GIMP 2.8 i "GIMP Magazine" przyciągną nowych użytkowników?

GIMP 2.8 i "GIMP Magazine" przyciągną nowych użytkowników?

GIMP 2.8 już jest - i szykuje mu się towarzystwo
GIMP 2.8 już jest - i szykuje mu się towarzystwo
Piotr Dopart
16.05.2012 10:30, aktualizacja: 26.07.2022 20:33

Ważne zmiany w życiu GIMP-a! Twórcy najbardziej znanego odpowiednika aplikacji Adobe Photoshop opublikowali niedawno najnowszą stabilną wersję, oznaczoną numerem 2.8. Poza licznymi poprawkami funkcjonalności i szybkości GIMP wprowadza tryb pojedynczego okna, pozwalając na pożegnanie z irytującym podziałem na interfejs główny i okienka palet.

Ważne zmiany w życiu GIMP-a! Twórcy najbardziej znanego odpowiednika aplikacji Adobe Photoshop opublikowali niedawno najnowszą stabilną wersję, oznaczoną numerem 2.8. Poza licznymi poprawkami funkcjonalności i szybkości GIMP wprowadza tryb pojedynczego okna, pozwalając na pożegnanie z irytującym podziałem na interfejs główny i okienka palet.

GIMP był wielokrotnie krytykowany za udziwnienia w obrębie funkcjonalności, jednak po trzech latach poprawiania najbardziej irytujące problemy zostały rozwiązane. Nie chodzi wyłącznie o konieczność odrębnego manipulowania panelem pędzli, warstw i oknem głównym. Oczywiście wszystko było do zrobienia za pomocą skrótów klawiszowych; nie czarujmy się jednak, niewiele rzeczy jest w stanie równać się z ergonomią tabletu piórkowego - a na pewno nie konieczność kilkukrotnego naciśnięcia zestawu klawiszy. Tryb pojedynczego okna to w tych okolicznościach wybawienie.

Inną denerwującą sprawą była edycja tekstu, która odbywała się wyłącznie w wyskakującym okienku, co znacząco utrudniało śledzenie efektów na bieżąco na ekranie. W najnowszej wersji można pracować na napisie bezpośrednio na warstwie - bez irytujących pop-upów.

GIMP 2.8 w trybie pojedynczego okna podczas edycji tekstu
GIMP 2.8 w trybie pojedynczego okna podczas edycji tekstu

Skoro o warstwach mowa, to GIMP 2.8 oferuje możliwość pracy na grupach warstw, co w praktyce przekłada się na możliwość szybkiego zaaplikowania zmian do kilku z nich naraz, zamiast żmudnego stosowania zmian na każdej z osobna.

GIMP 2.8 ściągnąć można z serwera FTP projektu, pod adresem ftp://ftp.gimp.org/pub/gimp/v2.8. Jeśli szukacie dalszych szczegółów nt. instalacji i samego oprogramowania, znajdziecie je pod adresem www.gimp.org/downloads - tam też widnieje lista mirrorów, dzięki którym można odciążyć serwer projektu. Tradycyjnie najłatwiej mają linuksiarze. Serwis OMG! Ubuntu! zaleca wklepanie do terminala następujących komend i zrobienie sobie kawy, w czasie gdy 2.8 się instaluje (przetestowałem, działa):

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp

sudo apt-get update && sudo apt-get install gimp

Nie mniej interesującą informacją jest ogłoszenie, że GIMP doczekał się swojego własnego magazynu tematycznego. "GIMP Magazine" będzie ukazywał się co kilka miesięcy, a głównym jego celem będzie promowanie otwartoźródłowego edytora grafiki, a także wymiana wskazówek i doświadczeń. Jak przystało na nowoczesny zin, dostępny będzie wyłącznie w formie cyfrowej.

Wprawdzie Joey Sneddon złośliwie odnotowuje, że tytuł "GIMP Magazine" może kojarzyć się z jakimś wydawnictwem dla fetyszystów, ale to raczej przyjazne przekomarzanie niż poważny zarzut. Zamiast zdjęć i informacji o skórzanych akcesoriach, należy spodziewać się raczej wiadomości na temat zmian w kolejnych wersjach aplikacji, tutoriali, a także recenzji sprzętu, oprogramowania i wtyczek. Ważnym działem mają być także prezentacje prac wykonanych za pomocą GIMP-a.

Cytowany przez wspomniany już serwis OMG! Ubuntu! Steve Czajka napisał jego redaktorom, że nowy magazyn służyć ma promocji oprogramowania, ale także stanowić coś w rodzaju prezentacji jego realnych możliwości i pomóc w zerwaniu z wizerunkiem darmowego edytora, który jest przydatny wyłącznie z braku laku.

Jak już wspominałem, "GIMP Magazine" ma być kwartalnikiem, jednak Czajka chciałby, żeby w ostatecznym rozrachunku mag przeobraził się w miesięcznik rozpowszechniany w formatach PDF i ePUB. Na razie jednak zbierane są materiały do numeru pierwszego - termin ich składania upływa z dniem 1 czerwca. Użytkownicy Ubuntu mogą spodziewać się, że kolejne numery rozpowszechniane będą za pośrednictwem Ubuntu Software Center.

Przed ukazaniem się pierwszego numeru twórcy "GIMP Magazine" nawołują do przesyłania następujących materiałów:

  • Aplikacje graficzne, GIMP-owe plug-iny i rozszerzenia oraz recenzje
  • Poradniki i opisy przydatnych trików
  • Komentarze do książek i sprzętu komputerowego

Chętni do pomocy mogą zgłaszać swoje materiały i uwagi na stronie blog.meetthegimp.org.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)