Na tym dysku można zapisać 360 TB zdjęć na prawie 14 miliardów lat

Chcesz mieć pewność, że twoje dane będą bezpieczne na zawsze? Wystarczy je zapisać za pomocą lasera na kawałku kryształu.

© University of Southampton

Naukowcy z Uniwersytetu Southamton w Wielkiej Brytanii opracowali technikę zapisu danych z wykorzystaniem impulsów lasera, które zapisują je w nanostrukturze kawałków kwarcu. Impulsy lasera tworzą trzy warstwy nanokropek, każdy tylko 5 mikronów nad drugim. Zmiany w strukturze możemy odczytać za pomocą innego impulsu światła i zarejestrowaniu jego polaryzacji. Brzmi trochę jak magia ale sednem tego rozwiązana jest jego pojemność i trwałość. Kryształ pozwala na przechowanie 360 terabajtów danych przez 13,8 miliarda lat.

Zespół zapisał już w ten sposób kilka poważnych dokumentów na małych, szklanych dyskach, między innymi Deklarację Praw Człowieka, która w tej wersji może przetrwać ludzkość. Naukowcy szukają firm, które pomogą wprowadzić technologię na rynek. Na razie trudno powiedzieć czy tego typu rozwiązanie da się zastosować powszechnie. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wypalić sobie całą bibliotekę cyfrowych zdjęć na niedużym szklanym dysku parawie na zawsze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Zeiss Mirotar 1000 mm f/5.6 wystawiony na sprzedaż Ubersnap umożliwia drukowanie GIF-ów Zobaczcie krajobraz Marsa w 360 stopniach dzięki Curiosity Historia fotografii w 5 minut Smartfony z podwójnymi obiektywami standardem w 2017 roku? Bruce Gilden „Face" - fascynująca, ale trudna lektura dla fanów fotografii PicsArt ogłasza konkurs fotograficzny nawiązujący do słynnego zdjęcia w konkursie Nikona Selfie? Dlaczego nie! Zobaczcie zabawny musical o kulturze mediów społecznościowych Chłopiec z aparatem zamiast głowy Dlaczego DxO nie testuje matryc X-Trans? Przyszłość jest bliżej niż myślicie – oto Eyeborg, człowiek z kamerą zamiast oka Właściciel uwiecznia przygody psa podczas wspaniałych podróży Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wygląda projekcja "Nienawistnej ósemki" na taśmie 70 mm Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Jak działa mechanizm lustra w nowych Canonach? Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć Powietrzne malowanie światłem z... drona Automatyzacja w fotografii, czyli nowy poziom malowania światłem

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie co było na rolce