Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo

Efekt miniatury staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – w prosty sposób można zupełnie zmienić charakter zdjęcia.

© JK

Muszę przyznać, że lubię efekt tilt-shift na zdjęciach. Oczywiście nie chciałbym oglądać np. wszystkich kadrów z wakacji z tym efektem, ale do niektórych fotografii naprawdę pasuje. Najlepszą drogą do uzyskania efektu miniatury jest posłużenie się specjalnym obiektywem, który daje możliwość korygowania perspektywy i ustawienia bardzo selektywnej głębi ostrości, również przy szerokich kadrach. Niestety, obiektywy tego typu są drogie i mało uniwersalne ze względu na brak systemu AF.

W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, jak w prosty sposób uzyskać zbliżony efekt w darmowym Gimpie. Wystarczy trochę wprawy, a rezultaty będą naprawdę ciekawe.

Zapraszam na forum.fotoblogia.pl, gdzie możecie się dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać własne propozycje tematów.

Zobacz również: Trzy drogi do czerni i bieli w Adobe Lightroom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Fotografia z cenzurą 10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim