Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax jednak istnieje. Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax jednak istnieje. Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax jednak istnieje. Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży
Krzysztof Basel
05.02.2015 13:53, aktualizacja: 05.02.2015 14:53

Pentax oficjalnie zapowiedział, że jeszcze w tym roku na półki sklepowe trafi pełnoklatkowa lustrzanka tej marki!

Mityczna lustrzanka Pentax już niebawem

Póki co nie wiemy zbyt wiele na temat tej konstrukcji, poza tym, że aparat zostanie wyposażony w bagnet K znany z lustrzanek APS-C. Być może nieco więcej informacji zostanie wyjawionych już 12 lutego, kiedy to firma Ricoh (właściciel marki Pentax) ma zaprezentować na targach CP+ 2015 prototyp pełnoklatkowej lustrzanki. Według zapewnień producenta aparat trafi do sprzedaży pod koniec tego roku.

To doprawdy niezwykła informacja, bowiem na tego typu aparat przestali już chyba czekać nawet najbardziej zagorzalsi fani marki. Początki informacji na temat pełnoklatkowej lustrzanki marki Pentax sięgają 2001 roku. Producent nawet zaprezentował wtedy prototyp z sensorem 36x24 mm. Później przez wiele lat informowano nas o kolejnych planach, przesuwaniu terminów produkcji, ale aparat nigdy nie trafił do sprzedaży.

Nowe obiektywy i widoki na przyszłość

Teraz sytuacji ma wyglądać zupełnie inaczej, mimo że nie znamy nie tylko parametrów aparatu, ale nawet nazwy czy ostatecznego wyglądu korpusu. Z drugiej strony na rynku dzisiaj zaprezentowano już pierwsze obiektywy pod matrycę 36x24 mm: wzmocnione i uszczelnione telezoomy 70-200 mm f/2.8ED DC AW i 150-450 mm f/4.5-5.6ED DC AW. Obiektywy mają trafić do sprzedaży już w marcu 2015 r. w cenach 2299.95 dol. (HD FA 70-200mm f/2.8) i 2499.95 dol. (HD FA 150-450 mm f/4.5-5.6 ED DC AW). Budowa portfolio pełnoklatkowych obiektywów to zupełna podstawa, a zarazem spory problem dla każdego producenta chcącego zaprezentować aparat z matrycą 36 x 24 mm. Tego typu konstrukcje są kosztowne i czasochłonne w zaprojektowaniu, stąd nie każdy producent może sobie pozwolić na ich produkcję.

Obraz

Z kolei zastosowanie bagnetu K powoduje, że przyszli właściciele pełnoklatkowych lustrzanek będą mogli podpinać pod nie obiektywy z lustrzanek APS-C marki Pentax, które będą działać w trybie cropa. Może nie jest to szczyt marzeń, ale zawsze coś – szczególnie na początku drogi Pentaxa z pełną klatką. Takie rozwiązanie może też zachęcić nowych użytkowników do kupowania aparatów tej marki, a wiernym fanom Pentaxa umożliwi wykorzystywania już posiadanych szkieł.

Obraz

Moim zdaniem właściciel marki Pentax, firma Ricoh, dobrze wie, co robi. Pentax słynie z wysokiej jakości matryc w swoich aparatach, które mają wręcz legendarną plastykę. Ich aparaty są cenione także za rozsądne ceny i wysoką jakość wykonania. Podobnie może być z nową pełnoklatkową lustrzanką. A jeśli tak to aparat może się dobrze przyjąć na rynku i wznieść się na fali szybko rosnącej popularności aparatów z matrycami 36x24 mm.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)