Iran jest bardziej zachodni, niż nam się wydaje? Niezwykły fotoreportaż z Teheranu

Ultraortodoksyjny rząd, kobiety ubrane w czador, restrykcyjne przepisy regulujące życie publiczne - to często pierwsze skojarzenia z Iranem. Trudno się temu dziwić, taki obraz tworzą bowiem media, a irańskiemu rządowi zależy na tym, żeby obywatele byli postrzegani jako bardzo religijni i podporządkowani prawu. Hossein Fatemi pokazuje bardziej realny obraz swojego kraju, zupełnie inny od tego przedstawianego w mediach.

© Hossein Fatemi / hosseinfatemi.com

“An Iranian Journey” to cykl pokazujący życie ludzi w Teheranie, stolicy Iranu, znacznie różniący się od obrazów zwykle ukazywanych na fotografiach z tego regionu. Fatemi pokazuje, jak sam mówi, “częściowo ukrytą” stronę życia tego niezwykłego kraju.

Stworzenie “An Iranian Journey” nie było łatwe. Hossein fotografował kobiety na siłowni czy salon fryzjerski, gdzie mężczyźni nie mogą pracować. Ba, żaden z nich nie powinien nawet do niego wejść. Fatemi potrzebował dużo czasu, aby zostać wpuszczonym do miejsc, do których dostęp był dla niego utrudniony. A kiedy już się to udało, wiele osób nalegało, aby nie pokazywał ich twarzy, z obawy, że mogą zostać rozpoznane.

Prace Hosseina pokazują zupełnie inny obraz Iranu, bo żyjących tam zwykłych ludzi. Gdy ogląda się jego zdjęcia, różnice kulturowe miedzy Irańczykami a Europejczykami nie wydają się kolosalne.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Hossein Fatemi to fotograf pochodzący z Iranu. Zajmuje się głównie reportażami, a swój czas dzieli między Iran, Afganistan i Stany Zjednoczone. Jak mówi, dzięki swoim pracom stara się zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają jego rodzinny kraj.

Hossein pracował w wielu krajach, m.in. Iraku, Afganistanie, Libii, Somalii, Kenii, Rosji, Gruzji i Indiach. Na koncie ma publikacje w wielu prestiżowych magazynach, takich jak: "The Times", "The Guardian", "Washington Post", "National Geographic" i "The New York Times".

Więcej prac Hosseina Fatemiego znajdziecie na jego stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

„Grunt to historia, za którą podąży widz” – Piotr Małecki o tworzeniu fotokastów "Mandale", czyli malowanie światłem na szkle i podświetlanych ramach Taksówkarz, który od 25 lat fotografuje ulice Nowego Jorku Czas na kawę... bez grawitacji! Finding Vivian Maier – dokument o niani, która zaintrygowała fotograficzny świat Film o Dubaju w jakości 4k Pełne ekspresji portrety psów Elke Vogelsang Niech żyje królowa! Duet Karl Lagerfeld i Lindsey Wixson “The Life of Man”, czyli fotograficzny portret współczesnego mężczyzny Damian Chrobak: "Fotografia uliczna jest jak polowanie, trzeba zdać się na instynkt" Niesamowite bajkowe portrety Alexii Sinclair doprowadzone do perfekcji "Bycie w centrum wydarzeń wciąga" - Sławomir Kamiński zdradza kulisy pracy zawodowego fotografa polityków Nie będę...seria szkolnych fotografii Jamie Johnson Kamper, deska surfingowa i aparat zamiast pracy dla Ralpha Laurena Jak zarabiać na zdjęciach? Opowieści fotografów o ich pierwszych zleceniach O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Fotografie miejskich krajobrazów pocięte w czasie Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?