Stacy Kranitz najlepszym fotografem Instagrama według Time

Redakcja Time przyznała tytuł Instagram Photographer of 2015. Nagroda trafiła do Stacy Kranitz za unikatowe podejście do platformy.

Stacy Kranitz / © Stacy Kranitz - Instagram

W 2013 roku wybór Time'a padł na Davida Guttenfeldera, co było naturalnym wyborem ze względu na wielokrotne wyróżnienia oraz nagrody, które trafiły w ręce azjatyckiego szefa Associated Press. Używał on aplikacji, by dokumentować życie codzienne w Północnej Korei i natychmiast je publikować. Dzięki Instagramowi Gutterfelderowi udało się nadać rozgłos poruszanemu tematowi oraz zyskać dotrzeć do bardzo szerokiej publiczności.

Rok 2014 był szczęśliwy dla Matta Blacka – dokumentalisty, który wykorzystał Instagram do geotagowania promienia obszaru, który wówczas fotografował i tym samym nagłośnienie problemu biedy, dotykającego ten rejon.

Stacy Kranitz została wybrana, ponieważ wykorzystuje aplikację "do tego, do czego została stworzona”, Matt Black dodaje, że celem powstania Instagrama jest „naoczne doświadczanie rzeczy, jakimi są”.

Mieszkanka Kalifornii wykorzystuje Instagram do dokumentowania regionu Appalachów tworząc bardzo osobiste fotografie. Jej zainteresowanie fotografią zostało rozbudzone przez rosnącą w niej ciekawość świata. Jako dziecko fotografka miała swój mały dzienniczek, w którym zapisywała, co robią jej sąsiedzi. Kontynuowała to aż do momentu, dopóki jedno z dzieci go nie znalazło i nie upubliczniło. Początkowo dzienniczek miał być podwalinami do stworzenia scenariusza filmowego.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Kranitz zainteresowała się fotografią ze względu na jej samotnicza naturę – to dziedzina sztuki, która wzmaga poznanie samego siebie oraz nie wymaga przy tym obcowania z innymi ludźmi. Jej kariera również została dotknięta falstartem – podczas realizacji projektu dotyczącego fotografii ulicznej „zbyt agresywnie podchodziła do ludzi”, co skończyło się dla niej kontuzją.

Fotografka założyła konto na Instagramie 3 lata temu podczas jej podróży w głąb Appalachów. Instagram stał się dla niej sposobem na utrzymywanie kontaktu z bliskimi oraz był jej osobistym dziennikiem podróży.

Czułam się samotna i tęskniłam za moimi bliskimi. Chciałam pozostać w stałym kontakcie z nimi. Rozwiązanie oferowane przez Instagram wydało się być do tego idealne. Platforma jest dla mnie też swojego rodzaju szkicownikiem, notatnikiem i pamiętnikiem jednocześnie. Instagram stał się dla mnie osobistym archiwum, zbiorem myśli, nastrojów i uczuć.

Koniecznie zapoznajcie się z kontem Stacy na Instagramie.

Źródło: Time

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego „Gdy wracam na szlak czuję jak cofam się do lat dzieciństwa” - bajkowe Tatry na fotografiach Jana Danka „Souvenir d’un Futur” - tajemnicze oblicze blokowisk Paryż, jakich nie znaliście "Ta chwila może istnieć tylko na fotografii" - Lois Greenfield opowiada o fotografowaniu tancerzy Haselbladem z lat 80. Abstrakcyjna przestrzeń miejska Bejrutu Zobacz, jak połączyć sztukę kamuflażu i fotografię Odbicia Nowego Jorku w fotografiach Francoisa Van Bastelaera Klasyczne portrety w twórczości Maćka Leśniaka Seria „World of Photography” z 1985 roku dostępna na YouTube Zobaczcie jak odpoczywają owoce podczas upalnych dni w Madrycie Znamy zwycięzców Black & White Spider Awards. Marek Lapis wielokrotnie wyróżniony Pełne ekspresji psie portrety autorstwa Anne Geier Nicholas Chorier i jego fotograficzny świat z poziomu latawca Dave Sandford tworzy górskie krajobrazy z fal w projekcie „Liquid Mountains" Na to jedno niesamowite ujęcie fotograf czekał 6 lat i wykonał 720 tys. prób Jonny Armstrong fotografuje zwierzęta, kiedy najmniej się tego spodziewają Sesja portretowa na tle burz i tornada? Benjamin Von Wong zrobił to bez problemu Sztuka surferska - zobacz podwójne ekspozycje Aarona Checkwooda Najpopularnieszje zdjęcia Flickr 2015 roku. Polacy wśród wyróżnionych

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego