Vivian Maier made in Poland? Wystawa zdjęć Bolesława Augustisa na Fotofestiwalu w Łodzi

Historia Vivian Maier jest już dobrze znana w środowisku fotografów na całym świecie, a w Polsce od niedawna dzięki filmowi "Szukając Vivian Maier i wystawie jej zdjęć w Leica Gallery w Warszawie. Czy tego typu odkrycia dokonywane są w Polsce?

© Bolesław Augustis/materiały Fotofestiwalu

O tym, jak świetne zdjęcia robi Vivian Maier, nikt za jej życia nie wiedział. Dopiero przypadek sprawił, że po jej śmierci ta twórczość została odkryta. Opowiada o tym film, który od 9 maja jest wyświetlany w polskich kinach. Premierze filmowej towarzyszy wystawa w Leica Gallery w Warszawie.

Podczas zeszłorocznej edycji Fotofestiwalu Fundacja Archeologii Fotografii zaprezentowała zdjęcia Jadwigi Wolskiej – samozwańczej fotografki, która uwieczniała życie swojego dworku, zanim w regionie zjawił się profesjonalny fotograf. Pokazano także niesamowite zdjęcia z pierwszej polskiej fotobudki. Fotografie zostały odnalezione na poddaszu rumuńskiej kamienicy, a pewne jest jedynie to, że zostały zrobione w 1933 roku w Łodzi. Ich autorem był podróżnik Schloem Rottenberg, któremu nie brakowało kreatywności.

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, która odbędzie się 5–15 czerwca, także zawita wystawa o podobnym charakterze. Są to fotografie Bolesława Augustisa. Odnaleziono je w Białymstoku, gdzie powstały. Później szybko trafiły do fotoreportera "Gazety Wyborczej", Grzegorza Dąbrowskiego, który zajął się ich historią.

Na tym etapie wiedzieliśmy już, że znalezisko jest duże i unikalne. Nie sądziliśmy jednak, że czekają nas aż takie emocje.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Oprócz dostarczania estetycznej przyjemności kadry Augustisa pełnią jednak przede wszystkim najprostszą i najbardziej podstawową funkcję, jaką może pełnić fotografia – są okienkami na świat, którego już nie ma, na zmitologizowaną międzywojenną Polskę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Reklamy modowe wydają się nieszkodliwe. Do czasu... 60 sekund, które zmienią Twój pogląd na kobiece piękno w fotografii Photoshopowe wpadki miesiąca [kwiecień] Nowy, ale "stary" amator Samsunga, czyli NX3000 Fotorelacja z gali przyznania nagród Grand Press Photo 2014 „Po co robić zdjęcia, jeśli nikt ich nie zobaczy?” i dlaczego warto obejrzeć film „Szukając Vivian Maier”? Dlaczego Polacy boją się bezlusterkowców? Zdjęciowe modyfikacje na cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true” Light Blaster - zaawansowane gobo do lampy systemowej Jest już kolejny trend w fotografii społecznościowej. To shelfie Druga edycja „Spotkań z mistrzem” – bezpłatnych warsztatów z fotografii ulicznej Czy twoje zdjęcie zyska popularność w sieci? Sprawdzi to algorytm Pokaż Swój Horyzont Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju Na Instagramie można zarobić! Wystaw swoje zdjęcia na Amazon.com! Pokaż się w ramach 4. Opolskiego Festiwalu Fotografii EASTREET 2 – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Trwa przyjmowanie zdjęć Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie Finał II edycji Projektu Przetwórnia, której gościem specjalnym będzie Jacek Poremba

Popularne w tym tygodniu:

Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku