Obiektywy, przy których miernik Geigera przestanie być spokojny

© peteri - Fotolia.com

© peteri - Fotolia.com

Czy z Waszej torby wydobywa się dziwne, zielonkawe światło? A może źle śpicie mając przy łóżku plecak z obiektywami?

W dawnych latach do produkcji szkła wykorzystywanego w obiektywach używano radioaktywnych pierwiastków. Nie były to może wielkie ilości, ale miernik Geigera nie pozostawał przy nich obojętny. Wszystkiemu winien jest izotop lub tlenek Toru (Th) występujący w niektórych obiekywach. Na szczęście promieniowanie tych obiektywów nie jest groźne dla człowieka. Odradza się natomiast spanie przy tego typu konstrukcjach czy też zbyt długie  przebywanie w ich pobliżu. Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Soczewki w obiektywach z domieszką substancji radioaktywnych najczęściej żółkły wskutek promieniowania, więc jeśli Wasze szkła mają podobny kolor,  warto zainteresować się tematem. Dlaczego właściwie do szkła dodawało się substancjii radioaktywnych? Oczywiście nie dla zasady i nie był to żaden z pomysłów KGB czy innych służb. Taka receptura polepszała właściwości optyczne, niwelując aberracje i inne wady związane przede wszystkim z oddaniem barw na zdjęciach. Poniżej, nieco z przymrużeniem oka przedstawiam listę tych nasilniej promieniujących obiektywów. Wartość jest podana w nano-siwertach na godzinę. Wartości w zależności od źródeł nieco się różnią.

 7 najdziwniej wyglądających kompaktów i lustrzanek cyfrowych

Takumar 50mm f/1.4 SMC — ok. 10 000 nSv/h

To chyba najpopularniejszy z radioaktywnych obiektywów. Mimo że jego siła promieniowania nie jest największa to właśnie on najczęściej występuje w literaturze. Po prostu właśnie ten obiektyw najłatwiej spotkać na portalach aukcyjnych. Strzeżcie się!

Fotograficzne osobliwości minionej epoki

Fujinon 50mm f/1.4 — ok. 12 000 nSv/h

Fujinon 50/1.4, Fot. rwgeers, flickr.com

Tego obiektywu na próżno szukać na allegro czy polskim e-bay'u. Jeśli macie nieznośnią teściową, warto się w niego zaopatrzyć i włożyć jej pod łóżko :)

Chinon MC 55mm f/1.4 — ok. 7000 nSv/h

Chinon MC 55/1.4, Fot. Nanoer.com

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

To również niezbyt popularny obiektyw firmy Tomioka. Zastanawiam się, dlaczego nie zdobył popularności, bo generuje wprost obłędny bokeh.

Najciekawsze obiektywy z mocowaniem M42

Canon 55mm f/1.2 FD — ok. 17 000 nSv/h

Świetny, bardzo jasny obiektyw od bardzo popularnego dziś producenta. Pomyśleć, że był produkowany w latach 70. Chyba pożyczę od kogoś miernik Geigera, żeby zobaczyć czy przypadkiem przy moich obiektywach nie zacznie wydawać tego charaketerystycznego, bardzo nieprzyjemnego dźwięku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Najciekawsze strony do obróbki zdjęć online Nudna Ameryka na nienudnych zdjęciach Jacka Foty [wywiad] 10 cytatów fotograficznych, które powinniście znać Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014 Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40." "Małe Nemo", czyli niemowlaki sfotografowane pod wodą Photoshopowe wpadki miesiąca - wakacje 2014 Sesja dla Disney'a i Annie Leibovitz podczas pracy Blogi modowe, na których zdjęcia zatrzymają Cię na dłużej "303 zdjęcia, które musisz znać" - recenzja albumu, którego nie ma Koken – darmowy system zarządzania treścią dla fotografów Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat... JPEGmini – zmieniamy rozmiar zdjęć jednym kliknięciem Książki o fotografii, które warto przeczytać [cz.1] Photoshopowe wpadki miesiąca [styczeń] Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 2]