"Paradise in Suburbia", czyli miejsca, których się nie zapomina

Wspomnienia z dzieciństwa wiążą się z ludźmi, dźwiękami, zdarzeniami, miejscami. Na widok znajomej okolicy czujemy się bezpiecznie, bo wiemy, że jesteśmy już blisko domu. Rebecca Dagnall stworzyła cykl, w którym pokazuje relacje, jakie tworzą się między człowiekiem a krajobrazem w okolicach jego domu.

© Rebecca Dagnall / www.rebeccadagnall.com

"Paradise in Suburbia" to swego rodzaju psychologiczna eksploracja związku ludzi z miejscami. Ciekawe jest, jak emocje związane z danym miejscem zmieniają sposób, w jaki je postrzegamy. Coś, co dla jednej osoby będzie pięknym krajobrazem, przywołującym miłe wspomnienia z dzieciństwa, dla innej może wiązać się z przykrymi przeżyciami i ona z pewnością nie będzie postrzegała tej okolicy jako pełnej uroku.

Prace wchodzące w skład wspomnianej serii Rebecca Dagnall zrobiła w niewielkim lesie, który może sprawiać wrażenie małego raju, jednak w rzeczywistości otoczony jest przez betonowe budynki: centra handlowe i osiedla pełne ludzi. Mała zielona wyspa staje się miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku. Podobnie jest z naszymi wspomnieniami. Kolekcjonujemy w nich miejsca, do których zawsze możemy uciec od rzeczywistości.

Co zainspirowało Dagnall?

Ludzie nadają znaczenie wszelkim miejscom, w których się pojawiają. Przestrzeń okazuje się czymś więcej niż materialną rzeczywistością. Staje się skarbnicą opowieści i wspomnień, zarówno faktycznych, prawdziwych, jak i tych podkolorowanych, wyimaginowanych.

Nadanie fotografiom graficznego charakteru — stworzenie symetrii w fakturze krajobrazu, pomaga dostrzec przekaz autorki. Kiedy znamy dane miejsce, widzimy w nim coś zupełnie innego niż osoba odwiedzająca je po raz pierwszy.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Rebecca Dagnall pochodzi z Perth, z Australii. Swoje fotografie miała okazję prezentować na wystawach w wielu krajach świata, m.in. rodzinnej Australii, Chinach, Francji, Niemczech, a nawet Polsce. Na co dzień pracuje jako fotograf oraz wykładowca na Curtin University w Perth.

Więcej informacji oraz pełne portfolio Australijki znajdziecie na jej stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Iran jest bardziej zachodni, niż nam się wydaje? Niezwykły fotoreportaż z Teheranu „Grunt to historia, za którą podąży widz” – Piotr Małecki o tworzeniu fotokastów "Mandale", czyli malowanie światłem na szkle i podświetlanych ramach Taksówkarz, który od 25 lat fotografuje ulice Nowego Jorku Czas na kawę... bez grawitacji! Finding Vivian Maier – dokument o niani, która zaintrygowała fotograficzny świat Film o Dubaju w jakości 4k Pełne ekspresji portrety psów Elke Vogelsang Niech żyje królowa! Duet Karl Lagerfeld i Lindsey Wixson “The Life of Man”, czyli fotograficzny portret współczesnego mężczyzny Damian Chrobak: "Fotografia uliczna jest jak polowanie, trzeba zdać się na instynkt" Niesamowite bajkowe portrety Alexii Sinclair doprowadzone do perfekcji "Bycie w centrum wydarzeń wciąga" - Sławomir Kamiński zdradza kulisy pracy zawodowego fotografa polityków Nie będę...seria szkolnych fotografii Jamie Johnson Kamper, deska surfingowa i aparat zamiast pracy dla Ralpha Laurena Jak zarabiać na zdjęciach? Opowieści fotografów o ich pierwszych zleceniach O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Fotografie miejskich krajobrazów pocięte w czasie Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?