"Paradise in Suburbia", czyli miejsca, których się nie zapomina

Wspomnienia z dzieciństwa wiążą się z ludźmi, dźwiękami, zdarzeniami, miejscami. Na widok znajomej okolicy czujemy się bezpiecznie, bo wiemy, że jesteśmy już blisko domu. Rebecca Dagnall stworzyła cykl, w którym pokazuje relacje, jakie tworzą się między człowiekiem a krajobrazem w okolicach jego domu.

© Rebecca Dagnall / www.rebeccadagnall.com

"Paradise in Suburbia" to swego rodzaju psychologiczna eksploracja związku ludzi z miejscami. Ciekawe jest, jak emocje związane z danym miejscem zmieniają sposób, w jaki je postrzegamy. Coś, co dla jednej osoby będzie pięknym krajobrazem, przywołującym miłe wspomnienia z dzieciństwa, dla innej może wiązać się z przykrymi przeżyciami i ona z pewnością nie będzie postrzegała tej okolicy jako pełnej uroku.

Prace wchodzące w skład wspomnianej serii Rebecca Dagnall zrobiła w niewielkim lesie, który może sprawiać wrażenie małego raju, jednak w rzeczywistości otoczony jest przez betonowe budynki: centra handlowe i osiedla pełne ludzi. Mała zielona wyspa staje się miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku. Podobnie jest z naszymi wspomnieniami. Kolekcjonujemy w nich miejsca, do których zawsze możemy uciec od rzeczywistości.

Co zainspirowało Dagnall?

Ludzie nadają znaczenie wszelkim miejscom, w których się pojawiają. Przestrzeń okazuje się czymś więcej niż materialną rzeczywistością. Staje się skarbnicą opowieści i wspomnień, zarówno faktycznych, prawdziwych, jak i tych podkolorowanych, wyimaginowanych.

Nadanie fotografiom graficznego charakteru — stworzenie symetrii w fakturze krajobrazu, pomaga dostrzec przekaz autorki. Kiedy znamy dane miejsce, widzimy w nim coś zupełnie innego niż osoba odwiedzająca je po raz pierwszy.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Rebecca Dagnall pochodzi z Perth, z Australii. Swoje fotografie miała okazję prezentować na wystawach w wielu krajach świata, m.in. rodzinnej Australii, Chinach, Francji, Niemczech, a nawet Polsce. Na co dzień pracuje jako fotograf oraz wykładowca na Curtin University w Perth.

Więcej informacji oraz pełne portfolio Australijki znajdziecie na jej stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Iran jest bardziej zachodni, niż nam się wydaje? Niezwykły fotoreportaż z Teheranu „Grunt to historia, za którą podąży widz” – Piotr Małecki o tworzeniu fotokastów "Mandale", czyli malowanie światłem na szkle i podświetlanych ramach Taksówkarz, który od 25 lat fotografuje ulice Nowego Jorku Czas na kawę... bez grawitacji! Finding Vivian Maier – dokument o niani, która zaintrygowała fotograficzny świat Film o Dubaju w jakości 4k Pełne ekspresji portrety psów Elke Vogelsang Niech żyje królowa! Duet Karl Lagerfeld i Lindsey Wixson “The Life of Man”, czyli fotograficzny portret współczesnego mężczyzny Damian Chrobak: "Fotografia uliczna jest jak polowanie, trzeba zdać się na instynkt" Niesamowite bajkowe portrety Alexii Sinclair doprowadzone do perfekcji "Bycie w centrum wydarzeń wciąga" - Sławomir Kamiński zdradza kulisy pracy zawodowego fotografa polityków Nie będę...seria szkolnych fotografii Jamie Johnson Kamper, deska surfingowa i aparat zamiast pracy dla Ralpha Laurena Jak zarabiać na zdjęciach? Opowieści fotografów o ich pierwszych zleceniach O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Fotografie miejskich krajobrazów pocięte w czasie Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?