Zdjęciowe modyfikacje na cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true”

Zdjęciowe modyfikacje na  cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true”

Zdjęciowe modyfikacje na  cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true”
Piotr Kała
08.05.2014 07:29, aktualizacja: 26.07.2022 19:57

Nowy, darmowy serwis internetowy oraz aplikacja na urządzenia mobilne Izitru sprawdzą, czy zdjęcie było w jakikolwiek sposób przerabiane.

Izitru (wymowa jak is it true) to bardzo prosty dla użytkownika serwis. Wystarczy wejść na stronę izitru.com, wgrać zdjęcie i poczekać na werdykt. System sprawdza 6 zmiennych, aby ocenić autentyczność zdjęcia. Analizuje zakodowane w urządzeniach sygnatury, na którym zdjęcie zostało wykonane, oraz strukturę zapisu w JPG. Sprawdza także ślady, które zostawia matryca podczas wykonywania zdjęcia, oraz wykrywa tzw. duchy powstające np. podczas tworzenia zdjęć HDR.

Przykładowa weryfikacja zdjęcia wykonana przez serwis Izitru. Zdjęcie uznano jako prawdziwe, ponieważ osoba "na talerzu" w rzeczywistości znajduje się na trawniku za stołem.
Przykładowa weryfikacja zdjęcia wykonana przez serwis Izitru. Zdjęcie uznano jako prawdziwe, ponieważ osoba "na talerzu" w rzeczywistości znajduje się na trawniku za stołem.

Zdjęciu zostaje wystawiona ocena w 5-stopniowej skali: „prawdziwe”, „średnio prawdziwe”, „nieokreślona historia pliku”, „potencjalnie modyfikowane zdjęcie”, „nieprawdziwe zdjęcie”. Ocenę można łatwo udostępnić on-line.

Serwis może się okazać bardzo pomocny; używanie oprogramowania do obróbki zdjęć jest powszechne, przybywa też osób sprawnie się nim posługujących. Na stronie są podane przykładowe sytuacje, w których serwis może się przydać. Za jego pomocą można na przykład sprawdzić, czy zdjęcie z aukcji internetowej jest prawdziwe. Pożytek będą mieli z niego również organizatorzy konkursów fotograficznych (ocena prawdziwości nadsyłanych zdjęć). Może także posłużyć mediom do weryfikacji zdjęć napływających do nich od tzw. obywatelskich dziennikarzy. W końcu może przydać się nam, na przykład kiedy chcemy opublikować zdjęcie swojego autorstwa, a podejrzewamy, że jego autentyczność może zostać podana w wątpliwość.

W ramach testu sprawdziłem zdjęcie, które wykonałem w ubiegłym roku. Nie robiłem z nim niczego poza zmianą rozdzielczości na potrzeby weryfikacji w Internecie, po czym zapisałem jako nowe. Fotografia nie była kadrowana, nie zmieniałem nawet balansu bieli, nie mówiąc o ingerencji w poszczególne elementy. Werdykt Izitru brzmiał: „zdjęcie potencjalnie modyfikowane”. Jest to oczywiście prawda (zmiana rozmiaru), ale przecież w ten sposób weryfikacji nie przejdzie żadne zdjęcie, które nie zostało prosto z urządzenia wrzucone na stronę Izitru.com… Nadgorliwość czy dbałość o publikowanie fotografii sauté?

Zdjęciu uznane za potencjalnie modyfikowane, chociaż jedynie została zmieniona jego rozdzielczość.
Zdjęciu uznane za potencjalnie modyfikowane, chociaż jedynie została zmieniona jego rozdzielczość.© © Piotr Kała
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)