Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie

Emer i Laoisha. Matka i córka. Matka fotografuje córkę, córka fotografuje matkę. Oto ich fotograficzny zapis wspólnych relacji.

© Emer Gillespie

Irlandzka fotografka Emer Gillespie dokumentuje dorastanie swojej córki od 2008 roku. Ale robi to w niecodzienny sposób. Oddała aparat w ręce kilkuletniej córki, Laoishy i obie fotografują się wzajemnie w tych samych sytuacjach.
„Stojąc za aparatem, za każdym razem staramy się wyzwolić w sobie kreatywność instruując się jak stanąć, w którym kierunku spojrzeć i co nasza twarz ma wyrazić”. – opowiada Emer.

Emer publikuje wspólną pracę parach zdjęć, gdzie na jednym zdjęciu jest ona sfotografowana przez córkę, a na drugim, w tej samej scenerii, zdjęcie Laishy wykonane przez matkę. Są też zdjęcia obu fotografek zapewne wykonane samowyzwalaczem.

Zdjęcia te robione są w codziennych sytuacjach, podczas spacerów, zabaw, mycia zębów, w łóżku i podczas odgrywanych scen.

Poza wartością dokumentalną, zdjęcia pokazują postępy, jakie zachodzą w obchodzeniu się aparatem fotograficznym przez młodą fotografkę, Laoishę. Jak mówi Emer:
„Projekt ten będzie naturalnym zapisem relacji Laoishy ze sprzętem fotograficznym i rozwoju jej języka fotograficznego, który mam zamiar kontynuować do czasu aż moja córka będzie mnie chciała na swoich zdjęciach”.

Zdjęcia pokazują też niezwykły związek matki i córki, a dla matki są kolejnym sposobem na budowę wspólnoty z istotą, której dało się życie, i której stara się przekazać jak najwięcej dobrego ze swojego życia i doświadczenia…

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"Frymografia" - w złym jest dużo dobrego "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli wehikuł czasu fotografów Piotr Idem – fotograf małego miasteczka Inspirujące konkursy fotograficzne, których jeszcze nie znacie Nick Veasey - mistrz rentgenowskich zdjęć W poszukiwaniu nocy - piękny film poklatkowy z historią w tle Zoomowanie nieba, czyli inspirujący sposób na nocne zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego