Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik]

O efekt podwójnej ekspozycji pytaliście mnie już dłuższy czas temu. Dziś pokażę Wam jak odpowiednio dobrać zdjęcia i wymieszać warstwy, żeby osiągnąć pożądany efekt.

©JK, mod. Michał Sidoruk, styl. Agata Zabielska

©JK, mod. Michał Sidoruk, styl. Agata Zabielska

Efekt podwójnej ekspozycji pamiętam jeszcze z czasów analogowych — mój pierwszy aparat miał taką opcję, choć zawsze szkoda było mi cennych klatek na takie eksperymenty, szczególnie gdy założona była ulubiona Velvia czy Sensia.

Przy zdjęciach z tym efektem należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

— doborze zdjęć — główny motyw na jasnym tle, a zdjęcie drugoplanowe z nieodwracające wzroku
— mieszaniu zdjęć kolorowych z kolorowymi, i czarno-białych z czarno-białymi
— wyrównaniu balansu między nimi

Jeśli więc dobierzecie odpowiedni motyw, nie pozostaje nic innego jak przełączenie trybu mieszania na "ekran" i dopasowanie zdjęć, aby motywy się odpowiednio przenikały. Voila!

Zobacz również: Jak zrobić ramię 360° na kask do kamery sportowej?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Jak fotografować psy, aby pokazać ich prawdziwy charakter? [poradnik] Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak dodać kilka kilogramów na zdjęciu, czyli czemu smartfon to nie jest dobry aparat do portretów 7 powodów, dla których warto być fotografem Czy minuta wystarczy, aby nauczyć się czegoś nowego z Photoshopa? Adobe twierdzi, że tak Dlaczego czasami fotografuję za darmo? Jak sprawdzić przebieg migawki w aparacie? Powody, dlaczego warto nagrywać w 4K już teraz LEPSZA FOTOGRAFIA LEPSZY FILM Wizjer optyczny czy elektroniczny? Tak to widzimy