20 tekstów najchętniej czytanych w 2015 roku

20 tekstów najchętniej czytanych w 2015 roku

20 tekstów najchętniej czytanych w 2015 roku
Redakcja Fotoblogia.pl
31.12.2015 13:12, aktualizacja: 26.07.2022 19:21

300 tys. naszych czytelników przez cały rok zagłosowało swoimi klikami na najchętniej odwiedzane i czytane teksty 2015 roku. Cieszymy się, że w tym ciekawym i zróżnicowanym zestawieniu zdecydowanie dominują materiał długie, autorskie, nad którymi spędziliśmy mnóstwo czasu i pracy. Możecie być pewni, że takich materiałów będzie jeszcze więcej w 2016 roku.

#20: RAW kontra JPG - co powinienem wybrać? [poradnik]

Obraz

Zaczynając swoją przygodę z fotografią nie każdy wie który format zapisu powinien wybrać. Dzisiaj pokażę Wam różnicę między nimi, a także doradzę kiedy powinniśmy wybrać RAW, a kiedy JPG.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#19: Kiedy fotografia ślubna się opłaca?

Obraz

Sprawy finansów w naszej branży zawsze budzą wielkie emocje i często nie są naszym zdaniem do końca jasne i zrozumiałe. Niewielu z fotografów prowadzi prawdziwie dochodowy biznes. Jesteśmy także przedsiębiorcami więc dziś porozmawiajmy otwarcie o tym kiedy nasza praca się opłaca.

  • Autor: Kasia & Jacek Siwko

#18: Nikon D7200 - ewolucja w klasie średniej [wideotest]

Nikon D7200 to najnowsza lustrzanka najwyższej serii Nikona, z matrycą w formacie DX. Czy niewielkie zmiany w stosunku do poprzednika to sprawdzona metoda, a może brak pomysłu na coś nowego? Sprawdzamy.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

THE LAB: DECOY | 6 Photographers 1 Man - A Portrait Photography Session With A Twist

Wyobraźcie sobie sytuację – dostajecie zlecenie na sfotografowanie konkretnej osoby, dostajecie informację kim jest, co robi. Podobne zadanie zostaje powierzone kilku innym fotografom. Na końcu musicie skonfrontować efekty Waszej pracy. Zobaczcie, jak różne spojrzenia na jedną osobę mogą wpłynąć na efekt końcowy.

  • Autor: Marcin Watemborski

#16: Sigma 24-35 mm f/2 Art - czy jest w stanie zastąpić trzy stałki? [recenzja]

Obraz

Na rynku obiektywów w ostatnim czasie dzieje się naprawdę dużo. Dziś produkty niezależnych producentów nie są już traktowane jak tańsze, ale gorsze odpowiedniki szkieł producentów aparatów. Sigma bardzo mocno weszła na rynek z linią ART, co postawiło grubą kreskę nad burzliwą historią. Obiektywy tej linii są bardzo cenione przez użytkowników, w tym przeze mnie.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#15: Olympus OM-D E-M10 Mark II - dobry krok naprzód [test]

Obraz

Półtora roku po premierze pierwszego wcielenia najtańszego OM-D, na rynek wchodzi odświeżony model OM-D E-M10 Mark II. Czy poczynione zmiany pozwolą utrzymać wysoką pozycję na rynku?

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#14: Z lampą w plener - od czego zacząć? [poradnik]

Obraz

Kiedy opanujemy już fotografię, w której wykorzystujemy światło zastane, większość z nas, fotografów, ciągnie do błyskania w plenerze. W dzisiejszym poradniku wprowadzę Was do tego świata.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#13: Sony A7 II - pełna stabilizacja wysokiej jakości [test]

Obraz

Sony A7 II z 5-osiowym systemem stabilizacji pełnoklatkowej matrycy to bardziej dojrzały, przemyślany i uniwersalny aparat, niż jego poprzednik. Czy to wystarczy, aby sięgnąć po tytuł najlepszego bezlusterkowca na rynku i skutecznie konkurować z profesjonalnymi lustrzankami?

  • Autor: Krzysztof Basel

#12: Olympus OM-D E-M5 Mark II – dojrzały rozwój w dobrym stylu [test]

Obraz

Jak z matrycy o rozdzielczości 16 Mpix otrzymać aż 64-megapikselowe fotografie? To tylko jedna z kilku istotnych, nowych funkcji, które sprawdziliśmy w bezlusterkowcu Olympus OM-D E-M5 Mark II.

  • Autor: Krzysztof Basel

#11: Tajskie podróże lustrzanki Nikon D5500 [test]

Obraz

Nikon D5500 to kolejny przedstawiciel popularnej serii lustrzanek cyfrowych dla entuzjastów. Czy brak rewolucyjnych zmian, ale drobne usprawnienia wystarczą, aby aparat sprostał konkurencji?

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#10: Jak sfotografować zaćmienie Superksiężyca? Wszystko co musisz wiedzieć na 28 września [poradnik]

Obraz

28 września 2015 roku mieliśmy okazję obserwować i oczywiście fotografować całkowite zaćmienie Księżyca. To niepowtarzalne zjawisko ma miejsce, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc będą się znajdować prawie w linii prostej. Co więcej, w tym czasie będziemy mogli podziwiać Superksiężyc. Kolejna taka okazja będzie dopiero w 2033 roku. Dzięki temu poradnikowi można było się dobrze się przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

  • Autor: Piotr Potępa

#9: Biegnący w deszczu. Historia pewnego zdjęcia

Obraz

W pracy fotografa jest cala masa niewiadomych, które determinują finalny efekt. Historia powstania powyższego zdjecia jest tego świetnym przykładem. Z pomocą przychodzi ulewa, mowa ciała, zatrzymujące się w oddali auto. Pozostaje jeszcze talent i gotowe. Zdjęcie Mikołaja Nowackiego zrobione w Nowym Jorku zostalo docenione na prestiżowych konkursach fotograficznych, w tym na Sony World Photography Organization, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic oraz BZWBK PRESS PHOTO. To zdjęcie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją dynamikę i uniwersalność, ale jest początkiem pewnej historii.

  • Autor: Paweł Łączny

#8: Sony Xperia Z5 - zdjęcia testowe, test szumów i porównanie z iPhonem 6

Obraz

W trakcie targów IFA 2015 w Berlinie mieliśmy okazję przez chwilę sprawdzić fotograficzne możliwości flagowego, nowego smartfona Sony Xperia Z5. A te są całkiem spore, jak na smartfona: 23-megapikselowa matryca Exmor RS z przesłoną f/2.0, 5-krotny bezstratny zoom, nowa stabilizacja obrazu, szybki hybrydowy autofocus (0,03 sekundy) oraz ISO 12800 i nagrywanie filmów 4K.

  • Autor: Krzysztof Basel

#7: Jak fotografować Perseidy? [poradnik]

Obraz

W okolicach połowy sierpnia wiele osób zastanawia się „jak sfotografować Perseidy", czyli roje spadających meteorów. W tym roku w Polsce najwięcej Perseidów można było zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Już na początku tego miesiąca tłumaczyliśmy czym są Perseidy, jak i gdzie je obserwować i przede wszystkim w jaki sposób je fotografować.

  • Autor: Piotr Potępa

#6: Canon Powershot G7X - jak sprawdzi się duża matryca w małym kompakcie? [test]

Obraz

Canon PowerShot G7X to kieszonkowy aparat kompaktowy premium wyposażony w dość dużą matrycę o przekątnej 1 cala. Poza tym G7X ma jasny obiektyw z uniwersalnym zoomem i programowalną tarczę wokół obiektywu. Czy to wystarczy, żeby konkurować z Sony RX100 III i najlepszymi smartfonami?

  • Autor: Marcin Falana

#5: Trójkąt ekspozycji w fotografii - jak go rozumieć? [poradnik]

Obraz

Trójkąt ekspozycji to pojęcie opisujące zależność między poszczególnymi parametrami - czasem ekspozycji, przysłoną i czułością ISO. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

  • **Autor:**Jakub Kaźmierczyk

#4: Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu

Obraz
© © Jono Rotman / www.jonorotman.com

Nowa Zelandia jest bardziej znana z malowniczych scenerii do Władcy Pierścieni niż z działalności gangów. Jono Rotman postanowił sportretować ciemną stronę tego kraju, czyli członków największego gangu.

  • Autor: Marcin Falana

#3: Nikon Coolpix P900 - podręczny superzoom z ogniskową 2000 mm [test]

Obraz

Nikon Coolpix P900 to ultrazoom, który wytycza nowe standardy, oferując jako pierwszy aż 83-krotne przybliżenie optyczne.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#2: Canon EOS 6D kontra 7D Mark II - który aparat powinienem wybrać?

Obraz

Canon EOS 6D i 7D Mark II są skrajnie różne, ale łączy je przede wszystkim cena. Postanowiliśmy przeprowadzić dla Was kilka prostych testów, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk

#1: Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik]

Obraz

Każdy początkujący fotograf zaczyna swoją przygodę od tzw. programu zielonego, czyli pełnej automatyki, gdzie zmuszony jest jedynie do ustawienia odpowiedniego kadru. Jednak chcąc zagłębić się w mnogość ustawień, które znajdziemy w niemal każdym aparacie, nie obejdzie się bez przejścia przez tytułowe tryby kreatywne P, A, S, M.

  • Autor: Jakub Kaźmierczyk
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)