Tak będzie wyglądał świat po 2012

Fot. Lori Nix+

Fot. Lori Nix+

Wedle pradawnego kalendarza Majów 21 grudnia 2012 roku nasz świat czeka apokalipsa. Jak będzie wyglądał nasz świat po tej dacie i co fotografia ma z tym wspólnego?

Odpowiedzi na to pytanie udziela nam amerykańska fotografka i autorka dioram Lori Nix, która zaprezentowała kolejną serię swoich prac zatytułowanych „The City”. Przedstawia ona świat, w którym przyjdzie funkcjonować nielicznym ocalonym z wielkiej katastrofy.

Lori Nix najpierw wykonuje niezwykle szczegółową dioramę, makietę modelarską. Przygotowanie jednej zajmuje jej około siedmiu miesięcy. Następnie fotografuje powstałą scenerię wielkoformatowym aparatem z negatywem 8 x 10. Sam wydruk odbywa się w tradycyjny sposób — ciemnia, papier fotograficzny, powiększalnik.

Co ciekawe, Lori nie używa w swojej pracy Photoshopa - to, co widzimy na fotografiach, nie zostało poddane żadnemu retuszowi cyfrowemu. Efekty? Zdjęcia Nix są bardzo przejmujące, ponieważ dość wiernie odtwarzają otaczający nas świat.

Z taką obudową na obiektyw można iść na wojnę [wideo]

Fot. Lori Nix

Amerykanka znana jest z tego, że na swoich zdjęciach kreuje katastrofy, wypadki i kataklizmy. Wszystkie są przerażające, ale zarazem piękne, malownicze, tajemnicze.

Swoje młode lata Lori spędziła na tzw. Środkowym Zachodzie w USA. Rejon ten jest uważany za miejsce najczęściej nawiedzane przez rozmaite katastrofy w USA — powodowane przez naturę (burze, wichury, powodzie) albo przez ludzi (pożary, wypadki samochodowe lub katastrofy lotnicze). Sama Lori przyznaje, że wiele z dzisiejszych inspiracji zaczerpnęła właśnie ze wspomnień z dzieciństwa.

Zobacz również: Interaktywne galerie w Lightroomie - szybko, prosto i przyjemnie

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autorki: http://www.lorinix.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe Ciekawy eksperyment: portrety kolodionowe na opakowaniach po negatywach Ile zniesie Nikon D3s? (Uwaga - drastyczne zdjęcia! :) Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? Zbuduj sobie lustrzankę dwuobiektywową z kartonu Szaleni Rosjanie fotografują na jednym z siedmiu cudów świata Pakiet wtyczek marki Nik Software 70% taniej! 320-gigapikseli dookoła Londynu - zobacz największą na świecie panoramę 360 stopni Zobacz, jak wygląda największa budka fotograficzna na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie ludzi, którzy sfotografowali się ze swoimi podobiznami sprzed… kilkuset lat Nowy Zenit będzie bazować na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Leica? Zobaczcie film oświetlony tylko... dronami Stary motor Harley-Davidson, podróże i ciemnia. Oto mobilne studio mokrego kolodionu Powstała mapa praw regulujących loty dronami Profesjonalny portret prosto z budki fotograficznej. To współczesne spojrzenie na dawny trend