Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów

Rzeczywistość, w której żyjemy, ciągle się zmienia. Postępująca globalizacja sprawia, że zanikają tradycje, przez co powoli tracimy tożsamość kulturową. Stworzyliśmy nawet wirtualny świat. Łatwo zapomnieć o tym, że kiedyś ludzie żyli inaczej. Jimmy Nelson sfotografował rdzenne plemiona żyjące na pięciu kontynentach. Niedługo już ich nie będzie.

© Jimmy Nelson Pictures BV, www.beforethey.com, www.facebook.com/Jimmy.Nelson

Jimmy Nelson to angielski fotograf, który interesuje się ginącymi społeczeństwami i kulturami. Odbył wiele podróży i zrealizował sporo projektów związanych z dokumentowaniem wymierających nacji.

W 1987 roku przemierzył Tybet na piechotę, fotografując tubylców. Podróż trwała rok, a prace, które podczas niej powstały, zyskały dużą popularność. W 1994 roku Nelson wraz ze swoją żoną stworzył projekt Literary Portraits of China - przez trzydzieści miesięcy małżonkowie podróżowali po różnych zakątkach Chin i fotografowali ich mieszkańców.

W ramach projektu "Before they pass away" Nelson odbył 13 podróży, odwiedził 44 kraje i udokumentował życie 29 plemion.

Fotograf odnalazł ostatnich ludzi, którzy wciąż hołdują tradycjom swoich przodków i wiodą proste życie — funkcjonują jako plemiona. Skąd pomysł na tę serię?

W 2009 roku planowałem odwiedzić 31 odosobnionych, wizualnie unikatowych plemion. Chciałem obserwować ich wielowiekowe tradycje, przyłączyć się do ich rytuałów i dowiedzieć się, dlaczego reszta świata grozi, że zmieni ich sposób życia. Co najważniejsze, chciałem stworzyć ambitny, estetyczny dokument fotograficzny, który przetrwałby próbę czasu. Projekt, który byłby niezastąpionym zapisem szybko zanikającego świata.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Portretowane przez niego osoby pochodzą m.in, z Syberii, Etiopii, Vanuatu, Ekwadoru, Czukotki, Indii, Indonezji czy Nowej Zelandii

Jeżeli zainteresował Was projekt Jimmy'ego Nelsona, odwiedźcie jego stronę internetową. Są na niej wszystkie zdjęcia z serii, jak również opowieści o każdym z fotografowanych plemion.
Więcej informacji na temat fotografa znajdziecie na jego profilu na Facebooku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?