Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną

Lightroom to kombajn do wywoływania plików w formacie RAW, ale nie tylko. Przy dzisiejszych aparatach z dużą rozdzielczością i ogromną liczbą plików nie trudno spowolnić jego działanie. Jest to szczególnie uciążliwe w zakładce Develop, w której wprowadzamy zmiany i chcemy, żeby były widoczne na bieżąco, a nie dopiero po chwili.

Portal Petapixel daje ciekawą radę jak przyspieszyć zakładkę Develop w Lightroomie. Wystarczy zwiększyć rozmiar pamięci podręcznej Cache w ustawienianch Camera Raw. Pod warunkiem, że dysponujemy miejscem na twardym dysku, powinniśmy odczuć lepsze działanie Lightrooma.

Podobną radę można też znaleźć w poradniku optymalizującym działanie Lightrooma przez Adobe:

„Za każdym razem kiedy oglądamy albo edytujemy obrazy w RAW-ach w trybie Develop, Lightroom generuje wysokiej jakości podgląd. Używa przy tym danych oryginalnego obrazu jako podstawę i następnie aktualizuje podgląd, żeby go dostosować do wszystkich wprowadzonych zmian. Proces ten może działać szybciej jeżeli oryginalny plik znajduje się w pamięci podręcznej Camera Raw cache. W takiej sytuacji Lightroom sprawdza pamięć podręczną czy znajduje się w niej oryginalny obraz i może wtedy pominąć etap wczesnego przetwarzania obrazu jeżeli obraz rzeczywiście tam jest.”

Zakładka Preferences

Żeby zwiększyć pamięć podręczną w Lightromie wystarczy przejść do zakładki Preferences, następnie w zakładce File Handling wprowadzamy nową wartość w Camera Raw Cache Settings. Możliwe jest także zwiększenie osiągów Ligtrooma za pomocą trzymania jego pamięci podręcznej na podręcznym dysku.

Postanowiliśmy sprawdzić to na szybko zwiększając pamięć podręczną z 1GB, który miałem domyślnie, najpierw do 5GB, a następnie do 20GB. Mój Lightroom jeszcze nie był bardzo wolny więc zmiany w trybie Develop nie przyspieszyły widocznie. Szybciej natomiast program przechodzi do trybu Develop i jest gotowy do działania.

Zobacz również: Sprawdzona metoda na retusz kobiecego portretu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony NASA opublikowała tysiące zdjęć z misji na Księżyc Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Czy fotografia zmierza do zagłady? Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Na termity nie ma mocnych - małe stworzenia opanowały aparat Drodzy sprzedawcy sprzętu, traktujcie nas poważnie! Sony A7R II – 42,4 Mpix rozebrane na części Czy stopklatka z filmu 4K może być dobrym zdjęciem? Światowe wystawy fotograficzne w Polsce - marzenie ściętej głowy? Sony A7R - Czy na pewno tylko do zdjęć? Tak wygląda Ziemia z odległości miliona kilometrów Zobaczcie co funkcja „dehaze" w Photoshopie robi ze zdjęciami nocnymi nieba Tak przesyłano zdjęcia prasowe w latach 70. Nikon Coolpix P900 z 83-krotnym zoomem, którym można podglądać księżyc Jak powstało zdjęcie na tapetę Windowsa 10? Kosmiczny film poklatkowy 4K stworzony ze 109 GB zdjęć NASA Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku Jak wyglądałoby prawdziwe życie bohaterów biurowych zdjęć stockowych? Fotografia w służbie natury, czyli pierwsze 21 dni pszczoły 86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych Olympus dokumentuje nowe schorzenie właścicieli lustrzanek Oczekiwania kontra rzeczywistość w życiu początkującego fotografa [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure"