7 świetnych obiektywów Nikona, które trzeba mieć

Fot. KB

Fot. KB

Nawet jeśli nie jesteś fotograficznym sprzętowym maniakiem, to są obiektywy, na widok których serce bije Ci mocniej. Prezentujemy subiektywne zestawienie siedmiu najciekawszych szkieł marki Nikon, którymi trzeba, chociaż przez chwilę, fotografować.

14–24 mm f/2.8 G ED AF-S

Nikkor 14–24 mm f/2.8 to jeden z tych obiektywów, których zazdroszczą nam posiadacze lustrzanek Canona. Niektórzy tak bardzo, że kupują sobie specjalne przejściówki, aby móc podpiąć Nikkora do korpusu Canona.

Nic dziwnego, ultraszerokokątny obiektyw jest tego wart. Nikkor jest przede wszystkim bardzo ostry, nawet przy wysokich przysłonach. Świetnie sprawdza się jako uniwersalne szkło do fotoreportażu z korpusem z matrycą DX (np. D300s czy D90). Uzyskujemy wtedy ekwiwalent ogniskowej 21–36 mm. Pełne skrzydła rozwija natomiast dopiero przy matrycach pełnoklatkowych FX. Oferuje lepszą ostrość niż Nikkor 12–24 f/4 i o wiele lepszą niż stałoogniskowy maluch 24 mm f/2.8. Niezastąpione szkło szerokokątne dla ceniących wysoką jakość bez kompromisów.

24 mm f/1.4 AF-S G

Produkowany od 2010 roku szerokokątny, stałoogniskowy obiektyw Nikona to obecnie jedno z najlepszych i najbardziej ostrych szkieł japońskiego producenta. Według testów to najbardziej ostry obiektyw o ogniskowej 24 mm na rynku, który wypada nawet lepiej niż droga LEICA 24 mm f/1.4 SUMMILUX-M ASPH.

Świetnie sprawdza się nie tylko przy słabym świetle, ale także kiedy potrzebujemy skorzystać z mniejszej przysłony. Nikkor 24 mm f/1.4 jest też solidnie zbudowany – zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz. Konstrukcja obiektywu składa się z 12 elementów ułożonych w 10 grupach. Dwie soczewki są wykonane z niskodyspersyjnego szkła ED, a dwie inne mają kształt asferyczny. Wewnątrz znajdują się też powierzchnie pokryte powłoką Nano Crystal Coat.

Niestety, Nikkor 24 mm f.1.4 swoje kosztuje. To typowo profesjonalny obiektyw, który jest produkowany w organicznej liczbie, zatem nawet jeśli uda nam się go zobaczyć w sklepie, to będzie słono kosztować. W Polsce cena Nikkora 24 mm f/1.4 wynosi ok. 7000 zł.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

35 mm f/1.8 G AF-S DX

Amerykanie ładnie mówią na ten obiektyw „must have”, czyli w wolnym tłumaczeniu „musisz go mieć”. To pozycja obowiązkowa dla każdego użytkownika lustrzanek typu DX. Szkło zapewnia bardzo dobrą jakość optyczną, niezłą jasność, ma uniwersalną ogniskową (ok 50 mm dla matrycy DX), jest lekkie, małe, solidnie wykonane i … przede wszystkim bardzo tanie. W sklepach możecie je kupić już za ok. 750 zł. To rzadkie połączenie dobrej jakości i niskiej ceny. Nic zatem dziwnego, że Nikkor 35 mm f/1.8 stał się bardzo popularny.

50 mm f/1.4 G AF-S

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć klasycznej pięćdziesiątki, która w testach plasuje się na samym szczycie wśród  obiektywów o ogniskowej 50 mm. Szkło gwarantuje świetną jakość i ostrość zdjęć, piękną plastykę, cichy i szybki autofocus z silnikiem SWM oraz bardzo dobrą jasność. Świetnie nadaje się do portretów z pięknym rozmyciem tła czy pracy w kiepskich warunkach oświetleniowych — zjada na śniadanie większość konkurentów. Do tego jest mały, lekki i tani, bo kosztuje tylko ok. 1300 zł.

24–70 mm f/2.8 G AF-S

24–70 mm f/2.8 ujrzał światło dzienne w 2007 roku wraz z obiektywem 14–24 mm f/2.8 czy lustrzankami Nikon D300 i D3.

Ten uniwersalny zoom ma wszystko, czego potrzebuje fotograf. Przede wszystkim trzeba go pochwalić za genialną jakość oferowanych zdjęć, wysoką ostrość prawie na wszystkich możliwych przysłonach oraz szybki, celny i cichy autofocus. Szkło zostało bardzo solidnie wykonane, chociaż jest dosyć duże i ciężkie.

To idealny kandydat, jeśli mielibyście wybrać tylko jeden jedyny obiektyw. Nikkor 24 – 70 f/2.8 świetnie nadaje się do reportażu, ale także do portretów czy zdjęć krajobrazowych. Wraz z pełnoklatkowymi korpusami Nikona stanowi podstawowe narzędzie pracy wielu fotoreporterów na całym świecie. To po prostu jeden z najlepszych zoomów na rynku. I jak na tak dobry sprzęt przystało, swoje kosztuje – ok. 6000 zł.

85 mm f/1.4 G AF-S

Większość obiektywów Nikona o ogniskowej 85 mm to udane konstrukcje, ale najnowsza ich wersja jest jeszcze lepsza. To jeden z najlepszych obiektywów do portretów. Przez większość jest chwalony za świetną plastykę zdjęć, nawet przy maksymalnych przysłonach, oraz piękne rozmycie tła (bokeh). Ze względu na jasność dobrze sprawuje się także w słabych warunkach oświetleniowych. W testach obiektyw najsłabiej wypada pod względem aberracji chromatycznej oraz winietowania. Jego cena wynosi ok. 5800 zł.

Nie ma lepszego obiektywu do Nikonów w tym zakresie ogniskowych. To świetna konstrukcja dla fotografów sportu, przyrody, a nawet portretów. Szkło jest chwalone za bardzo dobrą ostrość, błyskawiczną pracę autofocus, świetną pracę systemu stabilizacji obrazu i wykonanie. Chętnych odstrasza jedynie cena wynosząca ok. 8000 zł.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Najciekawsze strony do obróbki zdjęć online Nudna Ameryka na nienudnych zdjęciach Jacka Foty [wywiad] 10 cytatów fotograficznych, które powinniście znać Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014 Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40." "Małe Nemo", czyli niemowlaki sfotografowane pod wodą Photoshopowe wpadki miesiąca - wakacje 2014 Sesja dla Disney'a i Annie Leibovitz podczas pracy Blogi modowe, na których zdjęcia zatrzymają Cię na dłużej "303 zdjęcia, które musisz znać" - recenzja albumu, którego nie ma Koken – darmowy system zarządzania treścią dla fotografów Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat... JPEGmini – zmieniamy rozmiar zdjęć jednym kliknięciem Książki o fotografii, które warto przeczytać [cz.1] Photoshopowe wpadki miesiąca [styczeń] Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 2]