Dlaczego DxO nie testuje matryc X-Trans?

Patrząc na dane w bazie DxOMark nie trudno zauważyć, że brakuje tam aparatów Fujifilm. Od momentu, gdy japońska firma zaprezentowała w 2012 roku matryce X-Trans, DxOMark nie testuje ich osiągów.

Fujifilm X-Pro2

Fujifilm X-Pro2 (© MF)

Najfajniejsze aparaty Fujifilm z ostatnich lat zaczynając od X-Pro1, a kończąc na najnowszym X-Pro2, nie dają się zbadać oprogramowaniem DxOMark, ponieważ mają inną budowę od tradycyjnych matryc Bayera.

Matryca Bayera, X-Trans

Matryce X-Trans różnią się sposobem ułożenia kolorów. Zamiast standardowego układu Bayera matryce X-Trans charakteryzują się większym stopniem losowości, dzięki czemu nie trzeba stosować filtra dolnoprzepustowego między matrycą i obiektywem. Inny układ pikseli pozwala na redukcję zjawiska mory, dzięki czemu matryce X-Trans pozwalają uzyskać lepszą rozdzielczość z tej samej liczby pikseli, co widać w ziarnie i szczegółowości obrazów.

Układ z filtrem dolnoprzepustowym oraz bez

Budowa matryc X-Trans jest właśnie powodem dlaczego DxOMark nie testuje ich osiągów, po prostu nie mają czym ich zmierzyć.

„Nie mierzymy matryc X-Trans ze względu na ich specyficzną technologię. Potrzebowalibyśmy bardzo dużo czasu, żeby dostosować nasze protokoły do takiego czujnika i nie mieliśmy okazji tego zrobić. To trochę zagadnienie techniczne: matryce X-Trans nie współpracują z urządzeniami, które odczytują dane z matryc Bayera. To oznacza, że musielibysmy stworzyć specjalny czytnik do plików RAW i wprowadzić mnóstwo zmian do naszych protokołów.” - tłumaczy rzecznik DxO portalowi Petapixel.

Wszystkie pomiary DxOMark na plikach RAW zostały zaprojektowane dla matryc z klasycznym układem Bayera, więc aparaty z matrycami X-Trans nie są testowane przez DxoMark od trzech lat. Nie wiadomo czy to się zmieni, więc jeżeli jesteście ciekawi jak sprawdza się nowy X-Trans np. w modelu X-Pro2 musicie polegać na analizie zdjęć testowych i przykładowych.

Fujifilm X-Pro2 — współczesny dalmierz w naszych rękach

X-Pro2 to nowy flagowy aparat Fujifilm, który przypomina klasyczne aparaty dalmierzowe. Fujifilm X-Pro2 oferuje także kilka nowych, bardzo ciekawych…

Zobacz również: Jak samemu wykonać stylową ramkę na instaxy? [zrób to sam]

Źródło: Petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Bruce Gilden „Face" - fascynująca, ale trudna lektura dla fanów fotografii Chłopiec z aparatem zamiast głowy Przyszłość jest bliżej niż myślicie – oto Eyeborg, człowiek z kamerą zamiast oka Właściciel uwiecznia przygody psa podczas wspaniałych podróży Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wygląda projekcja "Nienawistnej ósemki" na taśmie 70 mm Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Jak działa mechanizm lustra w nowych Canonach? Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć Powietrzne malowanie światłem z... drona Automatyzacja w fotografii, czyli nowy poziom malowania światłem Firma Canon stworzyła piękną miniaturkę modelu EOS 5DS z dwoma obiektywami Nieszczęśliwe wypadki aparatów: Sony w lawie Fotografowanie w Internecie kontra rzeczywistość Ewolucja aparatów wyjaśniona w 11 portretach BBC fotografuje i nagrywa filmy... sztucznym pingwinem Oto pomysł jak połączyć fotograficzną teorię z praktyką Zobacz kolorowe zdjęcia Paryża sprzed 100 lat "Jesteś piękna", czyli projekt socjologiczny Shei Glover

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie co było na rolce