Przyszedł czas na Canona EOS M.

Od kilku lat w sprzedaży są już bezlusterkowce marki Panasonic czy Olympus. Przedstawicieli w tym segmencie mają też Sony, Samsung czy Nikon. Przyszedł czas na Canona EOS M.

Matryca z lustrzanki w korpusie kompaktu

Canon EOS M to w dużym skrócie Canon 650D, tyle że bez lustra, wizjera i w kompaktowej obudowie, podobnej do tej z modelu S100. Aparat ma 18-megapikselową matrycę CMOS z hybrydowym AF, a jego sercem jest procesor DIGIC 5. Ten zestaw pozwala na fotografowanie z prędkością do 4.3 kl./s oraz czułością ISO rzędu 100-12,800 (z możliwością rozszerzenia do 25,600).

Całość jest zamknięta w magnezowej obudowie i wraz z akumulatorem waży niecałe 300 g. Z przodu bezlusterkowca nie ma niestety solidnego gripu, jedynie mała gumowa wypustka, aby było za co chwycić. Korpus nie jest najpiękniejszy – raczej bardzo prosty, w stylu typowym dla kompaktów japońskiego producenta.

Canon EOS M
Canon EOS M

Aparat korzysta z hybrydowego systemu AF z 31 punktami, bazującego na detekcji fazowej wspomaganej detekcją kontrastu – rozwiązania podobnego w idei do tego z Nikonów 1. System ten ma zapewnić szybką pracę AF i otwiera drogę do możliwości śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym czy ustawiania ostrości na twarzy, także w nagrywanych filmach. W Canonie 650D identyczny system sprawdza się nieźle, ale nie rewelacyjnie. Ciekawe, jak będzie w EOS-ie M.

Kolejnym punktem wspólnym jest 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,04 miliona punktów. Niestety, wyświetlacz nie jest odchylany ani obrotowy, jak w Canonie 650D. Na obudowie znajduje się zaledwie kilka przycisków, więc to pewnie ekran będzie pełnił funkcję centrum sterowania. W efekcie obsługa będzie o wiele wolniejsza, ale też prostsza. Dużym minusem jest brak wizjera czy wbudowanej lampy błyskowej.

W USA Canona EOS M będzie promowany jako urządzenie przede wszystkim do… filmów. Nowy bezlusterkowiec ma ku temu warunki – można nagrać nim filmy Full HD 1080p z prędkością 24, 25 czy 30 kl./s. W pracy z ruchomym obrazem przyda się system Servo AF – ciągły autofocus w czasie rzeczywistym. Współpracując z obiektywami z cichym silnikiem STM powinien ostrzyć dosyć sprawnie i bez hałasu. Za zbieranie dźwięków jest odpowiedzialny wbudowany mikrofon stereo, ale nie zabrakło też gniazda minijack do podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

Na obudowie aparatu nie ma pokrętła trybów, a jedynie prosty przełącznik przy spuście, pozwalający na włączenie trybu iAuto, fotografowania lub filmowania. Canon EOS M ma także tryby manualne, umożliwiające bardziej zaawansowanym użytkownikom pełniejsze wykorzystanie aparatu.

Krok w przód z silnikiem krokowym

Wraz z premierą Canona EOS M producent zaprezentował dwa nowe obiektywy: standardowy zoom EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM oraz stałoogniskowy EF-M 22mm f/2 STM. Oba są wyposażone w silnik krokowy, pozwalający na cichą pracę oraz płynną zmianę ostrości przy użyciu AF.

Canon EOS M
Canon EOS M

Pierwszy z nich to typowy stabilizowany uniwersalny zoom, składający się z 13 elementów w 11 grupach. O wiele ciekawiej prezentuje się drugi – malutki, bardzo jasny naleśnik, którego ogniskowa daje ekwiwalent 35 mm dla pełnej klatki. To klasyczna, uniwersalna ogniskowa, świetnie nadająca się do fotografii dokumentalnej, krajobrazowej, ulicznej, a nawet do portretów.

Wszystkie lampy błyskowe Canon Speedlite są kompatybilne z Canonem EOS M, jednak japoński producent zaprezentował także lampę zaprojektowaną specjalnie dla tego modelu. Niewielki flesz Canon Speedlite 90 EX pokryje zakres obiektywu 24 mm, a jej liczba przewodnia wynosi 9. Plusem lampy zasilanej dwiema bateriami AAA jest też możliwość pracy jako nadajnik Master. Lampa będzie sprzedawana wraz z zestawem aparatu. Do kupienia będzie także adapter, za pomocą którego do EOS-a M można podpiąć obiektywy Canon EF.

**Zabawka dla entuzjastów marki czy ciekawa alternatywa dla miłośników fotografii? **

Canon EOS M spełnia główne oczekiwanie – ma matrycę APS-C. Wyróżnia się też ekranem dotykowym czy nowym hybrydowym systemem AF. Na ostateczną ocenę trzeba oczywiście poczekać do października, kiedy aparat wejdzie do sprzedaży, ale można oczekiwać jakości zdjęć zbliżonych do fotografii z EOS-a 650D. A to ogromny plus.

Canon EOS M i Adapter EF EOS M z obiektywem EF 70-200 mm f/2.8 L
Canon EOS M i Adapter EF EOS M z obiektywem EF 70-200 mm f/2.8 L

Niestety, na liście życzeń wielu fotografów była też współpraca z obiektywami EF. Tego istotnego warunku Canon nie spełnił. Wprawdzie dostępny będzie adapter, ale to dodatkowy spory wydatek (ok. 700 zł) i utrudnia pracę. To rozwiązanie dla entuzjastów, a nie przeciętnego użytkownika.

Canon EOS M to ciekawy aparat skierowany do rosnącej grupy osób, które poszukują aparatu gwarantującego lepszą jakość zdjęć niż te robione przez cyfrówki, ale niekoniecznie chętnych do angażowania się w fotografię jako dziedzinę. Canon EOS M może być dla nich świetnym rozwiązaniem. Rynek bezlusterkowców rośnie, a Sony, Panasonic, Olympus czy Samsung mają się czego bać. Ten aparat może przyciągnąć wielu entuzjastów marki Canon – jednej z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie.

Ceny

Canon EOS M trafi na półki sklepowe w październiku 2012 r. i będzie dostępny w kolorach czarnym, białym, czerwonym i srebrnym.

  • Canon EOS M + EF-M 22 mm f/2 SMT: 799,99 dol. (ok. 2800 zł)
  • EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 299,99 dol. (ok. 1000 zł)
  • EF-M – EF adapter: 199,99 dol. (ok. 700 zł)
  • Canon Speedlite 90 EX: 149,99 dol. (ok. 500 zł)

Galeria

  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M
  • Canon EOS M i Adapter EF EOS M
  • Canon EOS M i Adapter EF EOS M z obiektywem EF 70-200 mm f/2.8 L
  • Canon EOS M i Adapter EF EOS M z obiektywem EF 70-200 mm f/2.8 L
  • Canon EOS M
  • Canon Speedlite 90 EX
  • Adapter EF-M - EF
  • Canon EF-M 22 mm f/2 SMT
  • Canon EF-M 18-55 SMT
  • Canon EF-M 18-55 SMT
  • Canon EOS M - zestaw handlowy
[1/17] Canon EOS M

[press]

Informacja prasowa

Warszawa, 23 lipca 2012r. – Firma Canon rozszerza uznaną i wielokrotnie nagradzaną linię produktów EOS prezentując aparat EOS M. Pierwszy w historii firmy, kompaktowy aparat systemowy (compact system camera, CSC) EOS M, został stworzony z myślą o tych, którzy chcą dzielić się z innymi swoją codzienną pasją, fotografując dosłownie wszystko – od jedzenia, przez modę, po tematy zaczerpnięte z muzyki czy sztuki. Nowy model oferuje jakość zdjęć charakterystyczną dla lustrzanki, filtry kreatywne i możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD. EOS M jako kompaktowy i łatwy w obsłudze model jest wymarzonym partnerem dla nowej grupy użytkowników - entuzjastów fotografowania, którzy chcą dokumentować rzeczywistość, niekoniecznie zajmując się tym zawodowo.

EOS M jest dostępny w czterech  wariantach kolorystycznych – eleganckiej czerni, połyskującej bieli, głębokiej czerwieni i w odcieniu srebrnego - zamykając w stylowej obudowie wsystko, co najlepsze w serii EOS.

Canon wprowadza dodatkowo 2 nowe obiektywy: naleśnik EF-M 22mm f/2 STM oraz standardowy zoom EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, jak również nową kompaktową lampę EX Speedlite 90EX, dostarczając tym samym zestaw akcesoriów niezbędnych do codziennego fotografowania. Użytkownikom, którzy chcieliby korzystać z szerokiej gamy obiektywów serii EF, Canon oferuje również adapter EF-EOS M, który daje więcej twórczej wolności.

Jakość, która wyróżnia aparaty Canon

Dzięki jakości oferowanej przez EOS M możesz drukować najlepsze ujęcia w formacie plakatu lub przycinać je dla uzyskania pożądanego efektu – niezależnie od tego, czy są to niezapomniane chwile z ulubionego klubu czy zdjęcia prezentujące modowe nowinki. Nowy aparat gwarantuje doskonałą jakość obrazu, dzięki zastosowaniu 18-megapikselowej hybrydowej matrycy CMOS APS-C. Sprawia to, że zbliżenia i portrety z rozmytym tłem nabiorą artystycznego charakteru.

Procesor DIGIC 5 pozwala na doskonałe odwzorowanie zarówno żywych kolorów, jaki i subtelnych odcieni skóry, a superszybka migawka umożliwia uchwycenie akcji w ułamku sekundy. Równie łatwo oddać klimat wieczornej scenerii i szczegółów nocnych ujęć – wszystko dzięki zakresowi czułości ISO rzędu 100-12,800 ( z możliwością rozszerzenia do 25,600).

Niezwykle wyraźne ujęcia i profesjonalnie przygotowany materiał filmowy to z kolei zasługa hybrydowego systemu AF, który wspiera superszybki i precyzyjny autofokus podczas fotografowania i filmowania, co przekłada się na niezawodność w momencie uwieczniania każdej chwili.

Fotografuj otaczający Cię świat i bądź kreatywny

Każdy element EOS M został zaprojektowany w taki sposób, by maksymalnie ułatwić robienie pięknych, inspirujących zdjęć w wysokiej jakości. Już pierwszy kontakt z jasnym ekranem dotykowym LCD II Clear View o wysokiej rozdzielczości, z przekątną 7,7 cm (3,0”), daje poczucie pełnej kontroli nad obrazem. Łatwe wybieranie trybów fotografowania i zmiana ustawień za pomocą ikon umieszczonych na wyświetlaczu czy tryb Inteligentnej Sceny Auto pozwalają szybko dostosować parametry aparatu do tematu zdjęcia i aktualnych warunków. W tym czasie użytkownik może uwolnić swój potencjał twórczy, skupiając się na odpowiedniej kompozycji, jednocześnie mając pełną kontrolę nad momentem wyzwolenia migawki.

Użytkownicy aparatu, niezależnie od tego, czy chcą oddać nawet najmniejsze detale obrazu czy też przybliżyć znajdujący się w oddali obiekt, mają do dyspozycji bogaty zestaw obiektywów serii EF. Możliwość połączenia ich z aparatem za pomocą specjalnego adaptera, daje więcej fotograficznej swobody.

Z kolei, dzięki lampie błyskowej z serii Speedlite, mogą wypróbować różne techniki oświetleniowe i wzbogacić zdjęcia o dodatowy efekt. Interesującym doświadczeniem będzie także edycja zdjęć przy użyciu filtrów kreatywnych, takich jak efekt aparatu zabawki, efekt czarno-białych zdjęć z dużym ziarnem czy efekt rybiego oka. Filtry można wybrać jeszcze przed zrobieniem zdjęcia i podejrzeć rezultaty w trybie Live View, by następnie dowolnie modyfikować obraz za pomocą innych efektów, poszukując optymalnych ustawień dla konkretnej fotografii. 

Wciel się w rolę reżysera

Kiedy sytuacja wymagać będzie czegoś więcej niż zdjęć, możesz w łatwy sposób przełączyć się na tryb filmowania w jakości Full HD z dźwiękiem stereo. Tryb Video Snapshot pozwoli uniknąć rodzinie i przyjaciołom długich domowych seansów, a Ciebie przeprowadzi przez proces tworzenia interesujących i profesjonalnie wyglądających materiałów  z poziomu aparatu.

Rozszerzenie możliwości systemu EOS: akcesoria

Oprócz kompatybilnych obiektywów serii EF, akcesoriów i lamp błyskowych Speedlite, aparat EOS M można łączyć także z zestawem akcesoriów przeznaczonych dla aparatów z rodziny EOS M. Dwa nowe obiektywy EF-M zapewniają mobilność i wysoką wydajność podczas pracy z aparatem. Obiektyw EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM ze standardowym zoomem oraz naleśnik EF-M 22mm f/2 STM w równym stopniu wykorzystują potencjał technologii silinika krokowego dla uzyskania wyjątkowo płynnych efektów przy użyciu AF oraz osiągnięcia firmy Canon w dziedzinie optyki. Kompaktowa konstrukcja stanowi doskonały punkt wyjścia do rozbudowania kieszonkowego body.

Dodatkowo, EOS M będzie dostępny z nową lampą Speedlite 90EX w standardzie. Lekki, superkompaktowy flash oferuje maksylną liczbę przewodnią 9  i obsługuje szerokokątne obiektywy, co czyni go idealnym sprzętem do codziennych zastosowań. Funkcja Wireless Master pozwala bezprzewodowo kontrolować kilka lamp, dając bardziej zaawansowanym użytkownikom możliwość eksperymentowania z techniką oświetlenia.

EOS M – kluczowe cechy

  • []Jakość cyfrowej lustrzanki w kompaktowym body[]Tryb Inteligentna Scena Auto[]Uniwersalne zastosowanie dzięki wymiennym obiektywom[]Rozmycia tła dla spektakularnego efektu[]Łatwy w użyciu ekran dotykowy[]Nastrojowe zdjęcia nawet przy słabym świetle Nagrywanie filmów

[/press]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)