Twarze znanych fotografów, czyli kto jest po drugiej stronie aparatu

Znamy ich dzieła, umiemy dopasować nazwiska do projektu, ale czy wiemy, jak oni sami wyglądają? Znamy nazwiska reżyserów, scenarzystów, fotografów. No właśnie, jak wyglądają fotografowie – ludzie, którzy większość życia spędzają po tej drugiej stronie aparatu?

Duane Michals (Nowy Jork, 1980) i André Kertész (Paryż, 1982)

Duane Michals (Nowy Jork, 1980) i André Kertész (Paryż, 1982) (© Michael Somoroff / www.michaelsomoroff.com)

Odpowiedzi na to pytanie przez wiele lat zbierał Michael Somoroff. Michael, jako syn znanego fotografa martwej natury, Bena Somoroffa, od dziecka miał okazję przebywać wśród najsłynniejszych nazwisk świata fotografii.

Jako hołd dla swoich mentorów i bohaterów postanowił stworzyć ten trwający już 35 lat cykl. Każdy z wybitnych fotografów był na wyciągnięcie ręki, gotów doradzić i podpowiedzieć. Michael miał to niesamowite szczęście chłonąć wiedzę od najlepszych i nasiąkać artystycznym spojrzeniem na świat.

Andreas Feininger, Nowy Jork, 1980

Każdy z portretów wykonanych przez Somoroffa ukazuje kawałek duszy przedstawionego na nim fotografa. Bardzo emocjonalnymi, wręcz intymnymi fotografiami zdecydował się on podzielić ze światem w książce pt. „A Moment. Master Photographers: Portraits by Michael Somoroff". Są w niej najwybitniejsze nazwiska fotografii XX wieku. Somoroff Jr pokazuje twarze takich mistrzów, jak: Helmut Newton, Brassaï, André Kertész, Horst P. Horst czy Robert Doisneau.

Brassai, Paryż, 1983

Spoglądając na oblicza twórców wybitnych fotografii, zdajemy się zaglądać w jakieś nieznane nam zakamarki cudzego życia. Jakbyśmy wstydliwie podglądali pracę mistrza przyczajeni za oknem, w każdej chwili gotowi odskoczyć od szyby. Jednak to oni sami pozwolili zajrzeć Michaelowi sobie w oczy i ukazać twarz dotąd skrywaną po drugiej stronie aparatu.

Helmut Newton, Monako, 1983

Jeśli ktoś akurat wybiera się do Włoch, może obejrzeć wystawę Master Photographers w Fondazione Francesco Fabbri w Treviso. Jeśli do Włoch nam nie po drodze, możemy zaopatrzyć się w książkę pod tym samym tytułem.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji Sandro Giordano i jego portrety osób, które pozują... jakby upadły Sztuczne światła, które zmieniają naturalne krajobrazy w sceny SF Majestatyczne pociągi Powrót do przyszłości z Iriną Werning Wszystkie kolory Antarktydy Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie Zdjęcia www Sieci #10, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów Ari Seth Cohen przedstawia modne... babcie Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Roztapiające się zdjęcia Jeana-Yves'a Lemoigne'a Sebastian Łuczywo pokazuje uroki polskiej prowincji i podbija Internet na świecie Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego