Jak człowiek niszczy miejskie krajobrazy?

pacholak

pacholak

Fascynuje go miasto - zarówno głośne centrum pełne ludzi i samochodów, jak i spokojne przedmieścia. W jego twórczości widać fascynację Egglestonem i Shore'em. Poznajcie fotografię Krzysztofa Pacholaka — młodego fotografa z Warszawy.

Krzysztof na co dzień spełnia się jako pedagog. Od kilku lat prowadzi projekt Migawki, czyli cykl półrocznych warsztatów dla osób zafascynowanych fotografią społeczną i dokumentalną. Zawodowo fotografuje także aktywistów społecznych oraz zajmuje się dokumentacją różnych działań artystycznych.

Interesuje go rola człowieka w krajobrazie miejskim oraz to, jak człowiek wpływa na kształt tego krajobrazu. Efektem fotograficznych poszukiwań jest cykl Unfinished country, czyli pocztówki z Polski, kraju, który szuka swojej tożsamości.

Fotografowanie to jak wskazywanie palcem. "Popatrz na to. Popatrz, tu jest jakaś opowieść". Nie musi być spektakularnie, nie musi być dosłownie. Im subtelniej, tym lepiej. Chcę, żeby zdjęcia przyciągały, intrygowały. Żeby zmuszały do szukania barthesowskiego punctum. Cenię sobie nurt "nowego dokumentalizmu". Odwrót od formy, nacisk na krytykę współczesności. Socjologiczne spojrzenie zawsze było mi bardzo bliskie…


Jak twierdzi młody fotograf, inspiracją dla niego są prace Marka Powera, Williama Egglestona, Aleksandra Gronsky'go. Nie można oprzeć się wrażeniu, że jest wprost zafascynowany prostymi, oszczędnymi kompozycjami, w których każdy z elementów widocznych na zdjęciu idealnie współgra z resztą.

Pomimo dość konkretnych inspiracji Krzysiek ma słabość do tzn. snapshotowej estetyki, popularnej ostatnio na wielu polskich fotoblogach. W wolnych chwilach śledzi polską blogosferę oraz prowadzi blog Multicontrast, w którym na bieżąco prezentuje kolejne zdjęcia ze swoich projektów oraz obrazki z życia prywatnego.

Więcej prac fotografa możecie zobaczyć na jego stronie oraz blogu:

pacholak.net

multicontrast.blogspot.com

Zobacz również: Interaktywne galerie w Lightroomie - szybko, prosto i przyjemnie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą Górskie krajobrazy Europy w obiektywie Karola Nienartowicza

Popularne w tym tygodniu:

Królewski retusz z Krakowa Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Dzikie zwierzęta wcale nie są takie straszne. Oto najzabawniejsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Award Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Dronestagram 2017, czyli zdjęcia z bardzo wysokiego poziomu Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska Dwóch Polaków wśród zwycięzców prestiżowego konkursu Magnum Photography Awards 2017