Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie

Smutne i tajemnicze. Czasem szczęśliwe, a czasem lubieżne. Ich twarze rozkwitają wachlarzem emocji. Lalki Mariny Bychkovej to istoty z innego świata – ożywają wyłącznie w obiektywie aparatu.

© Marina Bychkova / www.enchanteddoll.com

Marina Bychkova jest pół Rosjanką, pół Kanadyjką. Tworzy Enchanted Dolls – luksusowe, jedyne w swoim rodzaju porcelanowe lalki. Każdą z nich składa z własnoręcznie przygotowanych elementów, precyzyjnie maluje i fotografuje.

Nie ma dwóch identycznych lalek. Nie ma mowy o seryjnej produkcji. Marina nie robi też lalek na zamówienie. Jak twierdzi artystka, każda z nich to oddzielne, spełnione marzenie. A marzenia czasem słono kosztują. Jedna laleczka autorstwa Mariny to koszt od 5 do 45 tysięcy dolarów.

"Uwielbiam tworzyć lalki, ponieważ to najbardziej wszechstronna dziedzina sztuki" – pisze na swoim blogu Marina. "Nie jestem typem tworzącym tylko z jednym medium, np. malarzem lub rzeźbiarzem. Lalki oferują mi różnorodność. Żeby stworzyć lalkę, muszę sięgnąć do tego wszystkiego: rzeźby, wzornictwa przemysłowego, fotografii, malarstwa, grawerowania, modelarstwa, rysunku, metalurgii, projektowania mody i biżuterii. Chcę to wszystko albo nic".

Daphne

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Dzięki precyzyjnemu systemowi stawów kulkowych i naciągów każda z lalek jest w pełni artykułowania. To znaczy, że jej zakres ruchów przypomina człowieka. To właśnie dzięki pełnej artykulacji lalki na fotografiach sprawiają wrażenie żywych.

Lalki typu BJD (ball jointed dolls) to bardzo wdzięczny obiekt do fotografowania. Pozują jak profesjonalne modelki, a nigdy nie narzekają na niewygodę. Nie spływa im makijaż i nigdy się nie męczą. Nie zmieniają także raz przyjętej pozycji, dzięki czemu ich zdjęcia nigdy nie są poruszone. I kiedy złapie się obiektywem ich spojrzenie, wystarczy nacisnąć spust migawki. A potem spróbować oprzeć się wrażeniu, jakby lalka miała zaraz wstać i podać nam swoją małą porcelanową dłoń.

Daphne
Stepmother
Weight of Light
Grief
Amalgamation
Daphne
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów Ari Seth Cohen przedstawia modne... babcie Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Roztapiające się zdjęcia Jeana-Yves'a Lemoigne'a Sebastian Łuczywo pokazuje uroki polskiej prowincji i podbija Internet na świecie Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera Nowojorscy rowerzyści, czyli uliczny projekt Sama Polcera Pasja pełna ruchu. Prace Adama Kokota Fotografie XXI wieku - niesamowite rendery 3D 12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center Co łączy aparat fotograficzny z zestawem perkusyjnym? Zdjęcia www Sieci #8, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Współczesna Anglia widziana przez obiektyw 130-letniego aparatu 5 najbardziej denerwujących rzeczy w nowoczesnych aparatach cyfrowych Kobiety z klasycznych obrazów przerobione na współczesne rozmiary Zdjęcia www Sieci #7, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Spojrzenie na Majdan kobiecym okiem. Nagrodzone na GPP zdjęcia Simony Supino

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno Sergey Melnitchenko: "W powietrzu krąży więcej feromonów niż tlenu. Nie ma tam żadnej sztuczności" LensCulture Street Photography Awards 2017 - wspaniała różnorodność fotografii ulicznej