Z aparatem za kurtynę prawdziwego cyrku z Wietnamu

Przedstawienia cyrkowe mają przyciągać widzów bajkowością i iluzją. Christian Rodriguez stworzył reportaż o cyrku w Wietnamie, w którym zrzuca kurtynę i pokazuje realia funkcjonowania cyrku: życie akrobatów, iluzjonistów, treserów oraz zwierząt.

© Christian Rodriguez / www.christian-rodriguez.com

Christian Rodriguez stworzył projekt o ludziach pracujących w cyrku. Bohaterowie jego zdjęć to zespół artystów pracujących dla Wietnamskiej Federacji Cyrkowej z siedzibą w Hanoi oraz grupa cyrkowa z Ho Chi Minh.

Życie cyrkowych artystów zaczyna się od treningu wczesnym rankiem. Każdego dnia mają w planie trzy lub cztery przedstawienia. Występy odbywają się w Hanoi i innych miastach. Cieszą się one niesamowitą popularnością, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie czasem na występ przychodzą wszyscy ich mieszkańcy.

Rodriguez początkowo planował spędzić z cyrkowym zespołem jedynie trzy dni. Jego historia jednak tak go zafascynowała, że postanowił zostać w Wietnamie trzy tygodnie.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

W wywiadzie dla Photographic Museum of Humanity opowiada o swoim projekcie:

To, co zrozumiałem i co pozwoliło mi się do nich zbliżyć, to praca i wysiłek, jaki wkładają, aby przygotować się do przedstawienia. W pewnym sensie przypominało mi to Amerykę Południową. W krajach latynoskich nie doświadczamy american dream — w naszej kulturze jest więcej historii o cierpieniu, utracie i ciężkiej pracy. Wietnamskie społeczeństwo doznało wielu cierpień przez wojny, które się tam toczyły i których konsekwencje wpływają na ich codzienne życie. Ludzie , którzy tam żyją, chcą być uznawani za kogoś innego, niż są w rzeczywistości. Istotne było dla mnie pokazanie tego dualizmu — prawdziwego życia i świateł sceny. Ci ludzie ciężko pracują, aby zrealizować marzenie, które wciąż się nie spełnia. Obserwowanie tego wiele mnie nauczyło.

Życie pracowników cyrku nie jest łatwe. Ich miesięczne zarobki sięgają 100 dol. Żyją w trudnych warunkach: artyści z Ho Chi Minh zamieszkują opuszczony teatr. Mimo to część z nich wciąż żyje iluzją, sądząc, że są znanymi artystami, którzy odnieśli sukces.

Jedną z inspiracji Rodrigueza była praca Mary Ellen Mark. Fotograf odkrył, że ona również fotografowała artystów z Hanoi — w 1994 roku odwiedziła Lenin Park i stworzyła serię zdjęć tamtejszych pracowników cyrku.

Christian Rodriguez pochodzi z Urugwaju, gdzie przez kilka lat zajmował się fotografią prasową. W 2009 roku przeniósł się do Madrytu, aby zrealizować pracę dyplomową z fotografii. Ma już na koncie kilka sukcesów, jak chociażby współpraca z czasopismami "New York Times" i "El Mundo". Jego prace były prezentowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Rodriguez pracuje obecnie nad nowym cyklem opowiadającym o życiu kobiet w Polsce. Pierwsze efekty można zobaczyć na jego koncie na Instagramie.

Więcej o tym fotografie dowiecie się z jego strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Zdjęcia www Sieci #5, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Peter Hebeisen pokazuje, jak sfotografować... słonia Małe koncerty czy duże festiwale - gdzie czeka nas więcej możliwości na ciekawe zdjęcia? [poradnik] Fotograf Kai Ziehl odnajduje prawdziwą strukturę i emocje miast Klasyczni muzycy w obiektywie Łukasza Rajcherta Warto rozmawiać, czyli jak przełamać w sobie nieśmiałość w fotografowaniu obcych ludzi Zdjęcia www Sieci #4, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Podróż dookoła świata w intrygującym kadrze Murada Osmanna Photoshop przełamuje granice. Groźni przywódcy z pluszakami Niezwykłe zdjęcia gwiezdnych smug na nocnym niebie Na zdjęciach Jordana Mattera "Tancerze są wśród nas!" Rosyjscy fotografowie podświetlili zamarznięte jezioro, aby sfotografować samochód Zdjęcia www Sieci #3, czyli subiektywny przegląd ciekawych fotografii tygodnia Bajkowy świat, w którym czas jest długo naświetlany Facreton, dokument młodego fotografa Charliego Shoemakera o niesławnych przedmieściach Kapsztadu Kocie portrety sprzed 100 lat Zdjęcia www Sieci #2, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Hotele niczym po apokalipsie według Samanty VanDeman Maciej Moskwa opowiada, jak w Syrii powstało Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto 2014 Podwodna sesja z dziećmi w roli głównej? Brzmi jak spore wyzwanie Zdjecia ślubne w konwencji... plakatów filmowych. Najlepsze, jakie widzieliśmy! Duński wydawca, który tworzy najdziwniejsze albumy fotograficzne na świecie Zdjęcia www Sieci #1, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło?