Frederick Douglass - najczęściej fotografowany Amerykanin XIX wieku

Jeśli myślicie, że najczęściej fotografowanym Amerykaninem XIX wiek był Abraham Lincoln, to jesteście w sporym błędzie. Fakt, amerykańskiemu prezydentowi zostało zrobiony dużo zdjęć, jak na tamte czasy - bo aż 130, ale przebił go Frederick Douglass, który został uwieczniony na ponad 160 portretach.

Douglass był czarnoskórym pisarzem oraz mówcą, opowiadał się za zniesieniem kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Dokładne poszukiwania ujawniły, że działacz brał udział w tylu sesjach zdjęciowych, w ilu mógł. Miało to na celu odwiedzenie ówczesnego społeczeństwa od karykaturalnego postrzegania Afro-amerykanów, którzy byli w większości utożsamiani z niewolnictwem.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Fotografii — oto 10 faktów o fotografii, których nie znasz

Kto wykonał pierwszy w historii portret, a kto – zdjęcie lotnicze? Czy fotografię na pewno wynaleziono we Francji? Ile kosztował najdroższy aparat…

Z przedziału lat 1841–1895 przetrwało 160 dobrze zachowanych portretów Douglassa. Kolekcja przedstawia historię jego życia jako człowieka, pisarza oraz mówcy. Wiele z tych zdjęć zostało odnalezionych w zbiorach bibliotecznych, szkołach, muzeach, archiwach, siedzibach różnych stowarzyszeń oraz domach aukcyjnych w całych Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

Niektóre z oryginalnych fotografii zostały uprzednio sprzedane nawet za 10 tysięcy dolarów.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

105-letni obiektyw i Sony A7 II. Czy taki duet może się sprawdzić? Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony NASA opublikowała tysiące zdjęć z misji na Księżyc Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Czy fotografia zmierza do zagłady? Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Na termity nie ma mocnych - małe stworzenia opanowały aparat Drodzy sprzedawcy sprzętu, traktujcie nas poważnie! Sony A7R II – 42,4 Mpix rozebrane na części Czy stopklatka z filmu 4K może być dobrym zdjęciem? Światowe wystawy fotograficzne w Polsce - marzenie ściętej głowy? Sony A7R - Czy na pewno tylko do zdjęć? Tak wygląda Ziemia z odległości miliona kilometrów Zobaczcie co funkcja „dehaze" w Photoshopie robi ze zdjęciami nocnymi nieba Tak przesyłano zdjęcia prasowe w latach 70. Nikon Coolpix P900 z 83-krotnym zoomem, którym można podglądać księżyc Jak powstało zdjęcie na tapetę Windowsa 10? Kosmiczny film poklatkowy 4K stworzony ze 109 GB zdjęć NASA Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku Jak wyglądałoby prawdziwe życie bohaterów biurowych zdjęć stockowych? Fotografia w służbie natury, czyli pierwsze 21 dni pszczoły 86 milionów publicznych zdjęć wykorzystanych do filmów poklatkowych

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure"