Prowokator: Helmut Newton

Jeśli ktoś szokował i wzbudzał kontrowersje w świecie mody to po kilku znanych projektantach, wychudzonych modelkach on-niemiecki fotograf Helmut Newton. Urodził się w 1920 zmarł 4 lata temu, w wypadku samochodowym. Pracował dla Straits Times, Playboy?a oraz Voug?a.

Od lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody, co dało mu nieśmiertelność. Stał się symbolem fotografa ludzkich a dokładniej kobiecych ciał, zrewolucjonizował na nie spojrzenie. Był jednym z nielicznych, których dopuściły do siebie gwiazdy filmu i tzw. ludzie show-biznesu.

Od dziecka nie rozstawał się z aparatem. Mówi się i czyta na jego temat przeróżne opinie: narcyz, chimeryczny, ekshibicjonista, ale nie odmawia się jednego: obdarzony niesamowitą intuicją artystyczną.

Poza tym Helmut skandalista nie stronił od wszelakich uciech, czego upust dawał w swych pracach, jego fotografie kobiet często ocierają się o masochizm, fetyszyzm, a nawet przemoc.
Co do zdjęć modowych, ich narodziny przypadają na lata dwudzieste XX wieku, kiedy to nastąpiła ofensywa mody i zainteresowania nią kobiet jako konsumentek. Znalazła ona sobie w fotografii wielkiego sprzymierzeńca, można było uaktualniać tendencje, pokazywać i utrwalać to, co było w niej bieżącego. Tu przed Newtonen pojawiło się już kilku wybitnych fotografików, ale o nich innym razem.

Natomiast twórczość Newtona można podzielić tak naprawdę na trzy kategorie: akty, portrety i modę. Jednak nie dość, że uzupełniają się one nawzajem to i wpisują w siebie, bo akt może być portretem a przy okazji prezentować modny kapelusz czy też inną część garderoby. O zdjęciach ciężko mówić lepiej na nie po prostu patrzeć, być może w waszym mieście jest wystawa wspomnianego prowokatora, a jeżeli nie?cóż pozostają nam albumy i książki o nim z jego zdjęciami w roli głównej.

Warto zajrzeć:

  1. Helmut Newton — Fundacja w Berline
  2. Akty Helmuta Newtona

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Bergeron - szybkie portrety gwiazd Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą

Popularne w tym tygodniu:

Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Dwóch Polaków wśród zwycięzców prestiżowego konkursu Magnum Photography Awards 2017 Zdjęcia sprzed 100 lat pokazują, jak wyglądała Antarktyda przed postępującym ociepleniem klimatu