Targ ekscentryczności, czyli paryscy kramarze w obiektywie

Sprzedawca przedziwnych różności, kolekcjoner drewnianych zabawek, ekscentryczna starsza dama sprzedająca ręcznie zdobione meble. To tylko nieliczni ze stałych kramarzy paryskiego targu Marché aux Puces de Saint-Ouen, który ze swą sławą zawitał nawet do filmu Woody’ego Allen’a "O północy w Paryżu"

© Andrew Kovalev / www.behance.net/ckovalev

Znajdujący się na obrzeżach Paryża pchli targ Saint-Ouen to prawdziwa skarbnica wszelkiego dobra, antyków, mebli i rozmaitych kuriozów. Ten targ staroci, czyli brocante, przyciąga ok. 12 milionów turystów rocznie, którzy często traktują go jako swego rodzaju muzeum.

François-Michel
Specjalizacja: przedmioty dekoracyjne
Na targu: od kilku lat
Poprzednie zajęcie: dekorator wnętrz i projektant dla dużych marek
 François-Michel podobno ma szósty zmysł. Potrafi zerwać się nagle z miejsca i pojechać w odległe miejsce po jakiś przedmiot, który wygląda jakby tam na niego czekał aby ten dał mu drugie życie.
Pasją FM jest odrestaurowywanie starych, często zapomnianych przedmiotów którym daje nowe kolory i kształty.

Oficjalnie otwarty w 1885 roku stał się jednym z największych targów świata. Paryski Saint-Ouen to, tak naprawdę 14 mniejszych bazarów przyklejonych do siebie, jak dzielnice miasta. Każdy o innej specjalności, charakterze i atmosferze.Na Marché Malik znajdziemy ubrania, na Marché Antica – antyki, a Marché Dauphine, otwartym dopiero w 1991 roku — książki i elektronikę.

Lily
Specjalizacja: art deco
Na targu: od bardzo dawna
Poprzednie zajęcie: sekretarka

 Gdy Lily zaczynała antyki były niesłychanie popularne. Jej własne zamiłowanie do przedmiotów z duszą najprawdopodobniej odziedziczyła po dziadku który był kolekcjonerem.

Paryski fotograf Andrew Kovalev w fenomenalny sposób sportretował paryskich kramarzy. Chcąc pokazać charakter tego miejsca i jego złożoną strukturę, w której mnóstwo osobnych elementów tworzy spójną całość, idealnie oddał ducha Saint-Ouen.

W plątaninie uliczek i straganów ponoć odnajdziemy wszystko. Od dziwnych specyfików, po antyczne meble i unikatowe winyle.

Antoine
Specjalizacja: przedmioty w stylu industrialnym
Na targu: od 8 lat
Poprzednie zajęcie: nauczyciel, rzeźbiarz

 Matka Antoine, wraz z Gillesem Oudin sprawiła, że styl industrialny stał sie populanyr. Przemysłowe lampy, metalowe krzesła - to oni sprawili, że ludzie zaczeli je zauważać.

Każdy bazar znajduje się pod zadaszeniem, więc pogoda niestraszna kupującym i zwiedzającym, gdyż Saint-Ouen stał się również swego rodzaju muzeum.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Alain
Specjalizacja: gabinet osobliwości
Na targu: od 40 lat
Poprzednie zajęcie: inżynier

 „Jeśli coś jest pomysłowe – może zostać sprzedane. Jeśli jest bezsensowne – zostaje u mnie”. Alain mówi, że tylko obiekty, które wzbudzają zainteresowanie i zaintrygują kupca trafią do jego domu. NIkt nie spojrzy na przedmiot produkowany w milionie kopii, ktory można znaleźć w każdym domu.

Saint-Ouen jest ogromnym organizmem społecznym, ludzi którzy są prawdziwymi pasjonatami tego co robią. Oddają się swojemu zajęciu całą duszą i wydają się być naprawdę szczęśliwi.

Michel
Specjalizacja: meble przemysłowe, osobliwości
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: sprzedawca

Koń, przy którym stoi Michel, był niegdyś używany jako manekin. Prezentowano na nim ekwipunek na sprzedaż i rodzaje bagażu.
Henri
Specjalizacja: stare zabawki i przedmioty z wesołych miasteczek
Na targu: od 39 lat
Poprzednie zajęcie: służba wojskowa w Afryce, agent nieruchomości
Mathias
Specjalizacja: zachowanie równowagi pomiędzy popytem a dobrym smakiem
Na targu: 1,5 roku
Poprzednie zajęcie: student prawa, sprzedawca
Simone
Specjalizacja: malarstwo i meble XIX wieku
Na targu: 4 lat
Poprzednie zajęcie: nauczyciel literatury
Paul
Specjalizacja: brazylijskie meble z lat 50. i 60.
Na targu: dokładnie 1 rok
Poprzednie zajęcie: studia prawnicze, konsultant modowy
Franck & Louise
Specjalizacja: XX wiek
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: Louise: wokalista, sprzedawczyni instrumentów muzycznych; Franck: antykwariusz
Marie
Specjalizacja: styl shabby chic
Na targu: od 7 lat
Poprzednie zajęcie: farmacja, laborantka
Michel
Specjalizacja: zamsz i malowane meble
Na targu: od 15 lat
Poprzednie zajęcie: monter silników lotniczych
Edward
Specjalizacja: sztuka afrykańska, Louisa Stettnera
Na targu: od 52 lat
Poprzednie zajęcie: żadne
Grace
Specjalizacja: po trochu wszystkiego
Na targu: od 5 lat
Poprzednie zajęcie: studentka dekoracji wnętrz, malarstwa i rzeźby w Seulu i Paryżu; niezależny fotograf
Michel
Specjalizacja: szuflady oraz meble turystyczne z lat 1850-1930
Na targu: od 32 lat
Poprzednie zajęcie: prawnik, starożytne języki
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Anita Andrzejewska. Z aparatem w podróży Kultura jedzenia śmieciowego w rozmiarze XXL Alegorie z malarstwa na fotografiach Alice Bruce Ready, steady, go! Symboliczne dążenie do nowych przestrzeni życiowych Nowoczesne portrety klasycznych rzemieślników, którym grozi wyginięcie Jak powstają efekty specjalne z "Gry o Tron"? Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów Idealne ciała nagich sportowców w ESPN The Body Issue Shake it baby, czyli trochę wody dla ochłody Zdjęcia www Sieci #13, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodni Body art sfotografowane w ultrafiolecie Mieszkając na francuskiej plaży i robiąc zdjęcia Pozując wśród swoich tygodniowych…śmieci! Overview Effect - niesamowite spojrzenie na Ziemię z perspektywy Kosmosu Szczękoczułki, pancerzyki, wielkie oczka, trochę futerka. Piękne makro portrety…owadów Dziewczyny na tych zdjęciach są w interesujący sposób inne Inspirujące fotografie, które zamieniają życie w bajkowy sen fotografa Georgia Metaxas dokumentuje refleksyjne przemiany u fryzjera Przebudzenie uśpionej seksualności i proste przyjemności państwa Whitesnow Z aparatem po śmietnikach, czyli o powstawaniu fotoreportażu dla tygodnika „Polityka” Fotografia nieśmiertelna Z aparatem od kanapy do kanapy, czyli dokument o couchsurfingu Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year