Facreton, dokument młodego fotografa Charliego Shoemakera o niesławnych przedmieściach Kapsztadu

Facreton to przedmieścia Kapsztadu w RPA, gdzie czas zatrzymał się na apartheidzie. Miejsce to przez kilka miesięcy było drugim domem dla młodego dokumentalisty Charliego Shoemakera.

© Charlie Shoemaker

Charlie Shoemaker pochodzi z USA. Przed trzema laty przeniósł się do Ugandy, a ostatnio zamieszkał w RPA. Tam był mimowolnym świadkiem zastrzelenia nastolatka pochodzącego z Facreton. Chłopak został zabity w autobusie pełnym ludzi. Wszyscy wpadli w panikę i – jak wspomina Charlie – nie wiedzieli, co tak naprawdę się stało. Po tym zdarzeniu Charlie postanowił poznać historię nastolatka, który wychował się na osiedlu tak różnym od bogatych dzielnic dookoła.

Najpierw trzeba było przekonać do siebie środowisko ludzi, którzy żyją w okolicy z jednym z najwyższych w kraju wskaźnikiem zabójstw, wysokim bezrobociem, ubóstwem, wojną gangów, narkotykami. Shoemaker nawiązał kontakt z mieszkańcami, aktywistami i osobami chcącymi walczyć z problemami, z którymi boryka się Facreton.

W tym czasie poznał dziewięcioosobową rodzinę Nicolasów, która zaprosiła go do swojego domu. Spędził z nią mnóstwo godzin, dzięki czemu stał się jej pełnoprawnym członkiem. Charlie uważa, że Nicolasowie przyjęli go i zaakceptowali dlatego, że nie uciekł, jak wszyscy inni, którzy byli świadkami śmierci tamtego nastolatka, tylko wiedziony ciekawością postanowił się o nim i jego otoczeniu czegoś dowiedzieć.

Większość mediów przedstawia „Flats” jednowymiarowo, Charlie natomiast chciał je pokazać inaczej, wydobyć lepszą stronę tego miejsca. Chciał zaprezentować Nicolasów i innych mieszkańców, którzy choć żyją w ciężkich warunkach, potrafią się podzielić jedynym posiłkiem lub kupić za jedyne pieniądze butelkę wody.

Byłem poruszony tym, jak bardzo tamtejsi ludzie czuli się odpowiedzialni za moją rolę jako dokumentalisty. Oni chcieli, żebym pokazał ich życie z cieniami i blaskami, bez względu na okoliczności.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Charlie Shoemaker na początku 2014 roku znalazł się w grupie 30 młodych dokumentalistów przed 30. rokiem życia wybranych przez Magnum Photos do prezentacji swoich prac podczas The Photography Show w Birmingham. Więcej zdjęć Charliego można obejrzeć na jego stronie: charlieshoemaker.com.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Kocie portrety sprzed 100 lat Hotele niczym po apokalipsie według Samanty VanDeman Maciej Moskwa opowiada, jak w Syrii powstało Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto 2014 Podwodna sesja z dziećmi w roli głównej? Brzmi jak spore wyzwanie Zdjecia ślubne w konwencji... plakatów filmowych. Najlepsze, jakie widzieliśmy! Duński wydawca, który tworzy najdziwniejsze albumy fotograficzne na świecie Zdjęcia www Sieci #1, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia The road is home - blog młodej fotografki o życiu w drodze Młode żołnierki z izraelskiej armii. Portrety Michała Korty Carousel - nowa aplikacja Dropboxa do obsługi zdjęć Fotograficzna kawiarnia marzeń powstała w Seulu Czarne psy na czarnym tle. Piękne portrety "Paradise in Suburbia", czyli miejsca, których się nie zapomina Iran jest bardziej zachodni, niż nam się wydaje? Niezwykły fotoreportaż z Teheranu „Grunt to historia, za którą podąży widz” – Piotr Małecki o tworzeniu fotokastów "Mandale", czyli malowanie światłem na szkle i podświetlanych ramach Taksówkarz, który od 25 lat fotografuje ulice Nowego Jorku Czas na kawę... bez grawitacji! Finding Vivian Maier – dokument o niani, która zaintrygowała fotograficzny świat Film o Dubaju w jakości 4k Pełne ekspresji portrety psów Elke Vogelsang Niech żyje królowa! Duet Karl Lagerfeld i Lindsey Wixson “The Life of Man”, czyli fotograficzny portret współczesnego mężczyzny Damian Chrobak: "Fotografia uliczna jest jak polowanie, trzeba zdać się na instynkt"

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?