Czy Instagram na Androida różni się od wersji na iOS? [aktualizacja]

Czy Instagram na Androida różni się od wersji na iOS? [aktualizacja]

Instagram na Androidzie, iOS, a może prawdziwy analog? © Krzysztof Basel
Instagram na Androidzie, iOS, a może prawdziwy analog? © Krzysztof Basel
Krzysztof Basel
06.04.2012 06:15, aktualizacja: 26.07.2022 20:35

Instagram - długo oczekiwana aplikacja do dzielenia się przerobionymi zdjęciami - w końcu jest dostępna także dla użytkowników systemu Android. W ciągu pierwszego dnia pobrało ją ponad milion osób. Czy zgodnie z zapowiedziami program jest jeszcze lepszy niż jego wersja na iOS?

Co to jest Instagram i jak działa?

Instagram to serwis społecznościowy służący do publikowania zdjęć, krótkich filmów czy gifów. Dla fotografów jest obecnie jednym z łatwiej dostępnych narzędzi ułatwiających tworzenie swojego portfolio w sieci. Serwis pozwala również obserwować użytkowników, którzy przyciągają naszą uwagę, wymieniać się komentarzami oraz zdobywać sieć kontaktów.

Instagram to obecnie najpopularniejsza aplikacja fotograficzna na iOS. Korzysta z niego już ponad 27 milionów użytkowników. Aplikację roku według Apple’a wyceniono ostatnio na 500 milionów dolarów, co wydaje się niesamowicie wysoką kwotą jak na darmowy program bez reklam. Teraz rozwój Instagramu może być jeszcze szybszy, ponieważ jest już dostępny za darmo także na platformę Android.

Instagram na iOS oraz Androidzie © Krzysztof Basel
Instagram na iOS oraz Androidzie © Krzysztof Basel

W trakcie konferencji SXSW w Teksasie Kevin Systrom, współzałożyciel Instagramu, powiedział, że program w wersji na Androida jest w niektórych aspektach nawet lepszy niż ten na iOS. Miał rację, chociaż to raczej mało znaczące drobiazgi. Z drugiej strony, są funkcje dostępne tylko dla aplikacji na iOS.

Instagram na Androidzie i iOS
Instagram na Androidzie i iOS

Interfejs, ułożenie, sposób działania aplikacji w wersji androidowej są praktycznie takie same jak w wersji na iOS. Minimalne różnice we wzornictwie podyktowane są standardowym designem obu systemów. Jedną z korzystnych cech wersji na system Google'a jest lepiej wykonana strona profilu. W wersji na iOS wygląda to dużo gorzej, ze względu na masę nie do końca jasnych funkcji.

Strona profilu na Instagram - Android i iOS
Strona profilu na Instagram - Android i iOS

Niestety, w wydanym właśnie Instagramie na Androida brakuje możliwości eksportowania zdjęć na Flickra czy poprzez e-mail, a także nakładania efektu tilt-shift, co wydaje się sporą wadą. Może te funkcjonalności zostaną dodane przy pierwszej aktualizacji? Oby.

[del]Plusem Instagramu na iOS jest szybkość działania.[/del]  Instagram działa bardzo płynnie na obu systemach, ale pod warunkiem, że korzystamy z wydajnego smartfona. Aplikacja nie wiesza się na najnowszych urządzeniach marki Apple (iPhone 4, 4S czy nowy iPod touch), jednak już na iPhonie 3GS zauważalne są spore opóźnienia.

Sytuacja wygląda podobnie na smartfonach z Androidem. Na smartfonie Sony Ericsson Xperia Arc S (mniej wydajny, niż popularna i tania Sony Xperia J, Xperia S Black czy Sony Xperia E) z procesorem o taktowaniu 1,4 GHz i świeżym systemem, Instagram dosyć długo ładował zdjęcia z galerii czy otwierał funkcję aparatu. Zazwyczaj zajmowało mu to ok. 5 sekund. Co gorsza, początkowa wersja wywalała się praktycznie za każdym razem. Na szczęście deweloperzy szybko wydali bardziej stabilną poprawkę. Niestety, na nałożenie filtra też trzeba poczekać ok. 1-2 sekundy. Wygląda też na to, że Instagram dosyć mocno obciąża system. Po jego wyłączeniu pierwszy pulpit wczytywał się o wiele dłużej niż zwykle, nie wyświetlając przy tym większości ikon.

Poprosiłem Mateusza Żołyniaka z komórkomania.pl o sprawdzenie kilku innych, bardziej wydajnych modeli:

Prada 30 by LG - dwurdzeniowy telefon (układ TI OMAP 4430, Android 2.3) nakłada filtry z opóźnieniem 1-2 s, a przy korzystaniu z kamery automatycznie włącza systemowy aparat, a nie ten instagramoowy. Przez to po zrobienieu zdjecie nie jest od razu otwierane, a trzeba je dopiero odszukać w galerii.

Galaxy S II - dwurdzeniowy model (Exynos 4210, Android 4.0) - nakładanie filtrów bez opóźnień, aplikacja (nawet przy pierwszym uruchomieniu) odpalana jest błyskawicznie, a włączanie instagramowego aparatu jest natychmiastowe. Podobnie Galaxy Nexus czy Nexus 4.

Różnice między różnymi modelami Androidów wynikają z stosowanych układów i wersji Androida.

Generalnie jednak bardzo cieszę się, że pojawił się już długo zapowiadany Instagram na Androida, ponieważ jest to obecnie chyba najlepszy program do obróbki zdjęć z komórki. Aplikacja zrobiła na mnie dobre wrażenie i będę z niej korzystał z wielką chęcią każdego dnia. Także na Androidzie.

  • Instagram na Androidzie
  • Instagram na Androidzie
  • Instagram na Androidzie
  • Instagram na Androidzie
  • Instagram na Androidzie
  • Strona profilu na Instagram - Android i iOS
  • Instagram na Androidzie i iOS
  • Zdjęcie wykonane przez Instagram na Androidzie © Krzysztof Basel
  • Zdjęcie wykonane przez Instagram na Androidzie © Krzysztof Basel
  • Zdjęcie wykonane przez Instagram na Androidzie © Krzysztof Basel
  • Zdjęcie wykonane przez Instagram na Androidzie © Krzysztof Basel
  • Instagram na iOS oraz Androidzie © Krzysztof Basel
  • Instagram na Androidzie, iOS, a może prawdziwy analog? © Krzysztof Basel
[1/13] Instagram na Androidzie
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)