Targ ekscentryczności, czyli paryscy kramarze w obiektywie

Sprzedawca przedziwnych różności, kolekcjoner drewnianych zabawek, ekscentryczna starsza dama sprzedająca ręcznie zdobione meble. To tylko nieliczni ze stałych kramarzy paryskiego targu Marché aux Puces de Saint-Ouen, który ze swą sławą zawitał nawet do filmu Woody’ego Allen’a "O północy w Paryżu"

© Andrew Kovalev / www.behance.net/ckovalev

Znajdujący się na obrzeżach Paryża pchli targ Saint-Ouen to prawdziwa skarbnica wszelkiego dobra, antyków, mebli i rozmaitych kuriozów. Ten targ staroci, czyli brocante, przyciąga ok. 12 milionów turystów rocznie, którzy często traktują go jako swego rodzaju muzeum.

François-Michel
Specjalizacja: przedmioty dekoracyjne
Na targu: od kilku lat
Poprzednie zajęcie: dekorator wnętrz i projektant dla dużych marek
 François-Michel podobno ma szósty zmysł. Potrafi zerwać się nagle z miejsca i pojechać w odległe miejsce po jakiś przedmiot, który wygląda jakby tam na niego czekał aby ten dał mu drugie życie.
Pasją FM jest odrestaurowywanie starych, często zapomnianych przedmiotów którym daje nowe kolory i kształty.

Oficjalnie otwarty w 1885 roku stał się jednym z największych targów świata. Paryski Saint-Ouen to, tak naprawdę 14 mniejszych bazarów przyklejonych do siebie, jak dzielnice miasta. Każdy o innej specjalności, charakterze i atmosferze.Na Marché Malik znajdziemy ubrania, na Marché Antica – antyki, a Marché Dauphine, otwartym dopiero w 1991 roku — książki i elektronikę.

Lily
Specjalizacja: art deco
Na targu: od bardzo dawna
Poprzednie zajęcie: sekretarka

 Gdy Lily zaczynała antyki były niesłychanie popularne. Jej własne zamiłowanie do przedmiotów z duszą najprawdopodobniej odziedziczyła po dziadku który był kolekcjonerem.

Paryski fotograf Andrew Kovalev w fenomenalny sposób sportretował paryskich kramarzy. Chcąc pokazać charakter tego miejsca i jego złożoną strukturę, w której mnóstwo osobnych elementów tworzy spójną całość, idealnie oddał ducha Saint-Ouen.

W plątaninie uliczek i straganów ponoć odnajdziemy wszystko. Od dziwnych specyfików, po antyczne meble i unikatowe winyle.

Antoine
Specjalizacja: przedmioty w stylu industrialnym
Na targu: od 8 lat
Poprzednie zajęcie: nauczyciel, rzeźbiarz

 Matka Antoine, wraz z Gillesem Oudin sprawiła, że styl industrialny stał sie populanyr. Przemysłowe lampy, metalowe krzesła - to oni sprawili, że ludzie zaczeli je zauważać.

Każdy bazar znajduje się pod zadaszeniem, więc pogoda niestraszna kupującym i zwiedzającym, gdyż Saint-Ouen stał się również swego rodzaju muzeum.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Alain
Specjalizacja: gabinet osobliwości
Na targu: od 40 lat
Poprzednie zajęcie: inżynier

 „Jeśli coś jest pomysłowe – może zostać sprzedane. Jeśli jest bezsensowne – zostaje u mnie”. Alain mówi, że tylko obiekty, które wzbudzają zainteresowanie i zaintrygują kupca trafią do jego domu. NIkt nie spojrzy na przedmiot produkowany w milionie kopii, ktory można znaleźć w każdym domu.

Saint-Ouen jest ogromnym organizmem społecznym, ludzi którzy są prawdziwymi pasjonatami tego co robią. Oddają się swojemu zajęciu całą duszą i wydają się być naprawdę szczęśliwi.

Michel
Specjalizacja: meble przemysłowe, osobliwości
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: sprzedawca

Koń, przy którym stoi Michel, był niegdyś używany jako manekin. Prezentowano na nim ekwipunek na sprzedaż i rodzaje bagażu.
Henri
Specjalizacja: stare zabawki i przedmioty z wesołych miasteczek
Na targu: od 39 lat
Poprzednie zajęcie: służba wojskowa w Afryce, agent nieruchomości
Mathias
Specjalizacja: zachowanie równowagi pomiędzy popytem a dobrym smakiem
Na targu: 1,5 roku
Poprzednie zajęcie: student prawa, sprzedawca
Simone
Specjalizacja: malarstwo i meble XIX wieku
Na targu: 4 lat
Poprzednie zajęcie: nauczyciel literatury
Paul
Specjalizacja: brazylijskie meble z lat 50. i 60.
Na targu: dokładnie 1 rok
Poprzednie zajęcie: studia prawnicze, konsultant modowy
Franck & Louise
Specjalizacja: XX wiek
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: Louise: wokalista, sprzedawczyni instrumentów muzycznych; Franck: antykwariusz
Marie
Specjalizacja: styl shabby chic
Na targu: od 7 lat
Poprzednie zajęcie: farmacja, laborantka
Michel
Specjalizacja: zamsz i malowane meble
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: monter silników lotniczych
Edward
Specjalizacja: sztuka afrykańska, Louisa Stettnera
Na targu: od 52 lat
Poprzednie zajęcie: żadne
Grace
Specjalizacja: po trochu wszystkiego
Na targu: od 5 lat
Poprzednie zajęcie: studentka dekoracji wnętrz, malarstwa i rzeźby w Seulu i Paryżu; niezależny fotograf
Michel
Specjalizacja: szuflady oraz meble turystyczne z lat 1850-1930
Na targu: od 32 lat
Poprzednie zajęcie: prawnik, starożytne języki
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Anita Andrzejewska. Z aparatem w podróży Kultura jedzenia śmieciowego w rozmiarze XXL Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m

Popularne w tym tygodniu:

Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Jak wyglądała powojenna Warszawa w zachodniej prasie? Unikalne, nieznane zdjęcia stolicy Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Szymon Barylski przez miesiąc fotografował obóz dla uchodźców między Grecją, a Macedonią Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie? Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Zobacz najlepsze zdjęcia nocnego nieba w konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year 2017 Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Retusz, zbawienna brzydota i przeklęte piękno