Sara Naomi Lewkowicz zdobyła nagrodę L’Iris d’Or w Sony World Photography Awards 2014

Sara Naomi Lewkowicz zdobyła nagrodę L’Iris d’Or w Sony World Photography Awards 2014

W czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie, 31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz otrzymała nagrodę L’Iris d’Or, tytuł fotografa roku SWPA, 25 000 dolarów oraz sprzęt marki Sony.
W czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie, 31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz otrzymała nagrodę L’Iris d’Or, tytuł fotografa roku SWPA, 25 000 dolarów oraz sprzęt marki Sony.
Źródło zdjęć: © © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Redakcja Fotoblogia.pl
30.04.2014 23:54, aktualizacja: 26.07.2022 19:58

Podczas uroczystej gali rozdania nagród Sony World Photography Awards 2014 w Londynie poznaliśmy też zwycięzców w kategorii profesjonalnej, konkursu studenckiego oraz fotografa roku w kategorii otwartej oraz zwycięzców konkursu KKF Book Awards na najlepsze książki o fotografii i obrazie filmowym.

Jury złożone z profesjonalnych fotografów, fotoedytorów i wydawców uznało, że jej fotografie są lepsze od blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata. To największa liczba zdjęć zgłoszona w siedmioletniej historii konkursu.
Jury złożone z profesjonalnych fotografów, fotoedytorów i wydawców uznało, że jej fotografie są lepsze od blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata. To największa liczba zdjęć zgłoszona w siedmioletniej historii konkursu.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Cykl „Shane and Maggie” wygrał jednogłośnie. Materiał Lewkowicz to wnikliwa analiza rodzenia się przemocy domowej.
Cykl „Shane and Maggie” wygrał jednogłośnie. Materiał Lewkowicz to wnikliwa analiza rodzenia się przemocy domowej.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Fotografka demaskuje temat tabu, dokonuje chłodnej, bezlitosnej analizy przemocy domowej jako pewnego procesu, a nie jednorazowego wydarzenia. Ukazuje, jak rodzą się wzorce przemocy i jakie są ich skutki, jak przemoc wpływa na ofiary i ich rodziny, a także na samych sprawców.
Fotografka demaskuje temat tabu, dokonuje chłodnej, bezlitosnej analizy przemocy domowej jako pewnego procesu, a nie jednorazowego wydarzenia. Ukazuje, jak rodzą się wzorce przemocy i jakie są ich skutki, jak przemoc wpływa na ofiary i ich rodziny, a także na samych sprawców.
Jej opowieść robi na widzu ogromne wrażenie; jest zarazem przerażająca i subtelna, gwałtowna i tajemnicza, ukazana w jaskrawych barwach.
Jej opowieść robi na widzu ogromne wrażenie; jest zarazem przerażająca i subtelna, gwałtowna i tajemnicza, ukazana w jaskrawych barwach.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
– Ostre kolory, mocny przekaz, dramatyczna i silnie oddziałująca na widza historia – komentuje przewodniczący jury, W.M. Hunt. – Te zdjęcia są jednocześnie intymne i niepokojąco prowokacyjne.
– Ostre kolory, mocny przekaz, dramatyczna i silnie oddziałująca na widza historia – komentuje przewodniczący jury, W.M. Hunt. – Te zdjęcia są jednocześnie intymne i niepokojąco prowokacyjne.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina.
Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”.
Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”.
Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika.
Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.
Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.© © Sara Naomi Lewkowicz / 2014 L'iris d'Or, fotograf roku Sony World Photography Awards
Chiński fotograf amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane „Rain in an ancient town” („Deszcz w starożytnym mieście”) wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat.
Chiński fotograf amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane „Rain in an ancient town” („Deszcz w starożytnym mieście”) wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat.© Fotograf Roku w kategorii otwartej – Chen Li, Chiny
miejsce - Martwa natura / kategoria profesjonalna. W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.
miejsce - Martwa natura / kategoria profesjonalna. W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.© © Amanda Harman, Wielka Brytania
miejsce - Wydarzenia bieżące / kategoria profesjonalna. Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwej natury, przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności, aż po zabawne zdjęcia mokrych psów.
miejsce - Wydarzenia bieżące / kategoria profesjonalna. Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwej natury, przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności, aż po zabawne zdjęcia mokrych psów.© © Guy Martin, Wielka Brytania
miejsce - Ludzie / kategoria profesjonalna.
miejsce - Ludzie / kategoria profesjonalna.© © Mario Wezel, Niemcy
miejsce - Kampania reklamowa / kategoria profesjonalna.
miejsce - Kampania reklamowa / kategoria profesjonalna.© © Spencer Murphy, Wielka Brytania
miejsce - Krajobraz / kategoria profesjonalna.
miejsce - Krajobraz / kategoria profesjonalna.© © Roei Greenberg, Izrael
miejsce - Portret / kategoria profesjonalna.
miejsce - Portret / kategoria profesjonalna.© © Sophie Gamand, Francja
miejsce - Kultura i sztuka / kategoria profesjonalna.
miejsce - Kultura i sztuka / kategoria profesjonalna.© © Viviana Peretti, Włochy
miejsce - Fotografia Konceptualna  / kategoria profesjonalna.
miejsce - Fotografia Konceptualna / kategoria profesjonalna.© © Thomas Brummett, USA
miejsce - Architektura / kategoria profesjonalna.
miejsce - Architektura / kategoria profesjonalna.© © Ludovic Maillard, Francja
miejsce - Natura i dzika przyroda  / kategoria profesjonalna.
miejsce - Natura i dzika przyroda / kategoria profesjonalna.© © Michael Nichols, USA
miejsce - Sport / kategoria profesjonalna.
miejsce - Sport / kategoria profesjonalna.© © Salvatore Di Gregorio, Włochy
miejsce - Styl życia / kategoria profesjonalna.
miejsce - Styl życia / kategoria profesjonalna.© © Myriam Meloni, Włochy
miejsce - Podróż / kategoria profesjonalna.
miejsce - Podróż / kategoria profesjonalna.© © Ricardo Teles, Brazylia

31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz została otrzymała nagrodę L’Iris d’Or i tytuł fotografa roku Sony World Photography Awards. Jej zdjęcia pokonały blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata – rekordową liczbę w całej siedmioletniej historii konkursu. Wręczenie nagrody w postaci cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony i 25 tysięcy dolarów odbyło się w czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie.

Członkowie jury jednogłośnie uznali, że stworzony przez Lewkowicz demaskatorski cykl zdjęć „Shane and Maggie” – wnikliwa analiza rodzenia się przemocy domowej – zasługuje na główną nagrodę. W swoim projekcie Lewkowicz dokonuje pogłębionej, chłodnej, bezlitosnej analizy przemocy domowej jako pewnego procesu, a nie jednorazowego wydarzenia. Ukazuje, jak rodzą się wzorce przemocy i jakie są ich skutki, jak przemoc wpływa na ofiary i ich rodziny, a także na samych sprawców. Jej opowieść robi na widzu ogromne wrażenie; jest zarazem przerażająca i subtelna, gwałtowna i tajemnicza, ukazana w jaskrawych barwach.

– Ostre kolory, mocny przekaz, dramatyczna i silnie oddziałująca na widza historia – komentuje przewodniczący jury, W.M. Hunt. – Te zdjęcia są jednocześnie intymne i niepokojąco prowokacyjne.

Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina. Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”. Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika. Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)