Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna!

Najbliższe nam osoby są wdzięcznym tematem zdjęć. Dzięki temu, że dobrze je znamy, możemy tworzyć obrazy pełne emocji. Zobaczcie zdjęcia, które dowodzą, że fotografia rodzinna może być nie tylko poruszająca, ale też prezentować wysoki poziom i przyciągać uwagę.

©Alain Laboile / www.laboile.com

Alain Laboile pochodzi z Bordeaux. Swoją przygodę ze sztuką zaczął w 1990 roku, kiedy poznał swoją obecną żonę Ann, wtedy studentkę historii sztuki, i zaczął razem z nią uczęszczać na wykłady. Co ciekawe, swoją artystyczną karierę Laboile rozpoczął jako rzeźbiarz, a aparatem posługiwał się sporadycznie (dokumentował głównie swoją pracę). Kiedy został ojcem, uznał, że jego rodzina to wspaniały temat zdjęć.

Jestem ojcem szóstki dzieci i to właśnie one są moim głównym tematem zdjęć, a jest to niekończący się temat. Muszę tylko obserwować. Dzieci są kreatywne, trzeba więc po prostu czekać, aż coś zacznie się dziać w kadrze i “klik’. Czuję się uprzywilejowany mogąc fotografować moje dzieci w trakcie ich sponatnicznych zabaw.

Zdjęcia Laboile'a zdecydowanie różnią się od zdjęć innych rodziców dokumentujących życie swoich pociech. Oko do ujmujących kadrów i umiejętność dokładnego studiowania otoczenia, obserwacji wyróżniają jego prace.

Francuz w sposób nacechowany emocjami pokazuje relacje swoich pociech z rodzeństwem, zwierzętami, otaczającym je światem. Prace te przyniosły mu sporą popularność. Miał okazję prezentować je na wystawach w Europie i USA.

Fotografie Alaina wydają się ponadczasowe. Co prawda pokazują chwile, które szybko przemijają, ale obrazują dzieciństwo, z którym może identyfikować się wielu ludzi.

Sprawianie, że ktoś dzięki fotografii zanurza się w swoim dzieciństwie, jest satysfakcjonujące. Czarno-białe fotografie pewnie jeszcze wzmacniają to uczucie. Nie jestem w stanie zliczyć opowiadań różnych ludzi wspominających swoje dzieciństwo z dziadkami czy zapach wakacji… Podoba mi się idea, że ktoś może się zagłębić w swoje życie, oglądając zdjęcia nieznajomego, na które natknął się w Internecie.

Alain Laboile wciąż na co dzień pracuje jako rzeźbiarz, jednak fotografia pochłania go coraz bardziej. Bieżące zdjęcia i projekty możecie zobaczyć na jego stronie i Facebooku.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?