Efekt analogowego filmu w cyfrowej ciemni, czyli darmowe filtry od VSCO

Filtry VSCO to jedne z najlepiej dobranych presetów, jakie możemy znaleźć w internecie. Część z nich możemy pobrać zupełnie za darmo!

Odkąd robię zdjęcia, widzę że fotografowie lubią utrudniać sobie życie. Robiąc zdjęcia na kliszach, wszyscy dążyli do jak najlepszej jakości, najmniejszego ziarna i wiernego oddania kolorów. Wciąż pamiętam jak użytkownicy forów dyskutowali nad wyższością slajdu od negatywu i doborze odpowiednich błon światłoczułych.

Kodak Gold

Dziś mamy rewelacyjne matryce, które wiernie oddają kolory, jakość jest wyśmienita, ale ludzie zaczęli tęsknić za ziarnem, charakterystyczną kolorystyką — po prostu za analogową, niedoskonałą jakością. W internecie możemy znaleźć całe mnóstwo presetów, które mają naśladować wygląd analogowych filmów, ale moje doświadczenie pokazało, że ciężko jest znaleźć coś, czego rzeczywiście chciałbym użyć.

Kodak TRI-X

Filtry VSCO są jednymi z niewielu presetów, które rzeczywiście warto mieć, ale cena 119$ wielu osobom wydawała się zbyt wygórowana - w końcu niewiele droższy jest sam Lightroom. Wczoraj jednak VSCO udostępniło zestaw "Film 00", w którym filtry oparte o film Kodak Gold i TRI-X. Wybór nie jest zbyt duży, ale i tak pozwoli nadać charakteru naszym zdjęciom. Poza tym to dobry materiał wyjściowy do dalszego dopracowywania analogowego wyglądu naszych prac. Starter pack możecie pobrać ze strony producenta.

Zobacz również: Wywoływanie RAWów w Adobe Lightroom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Fotograficzne Pulitzery 2015 za zdjęcia z epidemii eboli i zajść w Ferguson Warsztaty „Fotografia produktowa – kompendium wiedzy" „Pierwsi fotografowie Warszawy - Beyer, Brandel, Fajans" - wystawa XIX-wiecznych fotografii Zdjęcia Marilyn Monroe za 6 mln zł zobaczy we Wrocławiu 300 osób. Na razie „Pokaż się" w ramach 5. Opolskiego Festiwalu Fotografii Ralph Gibson i projekt „Mono" w Leica Gallery Warszawa Mariusz Tokajuk i jego zaawansowane techniki oświetlenia studyjnego w praktyce Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.04. - 15.05.2015 „Oświeć się!” - warsztaty oświetlenia studyjnego dla początkujących Na straganie w dzień targowy... „Rozsmakuj się" - warsztat fotografii kulinarnej Olka Iwaszkiewicza Unseen Alex Masi - Bhopal: 30 Years of Tragedy Znamy polskie ceny: Canon EOS 5Ds i 5Ds R oraz pozostałe nowości Ostatnie chwile na zgłoszenie prac do III edycji Projektu Przetwórnia Nowe szkolenia informatyczne z dofinansowaniem UE -80% Zmarł Zbyszko Siemaszko, fotograf powstającej z gruzów Warszawy. Miał 89 lat World Press Photo odebrało nagrodę fotografowi Giovanni Troilo! Evernote Premium za darmo! Czy można ustawiać zdjęcia reporterskie? Kolejna afera wokół konkursu World Press Photo Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.03. - 15.04.2015 NPPA: Pokażcie zdjęcia zdyskwalifikowane na World Press Photo! Co zrobić, jeśli klient prosi nas o pliki RAW?

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii