Tak będzie wyglądał świat po 2012

Fot. Lori Nix+

Fot. Lori Nix+

Wedle pradawnego kalendarza Majów 21 grudnia 2012 roku nasz świat czeka apokalipsa. Jak będzie wyglądał nasz świat po tej dacie i co fotografia ma z tym wspólnego?

Odpowiedzi na to pytanie udziela nam amerykańska fotografka i autorka dioram Lori Nix, która zaprezentowała kolejną serię swoich prac zatytułowanych „The City”. Przedstawia ona świat, w którym przyjdzie funkcjonować nielicznym ocalonym z wielkiej katastrofy.

Lori Nix najpierw wykonuje niezwykle szczegółową dioramę, makietę modelarską. Przygotowanie jednej zajmuje jej około siedmiu miesięcy. Następnie fotografuje powstałą scenerię wielkoformatowym aparatem z negatywem 8 x 10. Sam wydruk odbywa się w tradycyjny sposób — ciemnia, papier fotograficzny, powiększalnik.

Co ciekawe, Lori nie używa w swojej pracy Photoshopa - to, co widzimy na fotografiach, nie zostało poddane żadnemu retuszowi cyfrowemu. Efekty? Zdjęcia Nix są bardzo przejmujące, ponieważ dość wiernie odtwarzają otaczający nas świat.

Z taką obudową na obiektyw można iść na wojnę [wideo]

Fot. Lori Nix

Amerykanka znana jest z tego, że na swoich zdjęciach kreuje katastrofy, wypadki i kataklizmy. Wszystkie są przerażające, ale zarazem piękne, malownicze, tajemnicze.

Swoje młode lata Lori spędziła na tzw. Środkowym Zachodzie w USA. Rejon ten jest uważany za miejsce najczęściej nawiedzane przez rozmaite katastrofy w USA — powodowane przez naturę (burze, wichury, powodzie) albo przez ludzi (pożary, wypadki samochodowe lub katastrofy lotnicze). Sama Lori przyznaje, że wiele z dzisiejszych inspiracji zaczerpnęła właśnie ze wspomnień z dzieciństwa.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autorki: http://www.lorinix.net

Podziel się:

Przeczytaj także: