365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety

„Nie chcę, żeby przydarzały mi się dni, kiedy nie biorę aparatu do ręki. Dlatego codziennie fotografuję znajomych i zupełnie obcych ludzi na ulicy. Właśnie dobiega końca mój kolejny całoroczny projekt”. Oto 18 z 365 portretów, które wykonał przez ostatni rok Tomasz Janusz Szeremeta.

Tomasz ma blisko 40 lat, mieszka w Zgorzelcu, pracuje tam w Miejskim Domu Kultury. Fotografuje regularnie od 2010 roku i od początku narzucił sobie ostry reżim fotograficzny:

Codzienne fotografowanie zacząłem trzy lata temu. Nie chciałem, żeby przydarzały mi się dni, kiedy nie biorę aparatu do ręki. Dlatego postanowiłem zrobić pierwszy projekt 365 — jedno dowolne zdjęcie dziennie. Gdy minął rok, rozpocząłem drugi, czarno-biały. Kończąc czarno-biały rok codziennego fotografowania, miałem jednak wrażenie, że to za łatwe i dlatego pora zrobić coś bardziej wymagającego.

Jerzy

Postanowił, że zacznie fotografować spotykanych ludzi. Dlaczego portret?

Po pierwsze zwyczajnie lubię robić zdjęcia ludziom. Najbardziej wówczas, gdy model wie, że jest fotografowany i wyraził na to zgodę. Po drugie dlatego, że to trudne. A tylko robiąc rzeczy trudne, można się rozwijać. Chciałem więc czegoś się nauczyć, skorzystać jak najwięcej.

Każdy bohater zdjęcia wie, do jakiego celu zostanie ono użyte. Fotografie są publikowane na stworzonym w tym celu profilu na Facebooku.

Honorata

Tomasz mówi, że największą nauką, jaką wyniósł z dobiegającego końca projektu, jest przełamanie nieśmiałości wobec obcych ludzi. Takich osób uwiecznił na zdjęciach już ponad 200:

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Kiedyś bardzo zazdrościłem tym, którzy potrafią podejść na ulicy do obcych i namówić ich na zdjęcia. Gdy zacząłem projekt, nie miałem już innego wyjścia — nie mam tak licznej rodziny. Okazało się, że z każdym można się dogadać. Fotografowałem starych i młodych, osoby znane i bezdomnych. Twarze mamy różne, ale potrzeby podobne. Wszyscy chcemy być traktowani z szacunkiem.

Ulubionym zdjęciem z całej serii jest portret profesora Jerzego Bralczyka:

To było w Międzyzdrojach. Profesor miał tam spotkanie, które postanowiłem wykorzystać do wykonania portretu. Lubię to zdjęcie, ponieważ uważam, że wszystko na nim zagrało. Po pierwsze profesor ma ciekawą twarz, która zostało oświetlona z okna, a w tle są półki z książkami miejscowej biblioteki.

Jakie kolejne zadanie postawi przed sobą Tomasz?

Zaraz po skończeniu tego projektu rozpoczynam kolejny, ale w tej chwili nie zdradzę, czego będzie dotyczył.

Grzegorz

Statystyki tydzień przed końcem projektu przy 358 zdjęciach są następujące:

  • 131 portretów kobiet i 227 mężczyzn;
  • 214 zdjęć w Polsce, 105 w Niemczech, 24 na moście łączącym oba kraje. Poza tym 14 w Hiszpanii i 1 w samolocie gdzieś nad Europą;
  • najczęściej fotografowane osoby to Polacy (249), Niemcy (74), Hiszpanie (9), Amerykanie (5); oprócz nich byli również Czesi, Ukraińcy, Brytyjczycy, Hindusi, Japończyk, Kenijczyk, Pakistańczyk i przedstawiciele kilku innych krajów;
  • 168 portretów zrobionych na ulicy;
  • 72 zdjęć wykonanych przy użyciu lamp błyskowych;
  • 22 osoby powszechnie znane: politycy, aktorzy, muzycy;
  • jedynie 23 zdjęcia powstały podczas umówionych wcześniej sesji, pozostałe 335 było spontaniczne;
  • 151 to zdjęcia znajomych, 207 — obcych.

Wszystkie fotografie można obejrzeć tutaj.

Agata
Alicja
Ben
Darryl
David
David
Dominik
Dorina
Jakub
Janina
Katarzyna
Marek
Michał
Nina
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Dramaturgia monumentalnych przestrzeni „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Islandia to prawdziwy raj dla minimalistów. Również tych krajobrazowych