Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce

Gdy wielka firma chce kupić Twój dom aby wybudować w tym miejscu pole golfowe, na pewno nie pałasz do nich bezgraniczną sympatią. Sportretowani na fotografiach Alice Bruce mieszkańcy szkockiego Menie, również nie byli zachwyceni tym pomysłem.

Mike & Sheila Forbes: Mill of Menie, sierpień 2010.
Odwołuje się do ‘American Gothic’ Granta Wooda z 1930.

Nadal trwający projekt Menie, rozpoczął się już w 2010 roku. Wtedy to Alicia Bruce nawiązała bliższe relacje z mieszkańcami południowo-wschodniego wybrzeża. Wybierając jako formę przekazu alegorie z malarstwa, chciała przekazać oblicze konfliktu w jakim znajdują się mieszkańcy Menie. Miejscowa ludność stanęła w obliczu sytuacji, która waży na ich całym życiu – sprzedaży domów pod pole golfowe firmy Trump International.

Molly Forbes, Paradise, 2010.
Odnosi się do ‘To Pastures New’ Jamesa Guthrie, 1883.

Będąc zakorzenionym w danym miejscu, mieszkając tam całe życie, wizja zmiany otoczenia nie ucieszyłaby nikogo.
Alicia poprosiła mieszkańców aby wybrali obrazy z kolekcji miejscowej galerii sztuki – Aberdeen Art Gallery, które ich zdaniem najbardziej odzwierciedlają konflikt ich dziedzictwa i obecnej sytuacji.

David Milne: Hermit Point, sierpień 2010.
Odnosi się do The Mower, Arthura Hughes z 1865

Alicia Bruce często korzysta z tematów, które odnajduje w malarstwie, nadaje im nowe znaczenie osadzone w pierwotnym przekazie. Prace Alice, dzięki wykorzystaniu alegorii z malarstwa, stały się nośnikiem przekazu nie tylko kulturowego, lecz również politycznego, który w swojej formie staje się ponadczasowy. Poprzez wybór, Alice w subtelny sposób zakorzenia portret mieszkańców Menie w lokalnej kulturze, a ich tematyka pomaga artystce oddać ducha miejsca i lokalne nastroje.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

John Munro, Leyton Cottage, 2010
Nawiązuje do Nighfall, portertu Georga Mackaya Browna, namalowanego przez Erika Hoffmana w 1988.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Ravshaniya – artystka, która poderwała przedmioty do lotu W świecie jedzenia. Wielkie przygody mini-bohaterów

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno