Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera

Pokaż mi swój pokój a powiem Ci kim jesteś. Pokaż mi…to, to i tamto. Nasze przedmioty i otoczenie obnażają naszą duszę. Według australijskiej fotograf proces ścinania włosów również.

Lower Your Ears

Lower Your Ears (© Georgia Metaxas / www.georgiametaxas.com)

"Kiedy jesteś piękny i młody nie nie nie nie zapuszczaj wąsów ani brody, tylko noś noś noś długie włosy jak my” nuciło mi się pod nosem gdy oglądałam zdjęcia Georgii Metaxas. Autorka postanowiła ukazać prawdziwe oblicza ludzi, którym akurat ścina się włosy. Ludzi, którzy wydają się tak zaabsorbowani samym procesem fryzjerskim, że aparat przestaje dla nich istnieć.

Lower Your Ears

Ścinanie włosów jest czynnością na swój sposób intymną, momentem fizycznej bliskości pomiędzy dwojgiem, z reguły, nieznajomych sobie osób.
Fryzura często definiuje przynależność kulturową, etniczną bądź społeczną. Charakterystyczne cięcia czy kolory, opowiadają historię swojego właściciela. Ogniście czerwony irokez brytyjskiego punka lub klimatyczny pompadour miłośnika rockabilly, mówią o nich o wiele więcej niż się wydaje.

Lower Your Ears

Przez cztery miesiące, w każdy pierwszy piątek, Georgia dokumentowała przemiany, jakie zachodzą w ludziach w trakcie, i po ścięciu włosów. Artystka pozbawiła swoich modeli wszelkich osobistych atrybutów. Bezimienne postaci zawinięte we fryzjerską pelerynę przechodziły transformację na oczach artystki. Wszystkie zdjęcia zebrała w refleksyjnym projekcie Lower Your Ears.

Lower Your Ears
Lower Your Ears
Lower Your Ears

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Lower Your Ears
Lower Your Ears
Lower Your Ears
Lower Your Ears
Lower Your Ears
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów Damaszek tuż przed wybuchem Arabskiej Wiosny. Zdjęcia Filipa Klimaszewskiego Jak robi lis? Czyli dzikie lisy Roeselien Raimond Twarze znanych fotografów, czyli kto jest po drugiej stronie aparatu Codzienne życie z lotu ptaka Oto jak dzieci z inżyniera zrobiły fotografa Dwójka młodych ludzi, pies, stary samochód i piękna fotografia drogi Zdjęcia www Sieci #11, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Człowieku, oglądaj zdjęcia! Z aparatem pod wodą, czyli pomysł na fotograficzne wakacje Clark Little i jego wielkie fale Koczownicy, pustelnicy, samotnicy... Przenikliwe portrety osób, które uciekły od cywilizacji Sandro Giordano i jego portrety osób, które pozują... jakby upadły Sztuczne światła, które zmieniają naturalne krajobrazy w sceny SF Majestatyczne pociągi Powrót do przyszłości z Iriną Werning

Popularne w tym tygodniu:

Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Najlepsze zdjęcia ”Wielkiego amerykańskiego zaćmienia Słońca” Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Piękne zdjęcia, piękne kobiety, piękne suknie i piękne miejsca – na tym opiera się twórczość Kristiny Makeevej Czarne psiaki też potrzebują miłości. Fotografka stworzyła ten projekt, by pomóc w adopcjach Stolica Korei Północnej wygląda jak opuszczony plan kosmicznego filmu science fiction Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło? Vincent Munier wytropił i sfotografował niezwykle rzadkiego irbisa śnieżnego. Zobaczcie, jak powstały jego zdjęcia Historie wykraczające poza zdjęcia, czyli wielka siła fotografii ulicznej