Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów

Ludzkie ciała jako rzecz najbardziej naturalna na świecie. Element krajobrazu, uzupełnienie sceny. Rozpływające się jak substancja, opływające kształtem elementy architektury. Bez podkreślania aspektów seksualnych, jako wyraz zmiany postrzegania nagości.

© Spencer Tunick / www.spencertunick.com

Spencer Tunick zaistniał w świecie fotografii dzięki nietypowym aranżacjom składającym się z reguły z dużej liczby osób w nietypowych strojach. Jego modele pozują… nago.

Wczesne prace Tunicka skupiają się na jednostce lub nieznacznej liczbie nagich postaci. Pierwszy głośny akt pochodzący z 1994 roku liczył w porównaniu z obecnym rozmachem fotografa mało modeli, bo tylko 28. Był jednak zwrotem w jego karierze. Akt przed budynkiem ONZ na Manhattanie zapoczątkował serię ponad 65 instalacji umiejscowionych w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Tunick chce ukazać, jak grupa nagich osób może przeobrazić się w zupełnie nowy, ikonograficzny kształt. Ciała wtapiają się w krajobraz, tworząc jego „naturalną” część.

Mexico City, 2007

Fotografie Tunicka cechują się niesamowitym rozmachem. Swoje sceny umieszcza on w monumentalnych gmachach, dziczy albo rozpoznawalnych przestrzeniach miejskich. W każdej z nich może wziąć udział nawet parę tysięcy nagich statystów. Najwięcej, bo aż 18 tys. nagich osób uczestniczyło w sesji w 2007 roku w Meksyku. Prace Tunicka poruszają, inspirują i bulwersują. Poświęcono mu 3 filmy dokumentalne produkcji HBO.

W sesjach Tunicka bierze udział od kilku do kliku tysięcy nagich wolontariuszy. Jego fotografie często są trudne logistycznie do zorganizowania, a także wywołują duże poruszenie wśród władz. W Nowym Jorku fotograf został aresztowany 3 razy podczas prób zrobienia zdjęcia. Wnosił do władz miasta i wyższych instancji pisma, aby uchronić siebie i modeli przed aresztowaniem. Ostatecznie na 10 lat zrezygnował z robienia zdjęć w Nowym Jorku.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Gdyby ktoś miał ochotę, na stronie Spencera można się zarejestrować, aby wziąć udział w takiej ekscentrycznej sesji :)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera Nowojorscy rowerzyści, czyli uliczny projekt Sama Polcera Pasja pełna ruchu. Prace Adama Kokota Fotografie XXI wieku - niesamowite rendery 3D 12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center Co łączy aparat fotograficzny z zestawem perkusyjnym? Zdjęcia www Sieci #8, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Współczesna Anglia widziana przez obiektyw 130-letniego aparatu 5 najbardziej denerwujących rzeczy w nowoczesnych aparatach cyfrowych Kobiety z klasycznych obrazów przerobione na współczesne rozmiary Zdjęcia www Sieci #7, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Spojrzenie na Majdan kobiecym okiem. Nagrodzone na GPP zdjęcia Simony Supino O rolach i tożsamości kobiet. Projekt Wanna Iwony Lenik Błękitne krajobrazy Islandii pokazane w bajkowy sposób Prawdziwe oblicze wielkich metropolii Japonii Czym jest nowoczesna fotografia mody? Zdjęcia www Sieci #6, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia "Zorza" Katki Szczepkowskiej, czyli portrety pełne lekkości Prawdziwe zdjęcia wirtualnego świata z gier GTA 36 krajów, 600 dni, 200 tys. km, 5 motocykli - najlepsze selfie, jakie widziałeś Pierwsza Komunia Święta. Kilka zdjęć, które mogą zainspirować Z aparatem za kurtynę prawdziwego cyrku z Wietnamu

Popularne w tym tygodniu:

Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?