Widzieć, nie widząc – historia niewidomego fotografa

Fotografia działa na nasz zmysł wzroku. Nie sposób wyczuć co się na niej znajduje za pomocą dotyku, ani węchu. Jednak niewidomy fotograf Brenden Borrellini fotografuje i „ogląda” później swoje prace.

Jedno ze zdjęć, które wykonał Brenden.

Jedno ze zdjęć, które wykonał Brenden. (© Brenden Borrellini)

Podnosząc do oczu aparat spodziewamy się co zobaczymy w wizjerze i jak będzie wyglądało nasze zdjęcie. Brenden Borrellini, australijski artysta jest zupełnie niewidomy, jednak nie przeszkadza mu to zgłębiać tajników fotografii.

Brenden urodził się z poważną wadą słuchu i wzroku – prawie w ogóle nie słyszał, a wraz z upływem lat zaczął również stopniowa tracić wzrok co sprawiło, że dzisiaj jest zupełnie niewidomy. Jednak jego niepełnosprawność w ogóle nie przeszkodziła mu udzielać się artystycznie. W 1989 roku uzyskał nawet tytuł Młodego Australijczyka Roku.

Gdy Brenden spotkał na swoje drodze dyrektora artystycznego Crossroad Arts, Steve’a Mayer-Miller’a jego postrzeganie sztuki wiele zyskało. Crossroad Arts to lokalna organizacja, która umożliwia niepełnosprawnym osobom rozwijanie swoich pasji, wspiera je i w miarę możliwości oferuje środki i urządzenia ułatwiające im pracę artystyczną.

Aby zrobić zdjęcie Brenden potrzebuje wsparcia swoich przyjaciół z organizacji, którzy „rysując” i „pisząc” dotykiem na jego dłoni, opisują przestrzeń dookoła i co za chwilę będą robić, np. że wejdą na kamienie lub w wysoką trawę. Niewidomy fotograf aby zrobić zdjęcie podnosi swój aparat do czoła, zamiast do oka, aby skierować go w pożądanym kierunku i ustabilizować. Brenden funkcje aparatu poznał za pomocą dotyku, odkrywając poszczególne przyciski i pokrętła.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Aby Brenden mógł obejrzeć, a raczej poczuć swoje zdjęcie, jego praca zostaje przetworzona przez specjalny rodzaj drukarki, która odtwarza wykonaną przez niego fotografię w formie przestrzennej. Dzięki takiemu wydrukowi Brenden może poznać swoją pracę, wyczuć załamania terenu i postaci, które uchwycił na zdjęciu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Wystartowała 4. edycja konkursu Leica Street Photo Zdjęcie rodzinne z piorunem w tle. Zobaczcie, jak powstało Zdjęcia www Sieci #14, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia O zdrowie trzeba zabiegać - startuje konkurs fotograficzny PZU VIII Fotospacer po zaułkach Śródmieścia Południowego 1. edycja Warsztatów Filmowych Samyang, czyli coś dla filmowców i nie tylko Prix de la Photographie Paris 2014. Polacy wśród nagrodzonych Pentax XG-1 z 52-krotnym zoomem już za miesiąc Najlepsze zdjęcia wykonane z… dronów! "Zawód: fryzjer", dokument o zatrzymanych w czasie zakładach fryzjerskich Radka Polaka Poznajcie ludzi, którzy produkują nasze smartfony w Chinach Zdjęcie z 1920 roku pierwszym selfie w historii? This is now! Zobacz co akurat dzieje się na Instagramie w stolicach świata Photoshopowe wpadki miesiąca [czerwiec] Zdjęcia www Sieci #12, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Polak nagrodzony w prestiżowym konkursie za zdjęcie wykonane 135 m pod ziemią w Wieliczce Magiczne ujęcia dla Nikona. Bez Photoshopa! Świetne zdjęcia prasowe naszych sąsiadów. Oto Belarus Press Photo 2014 Zgłoś swoją inspirację lub temat Pierwsze kolorowe zdjęcia Ameryki? Rozdajemy obiektyw Tamron AF 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD! SNAPSHOOT, czyli fotografia bez fotografii Apple zabija Aperture i iPhoto, wprowadzając aplikację Zdjęcia Co się stanie, gdy jeden portret przerobi 25 grafików z różnych krajów?

Popularne w tym tygodniu:

Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych Corel wypuszcza PaintShop Pro 2018, który obiecuje dużo zmian i nadal będzie dostępny w pudełku Aurora HDR 2018 w końcu na pecety! Zobaczcie, co wyjątkowego będzie w programie Pracownicy Bowensa nie dostaną wynagrodzenia za sierpień, muszą pracować za darmo GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku