Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków

Szaleństwo, głupota czy wynoszenie fotografii miejskiej na kolejny poziom? Opinie są podzielone, jednak zdjęcia przyciągają uwagę, a ich autorom trudno odmówić odwagi.

Mustang Wanted

Mustang Wanted (©Kirill Oreshkin / 500px.com/kirill_opex)

Na czym polega rooftopping? Idea jest prosta: należy wspiąć się na jak najwyższy punkt miasta i uwiecznić widok na zdjęciu. W praktyce wygląda to ekstremalnie - rooftopperzy wspinają się zazwyczaj bez jakichkolwiek zabezpieczeń, sprzętu wspinaczkowego czy asekuracji. Polegają na sile swoich rąk, nóg i wzajemnym zaufaniu. W brawurowym trendzie przodują miejscy wspinacze z Europy Wschodniej.

Kirill Oreshkin jest uważany za najbardziej szalonego z rosyjskich wspinaczy. To właśnie jego zdjęcia najczęściej pojawiają się w mediach, podgrzewając dyskusje o sensie ryzykowania życia dla oszołamiającego efektu.

Kirill pochodzi z Moskwy i to właśnie tam wraz z przyjaciółmi zdobywa większość drapaczy chmur.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Na jego stronie znajdziecie więcej zapierających dech ujęć.

Na kilku fotografiach z wypraw Oreshkina po koronie miast można zobaczyć pochodzącego z Ukrainy 27-letniego rooftopera o pseudonimie Mustang Wanted. Największą popularność przynoszą mu filmy zamieszczane na jego kanale na YouTubie, na którym dokumentuje swoją wspinaczkę.

Co ciekawe, kilka dni temu angielska stacja Channel 4 wyemitowała dokument “Don’t look down” o brytyjskim rooftoperze Jamesie Kingu, który przyjeżdża na Ukrainę , aby razem z Mustang Wanted uprawiać miejską wspinaczkę. Materiał jest wart polecenia, ponieważ pokazuje kulisy miejskiej wspinaczki, ale też zasięg rooftoppingu — utworzenie ciekawej międzynarodowej społeczności związanej ze wspomnianym nurtem eksploracji miast. Aktualne informacje o Mustang Wanted można znaleźć na jego profilu na Facebooku.

Vitaliy Raslakov ma 22 lata. Pochodzi z Ukrainy, ale obecnie mieszka w Moskwie. Na swoim koncie ma wspinaczkę po najwyższych punktach Szanghaju, Hongkongu, Izraela, Dubaju i wielu miast Europy, takich jak Warszawa, Paryż i Berlin.

Ostatnio Raslakov wraz z Vadimem Makhorovem i Andreyem Melnikovem wspiął się na drugi co do wysokości budynek na świecie - 650-metrowy Shanghai Tower.

Raslakov prowadzi bloga, na którym można śledzić jego podróże w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. Informacje o jego najnowszych dokonaniach pojawiają się też na Instagramie i Facebooku.

Kolejnym ze śmiałków jest Ivan Kuznetsov — 20-letni rooftopper, który niedawno dołączył do ekipy wcześniej wspomnianych wpinaczy.

Zrobił on swoim kolegom wiele fotografii. Jego prace można znaleźć na profilu na 500px, a bieżące zdjęcia na Instagramie.

Jak będzie się rozwijał trend rooftoppingu? To chwilowa moda czy początek nurtu wciągającego coraz więcej ludzi? Czas pokaże. Na profilach poświęconych wspinaczom miejskim na Flickrze i Facebooku można śledzić dokonania ludzi z całego świata.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska Królewski retusz z Krakowa "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego