Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga

Czasami w życiu jednostki albo całego narodu następują takie wydarzenia, po których z dawnych last świetności, radości i dobrobytu zostaje tylko cień. Człowiek snuje się jak widmo samego siebie pustymi ulicami, zapominając o radości, kierując się instynktem i wolą przeżycia.

© Alexey Titarenko / www.alexeytitarenko.com

Rosyjski fotograf Alexey Titarenko, uchwycił swoistego rodzaju petersburskie duchy, które snują się ulicami widmowego miasta tuż po upadku ZSSR. Widmowego, bo po rozpadzie Związku Radzieckiego, ludziom pozostał tylko cień dawnego życia.
Krótkiego, zimowego dnia 1992 roku, Alexey wybrał się na spacer po ulicach Petersburga. Uderzyła go cisza niegdyś gwarnego miasta, zrezygnowanie i rozpacz na twarzach społeczeństwa i puste półki w sklepach. Wtedy wyciągnął aparat i pokazał światu swoją wizję „nowego świata”.

Patrząc na fotografię Titarenko ma się wrażenie, że jest się obserwatorem masy upiornych postaci, niemal zombie, które bezmyślnie wędrują przed siebie w poszukiwaniu jakiegokolwiek celu.
Seria City of Shadows, zrealizowana w latach 1992–1994 rejestruje zmianę jaka nastała w ludziach na przełomie tamtych wydarzeń.
Realizując serię, Titarenko wykorzystał swój aparat Hasselblad i oczywiście bardzo długi czas naświetlania. Dzięki temu mieszkańcy Petersburga przekształceni są w bezkształtną masę ludzkiej materii.

Urodzony w 1962 woku, w Sant Petersburgu (ówczesnym Leningradzie) Alexey, fotografował swoje miasto od 8 roku życia. Dzięki jego pasji powstała pewnego rodzaju dokumentacja, w której odbijają się wszystkie zmiany jakie przeszła Rosja na przestrzeni dziesięcioleci.
W 1990 roku, Alexey zaczął pracować nad serią o totalitaryzmie, podczas tworzenia której z coraz większym przerażeniem obserwował jak szerzy się ubóstwo. Gdy wprowadzono racjonowanie żywności, ludzie z przerażeniem biegali od sklepu do sklepu próbując znaleźć deficytowy towar. Pomimo tego, że mieli na niego kartkę, często nie sposób było go dostać. Alexey ustawił się z aparatem przy wejściu do stacji metra i obserwował masy widmowych, przerażonych ludzi sunących bezładnie wokół niego z cierpieniem w oczach.

To jak wtedy odbierał to Alexey widzimy dzisiaj na jego zdjęciach.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów Damaszek tuż przed wybuchem Arabskiej Wiosny. Zdjęcia Filipa Klimaszewskiego Jak robi lis? Czyli dzikie lisy Roeselien Raimond Twarze znanych fotografów, czyli kto jest po drugiej stronie aparatu Codzienne życie z lotu ptaka Oto jak dzieci z inżyniera zrobiły fotografa Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji Sandro Giordano i jego portrety osób, które pozują... jakby upadły Sztuczne światła, które zmieniają naturalne krajobrazy w sceny SF Majestatyczne pociągi Powrót do przyszłości z Iriną Werning Wszystkie kolory Antarktydy Piękno zaklęte w porcelanie – lalki Mariny Bychkovej ożywają w obiektywie Zdjęcia www Sieci #10, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Fotografowanie w piekle Dakaru Efekt bullet-time wykonany... 364 aparatami otworkowymi Świat cieni postawiony do góry nogami na zdjęciach Guya Cohena Pomysł na zdjęcia: hipnotyczny urok spiralnych schodów

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego