Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce

Gdy wielka firma chce kupić Twój dom aby wybudować w tym miejscu pole golfowe, na pewno nie pałasz do nich bezgraniczną sympatią. Sportretowani na fotografiach Alice Bruce mieszkańcy szkockiego Menie, również nie byli zachwyceni tym pomysłem.

Mike & Sheila Forbes: Mill of Menie, sierpień 2010.
Odwołuje się do ‘American Gothic’ Granta Wooda z 1930.

Nadal trwający projekt Menie, rozpoczął się już w 2010 roku. Wtedy to Alicia Bruce nawiązała bliższe relacje z mieszkańcami południowo-wschodniego wybrzeża. Wybierając jako formę przekazu alegorie z malarstwa, chciała przekazać oblicze konfliktu w jakim znajdują się mieszkańcy Menie. Miejscowa ludność stanęła w obliczu sytuacji, która waży na ich całym życiu – sprzedaży domów pod pole golfowe firmy Trump International.

Molly Forbes, Paradise, 2010.
Odnosi się do ‘To Pastures New’ Jamesa Guthrie, 1883.

Będąc zakorzenionym w danym miejscu, mieszkając tam całe życie, wizja zmiany otoczenia nie ucieszyłaby nikogo.
Alicia poprosiła mieszkańców aby wybrali obrazy z kolekcji miejscowej galerii sztuki – Aberdeen Art Gallery, które ich zdaniem najbardziej odzwierciedlają konflikt ich dziedzictwa i obecnej sytuacji.

David Milne: Hermit Point, sierpień 2010.
Odnosi się do The Mower, Arthura Hughes z 1865

Alicia Bruce często korzysta z tematów, które odnajduje w malarstwie, nadaje im nowe znaczenie osadzone w pierwotnym przekazie. Prace Alice, dzięki wykorzystaniu alegorii z malarstwa, stały się nośnikiem przekazu nie tylko kulturowego, lecz również politycznego, który w swojej formie staje się ponadczasowy. Poprzez wybór, Alice w subtelny sposób zakorzenia portret mieszkańców Menie w lokalnej kulturze, a ich tematyka pomaga artystce oddać ducha miejsca i lokalne nastroje.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

John Munro, Leyton Cottage, 2010
Nawiązuje do Nighfall, portertu Georga Mackaya Browna, namalowanego przez Erika Hoffmana w 1988.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów Damaszek tuż przed wybuchem Arabskiej Wiosny. Zdjęcia Filipa Klimaszewskiego

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year