Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada

Siła natury wzbudza podziw, ale też strach. Tornada sieją zniszczenie, ale też tworzą niesamowite widoki. Poznajcie Mitcha Dobrownera - człowieka, który ściga to, czego większość z nas się boi.

©Mitch Dobrowner /www.mitchdobrowner.com

Mitch Dobrowner to amerykański fotograf samouk, zwycięzca Sony World Photo Awards 2012 w kategorii Krajobrazy. Jest znany głównie z serii “Storm”, obejmującej czarno-białe zdjęcia tornad i chmur burzowych. Dlaczego fotografuje tak niebezpieczne zjawiska? Mitch już w młodym wieku zafascynował się pracami takich fotografów, jak Ansel Adams i Minor White.

Później spotkał Rogera Hilla, który jest znany ze ścigania tornad, i to z nim kontynuował swoją przygodę. To właśnie Hill przekazał mu wiedzę o meteorologii, tornadach, burzach i nieprzewidywalnej naturze jednych z najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych w Stanach Zjednoczonych.

Jednak to nie poczucie grozy przyciąga Dobrownera do fotografowania tych zjawisk. W wywiadzie dla LA Times opowiada:

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Próbuję uchwycić to, co czuję, kiedy mierzę się z tym fenomenem. Próbuję zrozumieć poczucie wielkości i piękna. Nie interesują mnie destruktywne aspekty. Jest wielu świetnych fotografów, którzy uwieczniają destrukcję, ale to nie jest to, co ja widzę w tych zjawiskach. Widzę cud i staram się uchwycić uczucie. A to są prawdziwe zdjęcia — nie poddawane żadnej manipulacji.

Mimo że Dobrowner jest przywiązany do analogowej fotografii, podczas pogoni za burzami woli posługiwać się cyfrowym sprzętem. Dlaczego? Cyfrowy sprzęt daje możliwość oceny wykonanych ujęć, a to zdecydowanie ułatwia pracę. Gdy Dobrowner zaczynał projekt, posługiwał się aparatem Sony Cyber-shot DSC R1. Później zamienił go na Canona EOS 5D Mark II.

Spytany o to, co jest sekretem świetnych zdjęć, odpowiada: cierpliwość, szczęście i ciągłe eksperymentowanie.

Pełną kolekcję prac Mitcha Dobrownera znajdziecie na jego stronie i profilu na Facebooku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?