Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi

Kino drogi nie bez powodu cieszy się taką popularnością. Podróże po bezkresach Ameryki, wiatr we włosach i wolność! Ucieczka. Od życia, od zobowiązań, często od samego siebie. Gdy ogląda się zdjęcia Nicha Hance'a McElroya, ma się ochotę wsiąść w oldchoolowy krążownik szos, zostawić wszystko za sobą i pomknąć na spotkanie z nieznanym.

© Nich Hance McElroy / www.nhmcelroy.com

Nich Hance McElroy jest 25-letnim fotografem z Vancouver. Jego fotografie ukazywały się w magazynach on-line i w druku, ma na swoim koncie wiele wyróżnień i wystaw. Fotografie z serii „Thirteenth Month” oraz "Great Divide" pokazują podróż przez krainy i pory roku. Przedstawiają historię ludzi, psa i ich wyprawy.

Pomysł na trzynasty miesiąc pochodzi z opowiadania "Ulica Krokodyli" Bruno Schulza, w którym czas przekracza wszystkie znane nam ramy.
"Każdy wie, że w szeregu zwykłych, normalnych lat rodzi niekiedy zdziwaczały czas ze swego tona lata inne, lata osobliwe, lata wyrodne, którym, jak szósty, mały palec u ręki, wyrasta kędyś trzynasty, fałszywy miesiąc” – pisze Schulz.

Jego zdjęcia zdają się chłonąć ciszę i spokój odwiedzanych miejsc. Emanują filozoficznym spokojem, dającym możliwość poznania miejsc, na które nikt wcześniej w ten sposób nie patrzył.

Fotografie McElroya wręcz namacalnie wkraczają w zastany świat ciszy przemierzanych krain. Pokazują, jak człowiek, który pojawia się na dzikich terenach Ameryki, staje się ich częścią, a jednocześnie stoi nad jakąś filozoficzną przepaścią. 

Fotografie z tych dwóch serii emanują nieokreśloną tęsknotą za wolnością i podróżą pełną przygód. Taką, podczas której odnajdujemy samych siebie. 

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Niektóre z nich zdają się rejestrować moment przejścia między jawą a snem. McElroy łączy te dwa punkty, osadzając je w otwartych przestrzeniach bezludnych terenów Ameryki.

Podziel się:

Także w kategorii Inspiracje:

Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji Sandro Giordano i jego portrety osób, które pozują... jakby upadły Sztuczne światła, które zmieniają naturalne krajobrazy w sceny SF Majestatyczne pociągi Powrót do przyszłości z Iriną Werning Wszystkie kolory Antarktydy Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie Zdjęcia www Sieci #10, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów Ari Seth Cohen przedstawia modne... babcie Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Roztapiające się zdjęcia Jeana-Yves'a Lemoigne'a Sebastian Łuczywo pokazuje uroki polskiej prowincji i podbija Internet na świecie Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera Nowojorscy rowerzyści, czyli uliczny projekt Sama Polcera

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego Wystawa Alexa Webba w Leica 6x7 Gallery Warszawa. To trzeba zobaczyć!