Associated Press wycofuje prace Daniela Ochoa de Olza z World Press Photo. Przyznano nową nagrodę w kategorii „Ludzie”

World Press Photo bez problemów nie byłoby tym samym konkursem. Tym razem afera dotyczy zdjęć zdobywcy trzeciej nagrody w kategorii „Ludzie” - Daniela Ochoa de Olza. Materiał pod tytułem „Ofiary paryskich ataków” został wycofany z konkursu . Jury już wybrało nowego laureata.

© Daniel Ochoa de Olza

Przedstawiciele agencji fotograficznej Associated Press uznali, że materiał de Olzy, ukazujący portrety ofiar z listopadowych ataków 2015 roku, został wysłany na konkurs przez pomyłkę. W kwestii kryteriów wejścia do konkursu, AP zakłada, że zdjęcia powinny być dystrybuowane przez ich agencję – nawiązując do polityki reprodukcji fotografii wykonanych przez inne osoby. Materiał de Olzy nigdy nie był.

Fotografie te nigdy nie były dystrybuowane przez AP, co jest naszym kryterium zgłaszania prac w konkursach, z powodu naszej polityki wykorzystywania zdjęć zrobionych przez innych. Szczerze żałuję niedogodności związanych z wycofaniem tych ośmiu zdjęć, które spowodowaliśmy World Press Photo i podejmiemy natychmiastowe kroki, aby temu zapobiec ponownie w dowolnym konkursie fotograficznym.

Santiago Lyon, wiceprzewodniczący działu fotografii w agencji Associated Press

Daniel Ochoa de Olza wygrał również w tej kategorii drugą nagrodę, za portret młodych dziewczynek z Hiszpanii, zatytułowany „La Maya Tradition”. Miejsce paryskiej serii zastąpił materiał zdobywcy czwartego miejsca – Magnusa Wennmana, pod tytułem „Where the Children Sleep”. Ten cykl prezentowaliśmy jakiś czas temu na Fotoblogia.pl.

Poniżej przedstawiamy Wam materiał Magnusa Wennmana opowiadający historię dzieci syryjskich uchodźców.

Konkurs World Press Photo co roku spotyka się z mniejszymi lub większymi problemami. Nie uważacie, że jurorzy i organizatorzy powinni przyłożyć większa wagę do kwestii zarządzania tym najbardziej prestiżowym współzawodnictwem na świecie?

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Źródło: Time.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Jakimi aparatmi powstały zwycięskie fotografie World Press Photo 2016? Natura z perspektywy, której sam nie zobaczysz. Oto najlepsze fotografie świata wykonane pod wodą Konurs „Sfotografuj wiersz – zwierszuj fotografię” odmieni Wrocław Dlaczego zdjęcie Warrena Richardsona zostało fotografią roku World Press Photo 2016? Znamy wyniki World Press Photo 2015. Oto najlepsze fotografie prasowe minionego roku 3-osiowa stabilizacja i czujniki AF na matrycy do smartfonów. Takie rzeczy to tylko w Sony Fotografowanie telefonem może być sztuką – poznajcie zwycięzców Mobile Photography Awards 2015 10. urodziny Domu Spotkań z Historią i wystawa fotograficzna Uwaga na ostatnią aktualizację Creative Cloud dla Mac Google zamyka Picasę na rzecz Google Photos Instagram planuje wprowadzenie znaczącej aktualizacji. Co będzie następne? Warsztaty Camera Adventure z Jackiem Boneckim Nagrodzone prace w konkursie LensCulture Exposure Awards 2015. Dominika Gęsicka wśród finalistów Aktualizacja oprogramowania do wersji 4.00 w Fujifilm X-E2 zmienia go w X-E2S Aktualizacja Instagrama pozwala na prowadzenie jednocześnie wielu kont Zobacz zdjęcia, które wygrały w National Geographic Kids Photo Contest 2015 Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.02.2016 - 15.03.2016 Znamy wyróżnionych w Sony World Photography Awards 2016 za wybitny wkład w fotografię Czy na tyle nowego iPhone'a znajdziemy 2 aparaty? 16-letni syn Davida Beckhama odpowiedzialny za nową kampanię Burberry Nikon przyznał nagrodę nieudolnie przerobionemu zdjęciu. Internauci pokazali na co ich stać Jeśli kochacie pandy, ta Leica jest dla was

Popularne w tym tygodniu:

Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Najbardziej znany portret Alberta Einsteina sprzedany za grube pieniądze Leica idzie pod młotek. Czy Zeiss zostanie posiadaczem 45 proc. udziałów legendarnej marki? Pracownicy Bowensa nie dostaną wynagrodzenia za sierpień, muszą pracować za darmo GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie