Twarze znanych fotografów, czyli kto jest po drugiej stronie aparatu

Znamy ich dzieła, umiemy dopasować nazwiska do projektu, ale czy wiemy, jak oni sami wyglądają? Znamy nazwiska reżyserów, scenarzystów, fotografów. No właśnie, jak wyglądają fotografowie – ludzie, którzy większość życia spędzają po tej drugiej stronie aparatu?

Duane Michals (Nowy Jork, 1980) i André Kertész (Paryż, 1982)

Duane Michals (Nowy Jork, 1980) i André Kertész (Paryż, 1982) (© Michael Somoroff / www.michaelsomoroff.com)

Odpowiedzi na to pytanie przez wiele lat zbierał Michael Somoroff. Michael, jako syn znanego fotografa martwej natury, Bena Somoroffa, od dziecka miał okazję przebywać wśród najsłynniejszych nazwisk świata fotografii.

Jako hołd dla swoich mentorów i bohaterów postanowił stworzyć ten trwający już 35 lat cykl. Każdy z wybitnych fotografów był na wyciągnięcie ręki, gotów doradzić i podpowiedzieć. Michael miał to niesamowite szczęście chłonąć wiedzę od najlepszych i nasiąkać artystycznym spojrzeniem na świat.

Andreas Feininger, Nowy Jork, 1980

Każdy z portretów wykonanych przez Somoroffa ukazuje kawałek duszy przedstawionego na nim fotografa. Bardzo emocjonalnymi, wręcz intymnymi fotografiami zdecydował się on podzielić ze światem w książce pt. „A Moment. Master Photographers: Portraits by Michael Somoroff". Są w niej najwybitniejsze nazwiska fotografii XX wieku. Somoroff Jr pokazuje twarze takich mistrzów, jak: Helmut Newton, Brassaï, André Kertész, Horst P. Horst czy Robert Doisneau.

Brassai, Paryż, 1983

Spoglądając na oblicza twórców wybitnych fotografii, zdajemy się zaglądać w jakieś nieznane nam zakamarki cudzego życia. Jakbyśmy wstydliwie podglądali pracę mistrza przyczajeni za oknem, w każdej chwili gotowi odskoczyć od szyby. Jednak to oni sami pozwolili zajrzeć Michaelowi sobie w oczy i ukazać twarz dotąd skrywaną po drugiej stronie aparatu.

Helmut Newton, Monako, 1983

Jeśli ktoś akurat wybiera się do Włoch, może obejrzeć wystawę Master Photographers w Fondazione Francesco Fabbri w Treviso. Jeśli do Włoch nam nie po drodze, możemy zaopatrzyć się w książkę pod tym samym tytułem.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji Sandro Giordano i jego portrety osób, które pozują... jakby upadły Sztuczne światła, które zmieniają naturalne krajobrazy w sceny SF Majestatyczne pociągi Powrót do przyszłości z Iriną Werning Wszystkie kolory Antarktydy Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie Zdjęcia www Sieci #10, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów Ari Seth Cohen przedstawia modne... babcie Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Roztapiające się zdjęcia Jeana-Yves'a Lemoigne'a Sebastian Łuczywo pokazuje uroki polskiej prowincji i podbija Internet na świecie Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Najlepsze zdjęcia ”Wielkiego amerykańskiego zaćmienia Słońca” Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Czarne psiaki też potrzebują miłości. Fotografka stworzyła ten projekt, by pomóc w adopcjach Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Historie wykraczające poza zdjęcia, czyli wielka siła fotografii ulicznej