Czy będziemy musieli płacić za zdjęcia w miejscach publicznych?

Władze Overland Park, miasta w metropolii amerykańskiego Kansas City, będą pobierać opłaty od zawodowych fotografów za wykonywanie zdjęć w lokalnych parkach miejskich. Czy to kolejny sposób na wpływy do miejskiej kasy w dobie kryzysu czy początek trendu komercjalizacji przestrzeni publicznej?

© limaoscarjuliet/flickr

Parki są zapewne na pierwszym miejscu plenerów, gdzie wykonuje się sesje ślubne lub komercyjne portrety rodzinne. Nawet gdy fotograf próbuje uciekać od oklepanych miejsc, wielu klientów nie wyobraża sobie zdjęć bez uwiecznienia lokalnego parku. Niedługo może się to zmienić, jeśli inne miasta podchwycą pomysł z Ameryki.

Źródła podają, że kwota, którą będą obłożeni fotografowie, może wynieść do 50 dolarów za pięciodniowe pozwolenie. Ale sam fakt pobierania opłat za wykorzystywanie publicznej przestrzeni, która jest utrzymywana z podatków, także fotografów, budzi kontrowersje.

Jeden z internautów zasugerował władzom amerykańskiego miasta pobieranie opłat od opiekunek do dzieci, które w komercyjny sposób wykorzystują przestrzeń publiczną, zabierając podopiecznych do miejskiego parku. „A co z trenerami fitnessu, którzy ćwiczą na świeżym powietrzu za swoimi klientami?”– zapytał Eric Majewski.

Należy zaznaczyć, że opłata nie będzie pobierana od fotografów amatorów.
A jak odróżnić amatora od zawodowca? Zarządca parków miejskich w Overland Park Greg Ruether powiedział, że jest za wcześnie na ustalenie konkretnych zasad pozwalających na rozróżnienie tych grup fotografów…

Warto nadmienić, że jedyne dokumenty ograniczające prawo do fotografowania w przestrzeni publicznej (ulice, również parki) w Polsce to Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną oraz ustawa o muzeach, z której wyprowadza się zakaz fotografowania z użyciem światła błyskowego mogącego szkodzić muzealiom. Ustawa o muzeach wprowadza też przysługujące muzeom prawo do wynagrodzenia za sporządzanie fotografii zbiorów muzealnych. O innych przypadkach polskie prawo nic nie mówi.

Oczywiście osobną kwestią jest fotografowanie na terenie prywatnym lub rozpowszechnianie wizerunku osób, które znajdują się na zdjęciu.

Co myślicie o pomyśle Amerykanów na komercjalizację przestrzeni publicznej?

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowe funkcje w Photoshopie CC! Tak wykrywa się manipulacje na zdjęciach w Polsce Projekt Przetwórnia. Skonsultuj zdjęcia z Jackiem Porembą i wygraj wystawę w Galerii Pauza Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt Disqus powrócił na Fotoblogię! Zaginiony chłopak odnaleziony dzięki zdjęciom fotoreporterki AP Filmy w fotoksiażkach - tylko na cewe-fotoksiazka.pl   "Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja] Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych! Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku? CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images Inspiracje z Berlina Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie!

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii