"Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu?

Podczas wykonywania zdjęć ślubnych, portretowych, kreacyjnych może się przydać prosta wypukła soczewka. Zobaczcie, jakie efekty można dzięki niej uzyskać.

© Sam Hurd

Fotograf Sam Hurd opisał na swoim blogu interesującą metodę na urozmaicenie zdjęć, którą określił jako Lens chimping. Aby się nią posłużyć, potrzebna jest soczewka dwuwypukła, którą można kupić lub wykorzystać ze starego obiektywu. Żeby osiągnąć taki efekt, należy trzymać soczewkę tuż przed obiektywem i odpowiednio dostosować jej położenie.

Światło, które przejdzie przez soczewkę, pozwala na uzyskanie refleksów, rozświetleń, błysków, które wypełnią kadr. Takie efekty nadają zdjęciu tajemniczość, wprowadzają pewne urozmaicenie i ekscytację u oglądającego. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych technik, takich jak np. freelensing, trzeba chwilę poćwiczyć i poeksperymentować, aby umiejętnie się takim urządzeniem posługiwać.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Podobne efekty uzyskamy, używając pryzmatu, który jeszcze bardziej załamuje światło. Z kolei przednia soczewka może posłużyć do uzyskania efektu makro. Poniżej zdjęcie wykonane obiektywem Canon 50mm f/1,2 z minimalnej odległości, a na drugim zdjęciu to samo ujęcie z nałożoną płasko dodatkową wypukłą soczewką.

Więcej o ciekawych technikach wykorzystywanych podczas zdjęć ślubnych na blogu Sama Hurda.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska Królewski retusz z Krakowa Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli wehikuł czasu fotografów Piotr Idem – fotograf małego miasteczka Inspirujące konkursy fotograficzne, których jeszcze nie znacie Nick Veasey - mistrz rentgenowskich zdjęć W poszukiwaniu nocy - piękny film poklatkowy z historią w tle Zoomowanie nieba, czyli inspirujący sposób na nocne zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego