Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Co ciekawego zobaczymy w tym roku?

Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Co ciekawego zobaczymy w tym roku?

Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed główną siedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968 r.
Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed główną siedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968 r.
Źródło zdjęć: © @ Josef Koudelka / Magnum Photo
Marcin Falana
13.05.2015 16:39, aktualizacja: 26.07.2022 19:36

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015 rozpocznie się już 14 maja i potrwa do 14 czerwca. W programie znajdą się wystawy klasyków światowej fotografii, Josefa Koudelki i Sophie Ristelhueber. Tematem Programu głównego Miesiąca Fotografii w 2015 jest konflikt, a jego kuratorem Wojciech Nowicki.

Motywem przewodnim 13. edycji festiwalu będzie konflikt. Kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki, zaprosił do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii, jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej. Równie interesująco zapowiada się Sekcja ShowOFF, w ramach której prezentowane są projekty młodych twórców, wyłonione w drodze otwartego konkursu. Ważnym elementem programu festiwalu jest także kolejna edycja Przeglądu Portfolio i związanej z nim nagrody Griffin Art Space. Program uzupełniają dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, projekcji, warsztatów i akcji. Wszystkie odbędą się w Krakowie, od 14 maja do 14 czerwca 2015 roku.

Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed głównąsiedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968 @Josef Koudelka / Magnum Photos
Inwazja wojsk Układu Warszawskiego. Przed głównąsiedzibą radia. Praga, Czechosłowacja. Sierpień 1968 @Josef Koudelka / Magnum Photos

Program główny: Konfilikt

Tematem Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 jest konflikt, a jego kuratorem Wojciech Nowicki, uznany krytyk, kolekcjoner, pisarz i fotograf. W programie znajdą się wystawy klasyków światowej fotografii, Josefa Koudelki i Sophie Ristelhueber, a także wystawy o charakterze artystyczno-dokumentalnym (jak cykl Zhanga Dali, poświęcony cenzurze fotografii w maoistowskich Chinach).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/13]

Zaprezentowane zostaną także fotografie wielokrotnie nagradzanej Joanny Piotrowskiej (m.in. z cyklu Frowst), skupione na dwoistej, miłosno-nienawistnej bliskości, oraz zdjęcia Indrė Šerpytytė (1944–1991), która podejmuje w swoich pracach temat pamięci. Markus Schaden (dyrektor The PhotoBookMuseum w Kolonii) jest kuratorem wystawy o przedstawieniu konfliktów w albumach fotograficznych; Paweł Szypulski podejmuje temat płci i rasy w fotografii; Łukasz Gorczyca i Adam Mazur za pomocą albumów i książek opowiadają historię zawłaszczania (m.in. politycznego) narodowego symbolu, rzeki Wisły. Wreszcie Wojciech Nowicki – w roli kuratora jednej z wystaw – skupia się na momentach, w których fotografia nagle okazuje się bezradna: na przykładzie zdjęć dokumentalnych wskaże chwile, kiedy obiektyw zostaje skierowany w niewłaściwą stronę.

Joanna Piotrowska, XXIII, z cyklu Frowst © Joanna Piotrowska. Dzięki uprzejmości artystki
Joanna Piotrowska, XXIII, z cyklu Frowst © Joanna Piotrowska. Dzięki uprzejmości artystki

Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 to medytacja nad możliwościami i ograniczeniami medium wobec konfliktu, tematu, do którego dokumentowania – wydawać by się mogło – jest ono stworzone. A jednak nie zawsze: bo konflikt to nie tylko starcia zbrojne; konflikty rozgrywają się często tylko w czyjejś wyobraźni, składają się na nie trudne do uchwycenia gesty, nawet wspomnienia. Czy fotografia może w pełni udokumentować sytuacje konfliktowe, niezależnie od ich natury, bez wsparcia innego medium – słowa pisanego, dokumentacji filmowej? Czy da się opowiedzieć za pomocą fotografii o wydarzeniach z przeszłości? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki.

Obraz

Wystawy Programu głównego jak co roku odbywają się w najlepszych przestrzeniach ekspozycyjnych Krakowa, m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Manggha i Muzeum Etnograficznym.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015

Sekcja ShowOFF

Drugą część programu Miesiąca Fotografii stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych: Marty Kołakowskiej, kuratorki i właścicielki warszawskiej Galerii LETO, Michaela Ackermana, amerykańskiego fotografa, członka słynnej Agencji VU’, Igora Omuleckiego, fotografa i wykładowcy, oraz Martina Kollara, wielokrotnie nagradzanego artysty i filmowca. Grono kuratorskie uzupełnia Ania Nałęcka, wybitna polska projektantka związana z kolektywem Sputnik Photos, która wraz z jednym z laureatów Sekcji ShowOFF stworzy projekt książki fotograficznej.

W tym roku po raz pierwszy w Sekcji ShowOFF w gronie kuratorskim znajdą się zagraniczni specjaliści. Także po raz pierwszy wszystkie wystawy młodych artystów zagoszczą w jednej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Dzięki temu widzowie będą mogli skonfrontować z sobą poszczególne projekty.

Laureaci Sekcji ShowOFF 2015 to: Ilias Georgiadis, Helio Leon, Łukasz Kuś, Gabriel Orłowski, Wiktor Dąbkowski, Michał Smandek, Dorotka Kaczmarek, Anna Zagrodzka.

Przegląd Portfolio i nagroda Griffin Art Space

Przegląd Portfolio organizowany w ramach Miesiąca Fotografii to świetna okazja, by poddać swoje prace ocenie wybitnych specjalistów. W gronie recenzentów znaleźli się, jak co roku, polscy i zagraniczni krytycy, galerzyści, artyści i teoretycy (m.in. laureat tegorocznego Paszportu „Polityki” Jakub Woynarowski). Uczestnicy przeglądu podczas dwudziestominutowych indywidualnych spotkań mogą poznać opinie recenzentów na temat swoich prac oraz nawiązać cenne kontakty. Ponadto najlepsze z zaprezentowanych portfolio otrzyma prestiżową nagrodę ufundowaną przez Fundację Griffin Art Space.

Zainicjowana w 2014 roku nagroda Griffin Art Space ma na celu promocję ciekawych i dojrzałych projektów artystycznych. Jej laureat, wybrany spośród uczestników przeglądu portfolio, będzie mógł stworzyć profesjonalną teczkę kolekcjonerską oraz zaprezentować swój projekt w formie wystawy. Teczka ubiegłorocznego zwycięzcy, Bogusława Madeja, podczas festiwalu będzie prezentowana w Centrum Biurowym Lubicz (gdzie odbywa się także Przegląd).

Spotkania mistrzowskie, wydarzenia towarzyszące

Program festiwalu uzupełniają jak zwykle liczne wydarzenia towarzyszące. Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Spotkań mistrzowskich, do których zaproszono zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w programie głównym, jak i specjalistów, którzy o sytuacjach związanych z konfliktem wiedzą wiele z własnych doświadczeń (takich jak m. in. legendarny polski fotoreporter Krzysztof Miller). Program wydarzeń to także warsz-taty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)