Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji

Świat wokół nas przepełniony jest pięknymi obrazami. Łatwo je przeoczyć, mimo że są w zasięgu naszego wzroku. Zobaczcie, jak wykorzystuje to Mark Scalco, który tworzy efektowne obrazy.

©Mark Scalco

Mark Scalco pochodzi z Durham w Karolinie Północnej, ma 49 lat i jest psychologiem. Wykorzystuje on dym, aparat i obróbkę graficzną do tworzenia przyciągających wzrok obrazów. Zachwycający, hipnotyzujący efekt końcowy Scalco określa jako smokreation.

Co ciekawe, nietypowe obrazy Scalco powstały z założeniem stworzenia nowoczesnej alternatywy dla testu Rorschacha, zwanego też testem plam atramentowych. Scalco posługuje się dymem jako podstawą obrazu. Następnie poddaje go obróbce graficznej — powiela i nadaje kolory.

Skąd pomysł na fotografowanie dymu?

Pamiętam, że jako dziecko lubiłem szukać kształtów w dymie czy chmurach. Czasami przypominają one konkretne twarze albo zwierzęta. Jedne są bardziej wyraźne, inne mniej, ale ludzie zawsze widzą w nich co innego.

Warto podkreślić, że obecnie dzieła Scalco nie mają żadnego związku z jego pracą.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Mark założył grupę na Flickrze, na której zachęca innych do fotografowania dymu i udziela przydatnych rad.

Jeżeli spodobały się Wam prace Marka Scalco, odwiedźcie jegostronę, na której znajdziecie więcej zdjęć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane