Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce

Gdy wielka firma chce kupić Twój dom aby wybudować w tym miejscu pole golfowe, na pewno nie pałasz do nich bezgraniczną sympatią. Sportretowani na fotografiach Alice Bruce mieszkańcy szkockiego Menie, również nie byli zachwyceni tym pomysłem.

Mike & Sheila Forbes: Mill of Menie, sierpień 2010.
Odwołuje się do ‘American Gothic’ Granta Wooda z 1930.

Nadal trwający projekt Menie, rozpoczął się już w 2010 roku. Wtedy to Alicia Bruce nawiązała bliższe relacje z mieszkańcami południowo-wschodniego wybrzeża. Wybierając jako formę przekazu alegorie z malarstwa, chciała przekazać oblicze konfliktu w jakim znajdują się mieszkańcy Menie. Miejscowa ludność stanęła w obliczu sytuacji, która waży na ich całym życiu – sprzedaży domów pod pole golfowe firmy Trump International.

Molly Forbes, Paradise, 2010.
Odnosi się do ‘To Pastures New’ Jamesa Guthrie, 1883.

Będąc zakorzenionym w danym miejscu, mieszkając tam całe życie, wizja zmiany otoczenia nie ucieszyłaby nikogo.
Alicia poprosiła mieszkańców aby wybrali obrazy z kolekcji miejscowej galerii sztuki – Aberdeen Art Gallery, które ich zdaniem najbardziej odzwierciedlają konflikt ich dziedzictwa i obecnej sytuacji.

David Milne: Hermit Point, sierpień 2010.
Odnosi się do The Mower, Arthura Hughes z 1865

Alicia Bruce często korzysta z tematów, które odnajduje w malarstwie, nadaje im nowe znaczenie osadzone w pierwotnym przekazie. Prace Alice, dzięki wykorzystaniu alegorii z malarstwa, stały się nośnikiem przekazu nie tylko kulturowego, lecz również politycznego, który w swojej formie staje się ponadczasowy. Poprzez wybór, Alice w subtelny sposób zakorzenia portret mieszkańców Menie w lokalnej kulturze, a ich tematyka pomaga artystce oddać ducha miejsca i lokalne nastroje.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

John Munro, Leyton Cottage, 2010
Nawiązuje do Nighfall, portertu Georga Mackaya Browna, namalowanego przez Erika Hoffmana w 1988.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów

Popularne w tym tygodniu:

Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Diane Özdama tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Dwóch Polaków wśród zwycięzców prestiżowego konkursu Magnum Photography Awards 2017 Zdjęcia sprzed 100 lat pokazują, jak wyglądała Antarktyda przed postępującym ociepleniem klimatu