Z aparatem za kurtynę prawdziwego cyrku z Wietnamu

Przedstawienia cyrkowe mają przyciągać widzów bajkowością i iluzją. Christian Rodriguez stworzył reportaż o cyrku w Wietnamie, w którym zrzuca kurtynę i pokazuje realia funkcjonowania cyrku: życie akrobatów, iluzjonistów, treserów oraz zwierząt.

© Christian Rodriguez / www.christian-rodriguez.com

Christian Rodriguez stworzył projekt o ludziach pracujących w cyrku. Bohaterowie jego zdjęć to zespół artystów pracujących dla Wietnamskiej Federacji Cyrkowej z siedzibą w Hanoi oraz grupa cyrkowa z Ho Chi Minh.

Życie cyrkowych artystów zaczyna się od treningu wczesnym rankiem. Każdego dnia mają w planie trzy lub cztery przedstawienia. Występy odbywają się w Hanoi i innych miastach. Cieszą się one niesamowitą popularnością, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie czasem na występ przychodzą wszyscy ich mieszkańcy.

Rodriguez początkowo planował spędzić z cyrkowym zespołem jedynie trzy dni. Jego historia jednak tak go zafascynowała, że postanowił zostać w Wietnamie trzy tygodnie.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

W wywiadzie dla Photographic Museum of Humanity opowiada o swoim projekcie:

To, co zrozumiałem i co pozwoliło mi się do nich zbliżyć, to praca i wysiłek, jaki wkładają, aby przygotować się do przedstawienia. W pewnym sensie przypominało mi to Amerykę Południową. W krajach latynoskich nie doświadczamy american dream — w naszej kulturze jest więcej historii o cierpieniu, utracie i ciężkiej pracy. Wietnamskie społeczeństwo doznało wielu cierpień przez wojny, które się tam toczyły i których konsekwencje wpływają na ich codzienne życie. Ludzie , którzy tam żyją, chcą być uznawani za kogoś innego, niż są w rzeczywistości. Istotne było dla mnie pokazanie tego dualizmu — prawdziwego życia i świateł sceny. Ci ludzie ciężko pracują, aby zrealizować marzenie, które wciąż się nie spełnia. Obserwowanie tego wiele mnie nauczyło.

Życie pracowników cyrku nie jest łatwe. Ich miesięczne zarobki sięgają 100 dol. Żyją w trudnych warunkach: artyści z Ho Chi Minh zamieszkują opuszczony teatr. Mimo to część z nich wciąż żyje iluzją, sądząc, że są znanymi artystami, którzy odnieśli sukces.

Jedną z inspiracji Rodrigueza była praca Mary Ellen Mark. Fotograf odkrył, że ona również fotografowała artystów z Hanoi — w 1994 roku odwiedziła Lenin Park i stworzyła serię zdjęć tamtejszych pracowników cyrku.

Christian Rodriguez pochodzi z Urugwaju, gdzie przez kilka lat zajmował się fotografią prasową. W 2009 roku przeniósł się do Madrytu, aby zrealizować pracę dyplomową z fotografii. Ma już na koncie kilka sukcesów, jak chociażby współpraca z czasopismami "New York Times" i "El Mundo". Jego prace były prezentowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Rodriguez pracuje obecnie nad nowym cyklem opowiadającym o życiu kobiet w Polsce. Pierwsze efekty można zobaczyć na jego koncie na Instagramie.

Więcej o tym fotografie dowiecie się z jego strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Zdjęcia www Sieci #5, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Peter Hebeisen pokazuje, jak sfotografować... słonia Małe koncerty czy duże festiwale - gdzie czeka nas więcej możliwości na ciekawe zdjęcia? [poradnik] Fotograf Kai Ziehl odnajduje prawdziwą strukturę i emocje miast Klasyczni muzycy w obiektywie Łukasza Rajcherta Warto rozmawiać, czyli jak przełamać w sobie nieśmiałość w fotografowaniu obcych ludzi Zdjęcia www Sieci #4, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Podróż dookoła świata w intrygującym kadrze Murada Osmanna Photoshop przełamuje granice. Groźni przywódcy z pluszakami Niezwykłe zdjęcia gwiezdnych smug na nocnym niebie Na zdjęciach Jordana Mattera "Tancerze są wśród nas!" Rosyjscy fotografowie podświetlili zamarznięte jezioro, aby sfotografować samochód Zdjęcia www Sieci #3, czyli subiektywny przegląd ciekawych fotografii tygodnia Bajkowy świat, w którym czas jest długo naświetlany Facreton, dokument młodego fotografa Charliego Shoemakera o niesławnych przedmieściach Kapsztadu Kocie portrety sprzed 100 lat Zdjęcia www Sieci #2, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Hotele niczym po apokalipsie według Samanty VanDeman Maciej Moskwa opowiada, jak w Syrii powstało Zdjęcie Roku BZ WBK Press Foto 2014 Podwodna sesja z dziećmi w roli głównej? Brzmi jak spore wyzwanie Zdjecia ślubne w konwencji... plakatów filmowych. Najlepsze, jakie widzieliśmy! Duński wydawca, który tworzy najdziwniejsze albumy fotograficzne na świecie Zdjęcia www Sieci #1, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia The road is home - blog młodej fotografki o życiu w drodze

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?