Jak człowiek niszczy miejskie krajobrazy?

pacholak

pacholak

Fascynuje go miasto - zarówno głośne centrum pełne ludzi i samochodów, jak i spokojne przedmieścia. W jego twórczości widać fascynację Egglestonem i Shore'em. Poznajcie fotografię Krzysztofa Pacholaka — młodego fotografa z Warszawy.

Krzysztof na co dzień spełnia się jako pedagog. Od kilku lat prowadzi projekt Migawki, czyli cykl półrocznych warsztatów dla osób zafascynowanych fotografią społeczną i dokumentalną. Zawodowo fotografuje także aktywistów społecznych oraz zajmuje się dokumentacją różnych działań artystycznych.

Interesuje go rola człowieka w krajobrazie miejskim oraz to, jak człowiek wpływa na kształt tego krajobrazu. Efektem fotograficznych poszukiwań jest cykl Unfinished country, czyli pocztówki z Polski, kraju, który szuka swojej tożsamości.

Fotografowanie to jak wskazywanie palcem. "Popatrz na to. Popatrz, tu jest jakaś opowieść". Nie musi być spektakularnie, nie musi być dosłownie. Im subtelniej, tym lepiej. Chcę, żeby zdjęcia przyciągały, intrygowały. Żeby zmuszały do szukania barthesowskiego punctum. Cenię sobie nurt "nowego dokumentalizmu". Odwrót od formy, nacisk na krytykę współczesności. Socjologiczne spojrzenie zawsze było mi bardzo bliskie…


Jak twierdzi młody fotograf, inspiracją dla niego są prace Marka Powera, Williama Egglestona, Aleksandra Gronsky'go. Nie można oprzeć się wrażeniu, że jest wprost zafascynowany prostymi, oszczędnymi kompozycjami, w których każdy z elementów widocznych na zdjęciu idealnie współgra z resztą.

Pomimo dość konkretnych inspiracji Krzysiek ma słabość do tzn. snapshotowej estetyki, popularnej ostatnio na wielu polskich fotoblogach. W wolnych chwilach śledzi polską blogosferę oraz prowadzi blog Multicontrast, w którym na bieżąco prezentuje kolejne zdjęcia ze swoich projektów oraz obrazki z życia prywatnego.

Więcej prac fotografa możecie zobaczyć na jego stronie oraz blogu:

pacholak.net

multicontrast.blogspot.com

Zobacz również: Interaktywne galerie w Lightroomie - szybko, prosto i przyjemnie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą Górskie krajobrazy Europy w obiektywie Karola Nienartowicza Szokujące różnice w posiłkach biednych i bogatych na przestrzeni lat Polacy nagrodzeni w międzynarodowym konkursie ND Awards 2014

Popularne w tym tygodniu:

Nowy projekt Andriusa Burby. Tym razem na warsztat weszły psy, które sfotografował z dołu Polacy zdominowali konkurs Fine Art Photography Awards Bliźniaczki albinosy podbijają świat mody. Zobaczcie ich niezwykłe zdjęcia Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Tomasz Margol dostrzega to, co dla innych niedostrzegalne. Oto jego tajemniczy świat Nowe zdjęcia NASA pokazują piękno świateł na Ziemi. Zrobiliśmy również zbliżenie na Polskę Stacje metra, które wyglądają jak wrota do innego wymiaru Mark Mawson zamienia ciecze w piękne kolorowe kwiaty Marcel Sternberger - mistrz fotografii portretowej Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo Nagrody Pulitzera 2017 – oto fotografowie, którzy zostali wyróżnieni