Instagram wprowadza inne formaty poza kwadratem: pion i poziom

Instagram umożliwił publikowanie zdjęć w innych formatach niż kwadrat, poza tym możemy też zmieniać intensywność filtrów w filmach.

Instagram nieśpiesznie wprowadza zmiany. Po zwiększeniu jakiś czas temu rozdzielczości z 640 na 640 do 1080 na 1080 pikseli przyszedł wreszcie czas na format zdjęć. Dotychczas użytkownicy mogli wrzucać jedynie kwadratowe zdjęcia, jeżeli chcieli użyć innego formatu musieli tworzyć ramki, w innym wypadku aplikacja sama kadrowała do kwadratu. Teraz możemy wrzucać zdjęcia zarówno poziomie jak i pionowe, jednak zbyt rozległe panoramy jeszcze nie wchodzą w grę.

Dotychczas kwadrat w fotografii był mocno kojarzony ze średnioformatowymi aparatami Hasselblad, jednak konsekwencja i popularność aplikacji Instagram pozwoliły kwadratowej fotografii odrodzić się na nowo w dobie cyfrowej. Jak teraz będzie wyglądała wiekszość publikowanych zdjęć, czas pokaże, ja chętnie wrzucę coś w innym formacie, chociaż ograniczenie 1:1 miało swój urok. Pierwsze komentarze użykowników wskazują, że było to dobre posunięcie.

Jest to także ukłon w stronę filmu, który raczej z formatem 1:1 nigdy nie miał zbyt wiele wspólnego. Teraz publikowane klipy filmowe będą się prezentować dużo bardziej naturalnie. Kolejną nowością jest też możliwość zmiany intensywności filtrów przy filmach.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzia wypaczania perspektywy?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Instagram wzdłuż i wszerz Rusza 7. edycja konkursu VIVA! Photo Awards „Some Things are Quieter than Others” Jacka Foty w Leica Gallery Marcin Dobas zaprasza na warsztaty fotograficzne w Karkonoszach Zdjęcia Marylin Monroe we Wrocławiu do 17 sierpnia za darmo Jak dodać funkcję „Dehaze” do Lightrooma 6? Pierwszy w Europie Zlot Fujifilm X we wrześniu w Polsce Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.08. - 15.09.2015 TIFF Festiwal 2015 we Wrocławiu - tematem przewodnim „Polska Now!” Adobe Camera Raw 9.1.1 to ostatnia aktualizacja dla Photoshopa CS6 Wystartowała 5. edycja konkursu fotografii ulicznej Leica Street Photo Wygraj udział w warsztatach z Alexem Masim w Krakowie Wacom „Create more” - bezpłatne poradniki dla fotografów i grafików "Prezydentura w obiektywie". 5 lat pracy 5 fotografów w jednej książce Nikon Photo Contest 2014-2015 - Polacy wśród wyróżnionych Bezpłatne Warsztaty Fotografii Podróżniczej Olympus z Marcinem Dobasem Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.07. - 15.08.2015 Certyfikowane e-szkolenia IT: skorzystaj z 80% dofinansowania! Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce Relacja z wystawy Steve'a McCurry w Warszawie. Zdjęcia, które trzeba znać Tomasz Lazar i „Children of Siberia” - 18 portretów zesłanych na Sybir na wystawie w Szczecinie Prace finalistów 3. edycji Projektu Przetwórnia do zobaczenia w Krakowie Bezpłatne warsztaty z fotografii sportowej z Jackiem Boneckim

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii