Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie

Smutne i tajemnicze. Czasem szczęśliwe, a czasem lubieżne. Ich twarze rozkwitają wachlarzem emocji. Lalki Mariny Bychkovej to istoty z innego świata – ożywają wyłącznie w obiektywie aparatu.

© Marina Bychkova / www.enchanteddoll.com

Marina Bychkova jest pół Rosjanką, pół Kanadyjką. Tworzy Enchanted Dolls – luksusowe, jedyne w swoim rodzaju porcelanowe lalki. Każdą z nich składa z własnoręcznie przygotowanych elementów, precyzyjnie maluje i fotografuje.

Nie ma dwóch identycznych lalek. Nie ma mowy o seryjnej produkcji. Marina nie robi też lalek na zamówienie. Jak twierdzi artystka, każda z nich to oddzielne, spełnione marzenie. A marzenia czasem słono kosztują. Jedna laleczka autorstwa Mariny to koszt od 5 do 45 tysięcy dolarów.

"Uwielbiam tworzyć lalki, ponieważ to najbardziej wszechstronna dziedzina sztuki" – pisze na swoim blogu Marina. "Nie jestem typem tworzącym tylko z jednym medium, np. malarzem lub rzeźbiarzem. Lalki oferują mi różnorodność. Żeby stworzyć lalkę, muszę sięgnąć do tego wszystkiego: rzeźby, wzornictwa przemysłowego, fotografii, malarstwa, grawerowania, modelarstwa, rysunku, metalurgii, projektowania mody i biżuterii. Chcę to wszystko albo nic".

Daphne

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Dzięki precyzyjnemu systemowi stawów kulkowych i naciągów każda z lalek jest w pełni artykułowania. To znaczy, że jej zakres ruchów przypomina człowieka. To właśnie dzięki pełnej artykulacji lalki na fotografiach sprawiają wrażenie żywych.

Lalki typu BJD (ball jointed dolls) to bardzo wdzięczny obiekt do fotografowania. Pozują jak profesjonalne modelki, a nigdy nie narzekają na niewygodę. Nie spływa im makijaż i nigdy się nie męczą. Nie zmieniają także raz przyjętej pozycji, dzięki czemu ich zdjęcia nigdy nie są poruszone. I kiedy złapie się obiektywem ich spojrzenie, wystarczy nacisnąć spust migawki. A potem spróbować oprzeć się wrażeniu, jakby lalka miała zaraz wstać i podać nam swoją małą porcelanową dłoń.

Daphne
Stepmother
Weight of Light
Grief
Amalgamation
Daphne
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów Ari Seth Cohen przedstawia modne... babcie Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Roztapiające się zdjęcia Jeana-Yves'a Lemoigne'a Sebastian Łuczywo pokazuje uroki polskiej prowincji i podbija Internet na świecie Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera Nowojorscy rowerzyści, czyli uliczny projekt Sama Polcera Pasja pełna ruchu. Prace Adama Kokota Fotografie XXI wieku - niesamowite rendery 3D 12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center Co łączy aparat fotograficzny z zestawem perkusyjnym? Zdjęcia www Sieci #8, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Współczesna Anglia widziana przez obiektyw 130-letniego aparatu 5 najbardziej denerwujących rzeczy w nowoczesnych aparatach cyfrowych Kobiety z klasycznych obrazów przerobione na współczesne rozmiary Zdjęcia www Sieci #7, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Spojrzenie na Majdan kobiecym okiem. Nagrodzone na GPP zdjęcia Simony Supino

Popularne w tym tygodniu:

Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Lisy wcale nie są takie szczwane, jak mogłoby się wydawać. Ich wrażliwość pokazuje Roeselien Raimond Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Zdjęcia sprzed 100 lat pokazują, jak wyglądała Antarktyda przed postępującym ociepleniem klimatu