„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach

Charlie Hamilton James, fotograf dzikiej natury, opowiada o swoim spojrzeniu na sępy - najszybciej wymierającej rodziny ptaków w historii. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia na temat tych fascynujących ptaków.

National Geographic stworzyło 3-minutowy filmik, w którym fotograf – Charlie Hamilton James – dyskutuje o swoich zdjęciach sępów – jednej z najszybciej wymierającej rodzinie ptaków w historii. James nazywa to zjawisko „zapomnianą katastrofą środowiskową świata”

Kocham sępy. I to nie tylko przez to, że są charyzmatyczne, inteligentne i fizycznie zadziwiające. Nie. Kocham je również w naprawdę chory sposób. To, co robią podczas jedzenia truchłą jest niesamowite. Cudownie się na to patrzy.

Charlie fotografował sępy na terenie Republiki Południowej Afryki. Robił to z różnych perspektyw – nawet w środku szczątków zwierzęcia, by uwiecznić sposób w jaki ptaki jedzą. Podczas robienia zdjęć zainteresował się mocniej tym gatunkiem, który jest sprzedawany na rynkach całego świata.

Sępy są antybohaterami, ponieważ są brzydkie, agresywne i mają dziwny zwyczaj żywienia się szczątkami innych zwierząt, ale są również najszybciej wymierającą rodziną ptaków w historii. Jest to powodem, dla którego James postanowił zainteresować się tym gatunkiem.

Lwy, słonie oraz nosorożce są poważnie zagrożone, ale sępy bardziej. Ze względu na swoje upodobania i to, jak są postrzegane są pomijane w licznych publikacjach oraz opiece. Ludzie zapominają jak ważną rolę pełnią w ekosystemie jako nekrofagi – żywe organizmy odżywające się padliną.

Zobacz również: Oto fotografie natury, która nie przestaje zachwycać

Dla fotografa te zwierzęta maja specjalne miejsce w sercu. Przypomina on, że potrzebujemy ich bardziej, niż nam się wydaje. Poświęcił on na te rozważania cały artykuł w Nat Geo, wzbogacony o liczne zdjęcia jego autorstwa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku Ultra szeroki, jasny zoom już niedługo na rynku - Tokina prezentuje AT-X PRO SD 14-20mm f/2 (IF) DX Wyciekły pierwsze zdjęcia Fujifilm X-Pro 2 Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm „Z ojca na syna” - prezentujemy Wam kalendarz Lavazza 2016 Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" nagrane analogowo – czy nadchodzi czas odrodzenia Kodaka? Nowy Adobe Lightroom 2.1 jest już dostepny dla urządzeń z iOS LensCulture Visual Storytelling Awards 2015 – Agnieszka Sosnowska nagrodzona

Popularne w tym tygodniu:

Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego